Vitalij Szigiljetov, a Schmidt Éva hagyatékának feldolgozására létrejött NKFIH-projekt keleti hanti származású kutatója, előadás-sorozatot tartott a Szegedi Tudományegyetem Nyelvtudományi Kutatóközpontjában.
2025. március 26-án és 27-én a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Finnugor Nyelvtudományi Tanszékén izgalmas előadás-sorozatra került sor, amelyet Vitalij Szigiljetov tartott. Az NKFIH-projekt keretében, amely Schmidt Éva hagyatékának feldolgozásával foglalkozik (projekt száma: 2020-2-1.1-ED-2021-00189; HUN-REN BTK-HUN-REN NYTK), a keleti hanti közösségek kultúráját és nyelvjárásait tárta a hallgatóság elé. Az "Obugrisztika. Keleti hantik a 21. században" című előadás során több mint 300 dia segítségével mutatta be a hagyományos életformát követő keleti hantik népcsoportjait, beleértve a vaszjugani, vahi, agani, jugani és tromagani nyelvjárásokat. Az előadás fókuszában nemcsak a helyi internátusokban folyó anyanyelvi oktatás állt, hanem a felgyorsult urbanizációval, környezetgazdálkodási kihívásokkal és ökológiai problémákkal kapcsolatos kérdések is terítékre kerültek. Szigiljetov arra is rávilágított, hogy miként változik a világképük a hagyományos hanti családokban felnövekvő fiatalok számára, valamint azt is, hogy milyen eszközökkel és stratégiákkal igyekeznek megőrizni anyanyelvüket a modern élet kihívásaival szemben. Az előadás gazdag tartalma és mélyreható elemzései révén a résztvevők betekintést nyerhettek a keleti hantik kortárs valóságába és a hagyományos értékek megőrzésének fontosságába.
Az előadásokon túl Vitalij Szigiljetov a Szegedi Egyetem TV Napfel című műsorában is megjelent, ahol Szeverényi Sándorral, az SZTE Finnugor Nyelvtudományi Tanszék vezető egyetemi docensével folytattak élénk diskurzust a hanti és a magyar nyelv közötti rokonságról.