Vámháború: Fény derült arra, mikor lépnek életbe az EU első válaszlépései.

Az Európai Parlament kereskedelmi bizottsága csütörtök reggel formálisan sajtótájékoztatóban közölte, milyen lépések várhatóak a következő napokban, amikkel választ adnak Donald Trump amerikai elnök súlyos, és helyenként illegálisnak nevezett vámintézkedéseire. Az EU még nem süti el a "kereskedelmi rakétavetőjét", de rövidesen érkezik az első vámhullám. A vámháború komoly inflációt fog előidézni mindkét fél számára, ezért remélik, hogy az USA előbb-utóbb hajlandó lesz a valóban konstruktív tárgyalásokra is.
Bernd Lange, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottságának elnöke és az Egyesült Államokkal foglalkozó állandó előadó, csütörtök reggel sajtótájékoztatót tartott, amelyen az egész világot érintő, különösen Európát súlyosan érintő amerikai vámokkal kapcsolatos fejleményeket ismertette.
Bernd Lange véleménye szerint "a napsütés ma az egyetlen ok, ami lehetővé tette, hogy jó reggelt kívánjak, hiszen Donald Trump igazságtalan döntései nemcsak az Európai Unióra, hanem az Egyesült Államok lakóira is súlyos következményekkel járnak".
Míg korábban Manfred Weber, az EPP elnöke, a neheztelés napjaként jellemezte azt az eseményt, amelyet Trump a felszabadulás napjaként hirdetett meg, Lange véleménye szerint világszerte áremelkedések várhatóak. Ennek következtében ő...
Április 2-át az infláció napjának nyilvánították, ezzel is hangsúlyozva a pénzügyi tudatosság fontosságát. E napon a gazdasági jelenségekre és azok hatásaira hívják fel a figyelmet, hogy tudatosabban kezeljük a pénzügyeinket.
A Portfolio által hivatkozott információk szerint...
A bizottsági elnök arra jutott, hogy az amerikai elnök egyáltalán nem nézi, vagy nem akar tudomást venni a két ország közötti kereskedelem realitásairól, mert a valóság az, hogy a termékek átlagos vámmértéke a két fél között mindössze 5 százalék, és hogyha a kereskedelem teljes volumenét nézzük, akkor ez a szám 1,5-2 százalék közé esik.
Ezen megfontolások tükrében úgy véli, hogy a 20 százalékos vámok olyan minőségi normák és fogyasztóvédelmi szabályok alapján próbálnak jogos érvet felmutatni, amelyeket az EU-ban állítottak fel. Szerinte azonban ez az érvelés teljesen megalapozatlan, hiszen a helyi termelőknek is be kell tartaniuk ezeket a követelményeket, és minden ilyen szabály célja, hogy az európai polgárok érdekeit szolgálja.
Bár néhány hang – többek között a magyar kormány képviselői – a tárgyalások elmaradásáról nyilatkozik, Bernd Lange hangsúlyozta, hogy az EU folyamatos erőfeszítéseket tett. Ugyanakkor az amerikai kormány struktúrája jelenleg sok szempontból zavaros, és noha a magas szintű konzultációk zajlanak, gyorsan világossá vált, hogy...
Trump teljes mértékben saját hatáskörébe vonta a migráció és a kereskedelem terén hozott döntések kérdését.
Rajta kívül csak Peter Navarro, Trump főtanácsadójának lehet ezekben bármilyen valódi döntési kompetenciája, de ő sem volt hajlandó érdemi egyeztetésekre, hiába utazott Maroa Sefcovic, a bizottság kereskedelmi és gazdasági biztosa kétszer is az elmúlt hétben az USA-ba.
Miután a tárgyalóasztalnál nem jártak sikerrel, április 14-én érkeznek az első ellenlépések.
Ilyenkor a már sokszor emlegetett, valóban súlyos 25 százalékos alumínium- és acélvámok mellett, az amerikai fitnesz- és horgászeszközökre is plusz terheket vetnek ki. Ezeket szimbolikus példaként említette, amik nem igazán sértik az USA nemzeti érdekeit.
A kezdeti válaszhullám tapasztalatai alapján tervezik a második lépést, mivel nem céljuk, hogy súlyos károkat okozzanak az Egyesült Államokban. Inkább a kiegyensúlyozásra összpontosítanak, ami segít enyhíteni az európaiakra gyakorolt hatásokat is – áll a jelentésben.
Fontos, hogy a vámháború indirekt következményeit is mérlegeljük, hiszen az európai piacok nyitottsága lehetővé teszi, hogy a kereskedők a világ távoli szegleteiből is behozzák termékeiket az EU-ba. Ez a helyzet új lehetőségeket teremt, ugyanakkor kihívásokat is jelenthet a helyi gazdaságok számára.
Ennek keretében a globális dél államaival is kétoldalú kereskedelmi megállapodások megkötésére készül az EU, legelőször például Indonéziával, akit szintén 30 százalékos vámmal sújtott Trump, pedig az országnak stabilitásra lenne szüksége.
Szó volt az Európa "kereskedelmi rakétavetőjeként" emlegetett Kényszerítés elleni eszközről (ACI) is, amivel az amerikai digitális szolgáltatókat (Meta, X) és a techóriásokat (Google, Amazon) is súlyosan meg tudnák szorongatni. Lange elmondta, hogy egyelőre nem jött el az ideje a fegyver elsütésének, de készen lesznek bevetni, ha a tárgyalások nem válnak konstruktívabbá - írja a gazdasági oldal.