Milyen ínycsiklandó falatokra bukkanhatnak a kutyák? Most felfedjük a titkot!


A nyelv nem csupán az ízek élvezetét szolgálja, hanem egy rendkívül fontos közvetett funkcióval is bír. Azáltal, hogy bizonyos ételeket ízletesnek, míg másokat elutasítandónak érez, segíti az ebet abban, hogy a tápanyagban gazdag, magas kalóriatartalmú falatok felé orientálódjon, miközben igyekszik megóvni őt a mérgező anyagok elfogyasztásától.

Ebből a szempontból talán nem is olyan bonyolult felfedezni, hogy mi az, ami egy kutyának igazán ízletes lehet. Azonban a dolog ennél sokkal árnyaltabb, hiszen az egyéni ízlés is jelentős szerepet játszik. Nézzük meg közelebbről, hogy milyen falatok kelthetik fel egy kutya érdeklődését, és miként tesztelhetjük le a felvetett elméleteinket.

Amikor a kutyád szájába nézel, vagy akár a saját nyelvedet vizsgálod, észreveheted, hogy számos apró kiemelkedés, azaz papillák borítják a felületüket. Ezek a papillák ízlelőbimbókat rejtenek magukban, amelyek a különböző ízek érzékeléséért felelős sejtcsoportokat tartalmaznak. Minden egyes ízlelőbimbó körülbelül 50 ízreceptorsejtből áll. Érdekes megjegyezni, hogy a kutyák ízlelőbimbóinak száma elmarad az emberiétől: egy átlagos kutyának körülbelül 1700 bimbója van, míg nekünk, embereknek, ez a szám körülbelül 9000.

A nyelv különböző részein található ízlelőbimbók más-más mikroszkopikus molekulákra reagálnak. A kutyák, akárcsak mi, képesek megkülönböztetni az édes, savanyú, sós és keserű ízeket. Velünk ellentétben azonban rendelkeznek egy különleges ízlelőbimbó-típussal is, amely kizárólag a víz ízlelésére szolgál. Ez azt jelenti, hogy számukra a víz valószínűleg nem íz nélküli, ahogyan mi jellemezzük. Ezek a vízérzékelő receptorok a nyelv hegyén találhatók - azon a részen, amelyet a kutya a vízbe márt és ivás közben kanálszerűen behajlít.

Az emberi nyelv hegye rendkívül érzékeny az édes ízekre, éppen ezért élvezzük, amikor a cukorkát a nyelvünk hegyén forgatjuk. Ezzel szemben a kutyák nyelvének hátsó része sokkal inkább reagál az édes ízekre, ami valószínűleg azt magyarázza, hogy miért tüntetik el olyan gyorsan a finomságokat. Különösen figyelemre méltó, hogy a kutyák torkának hátsó részében is találhatók ízlelőbimbók, így valójában az ételt, amelyet látszólag rágás nélkül nyelnek le, sokkal tovább tudják élvezni, mint azt elsőre gondolnánk.

A kutyák sóérzékelése az emberekhez képest igencsak korlátozott. Ennek fő oka, hogy a természetes étrendjük, amely főként húsból áll, már eleve elegendő mennyiségű sót tartalmaz ahhoz, hogy kielégítse a szervezetük szükségleteit, így nem szükséges külön sót keresgélniük. Azonban ez nem jelenti azt, hogy a sós íz ne lenne számukra észlelhető vagy élvezhető. Fontos hangsúlyozni, hogy a túl sok só fogyasztása a kutyáknál súlyos szomjúságot okozhat, sőt, akár nátriummérgezéshez is vezethet, ha nem figyelünk oda. A lényeg tehát az, hogy míg egy kis mennyiségű só nem árt a kutyádnak, mindenképpen kerüld a direkt sós ételek adását!

A különböző állatfajok eltérő ízléssel bírnak, amelyet leginkább a táplálkozási szokásaik határoznak meg. A vadon élő farkasok esetében például a táplálékuk mintegy 80%-a húsból áll, ezért nem meglepő, hogy a kutyák is jelentős vonzalmat mutatnak a húsételek iránt. Még ha a húst kedvelik is, fontos tudni, hogy a kutyák valójában mindenevők; ez azt jelenti, hogy nemcsak állati eredetű, hanem növényi alapú táplálékokat is szívesen fogyasztanak.

Különféle vizsgálatok kimutatták, hogy a legtöbb kutya a marhahúst és a sertéshúst részesíti előnyben a csirkével és a báránnyal szemben. Emellett jobban szeretik a meleg, nedves ételeket, mint a hideg, szárazakat. Azzal kapcsolatban, hogy érdemes-e megmelegíteni a kutya ételét és ezt hogyan tegyük, ide kattintva olvashatsz.

Kétségtelen, hogy a kutyák is rendelkeznek saját ízlésvilágukkal, hasonlóan az emberekhez. E preferenciák kialakulása nagymértékben függ attól, hogy milyen táplálékban részesültek kölyökkorukban. Egy érdekes kutatás azt is kimutatta, hogy az anyakutyák táplálkozási szokásai a vemhesség alatt még a kölykeik későbbi étkezési szokásait is formálhatják.

A kutyatápgyártó cégek több száz kutyán végeznek ízteszteket, és gondosan figyelembe vesznek minden olyan tényezőt, amely torzíthatja az eredményeket. Másodpercenként mérik, mennyit eszik a kutya az adott ételből, sőt, azt is, hogy hányszor rág és mekkorákat harap. Hasonló tesztet te is elvégezhetsz otthon a kedvenceden. Ezzel közelebb kerülhetsz ahhoz, hogy mi lehet a kedvence, vagyis mit talál finomnak, ízletesnek.

Persze minden eb más, azonban a következőkben olyan ételeket mutatunk, amelyek gyakorta kedveltek a négylábúak körében. Érdemes lehet mértékkel ezekkel is próbát tenned olykor-olykor, az eledelt kiegészítve.

Mogyoróvaj: Tápláló forrása a fehérjének és az egészséges zsíroknak, ami miatt a kutyák általában odáig vannak érte. Nem meglepő, hogy sok kutyaeledel alapanyagaként is szerepel, hiszen ízletes és tápláló választás a négylábú barátaink számára.

Főtt kukorica: Noha néhány kutyus érzékeny lehet a kukoricára, a többiek számára ez a csemege igazi ínycsiklandó falat. Fontos, hogy só és vaj nélkül kínáljuk nekik, hogy maximálisan élvezhessék ezt a finomságot!

Brokkoli: Gyerekkorodban talán te sem voltál a zöldségek nagy rajongója, de a meglepő az, hogy sok kutya kifejezetten kedveli a brokkolit.

Jégkocka: Korábban már említettük a víz érzékelésében segítő egyedi ízlelőbimbókat, ezért nem meglepő, hogy a jégkocka is szerepel a kedvenc csemegék listáján. Minél hűvösebb és különlegesebb a textúrája, annál izgalmasabb élményt nyújt a kutyák számára. A nyári hónapokban egy-egy jégkocka ropogtatása igazi felfrissülést jelent számukra, és remek módja a hőség elviselésének.

Banán: Ha a kutyád tele van energiával és szeret mozogni, a banán remek választás lehet számára. Kitűnő jutalomfalatként szolgálhat séták vagy túrák alkalmával. Ne feledd, hogy a banán viszonylag magas kalóriatartalmú, így fontos, hogy mértékkel kínáld az eledelt a kedvencednek. Különösen a kisebb testű kutyák esetében érdemes figyelni a mennyiségre!

Related posts