A tudtukon kívül végzett kísérletek során a Reddit felhasználóit célozták meg | 24.hu

A Zürichi Egyetem kutatói olyan kísérletet indítottak, amelybe a Reddit közösségi oldal bizonyos felhasználóit beleegyezésük nélkül vonták be. Ez a lépés nemcsak a felhasználók körében váltott ki felháborodást, hanem más egyetemek szakemberei is éles kritikát fogalmaztak meg a kutatás etikájával kapcsolatban - számol be róla a New Scientist.
A Reddit különböző aloldalakra, úgynevezett subredditekre van osztva, amelyek gyakorlatilag úgy működnek, mint a fórumok. Mindegyiknek saját tematikája, külön közössége és önkéntes moderátorai vannak. A ChangeMyView (változtasd meg a véleményem) nevű subreddit azzal a céllel jött létre, hogy a felhasználók megosztó kérdéseket vitathassanak meg, ezáltal pedig új nézőpontokat ismerhessenek meg bizonyos témákkal kapcsolatban. A felhasználóknak lehetőségük van azt is jelezni, ha egy komment megváltoztatta vélekedésüket egy kérdéskörről.
A Zürichi Egyetem kutatócsoportja különböző mesterséges intelligencia modelleket indított egy online közösségben, ahol ezek a programok több mint 1700 hozzászólást generáltak a subredditen. A kommentekből semmi sem utalt arra, hogy nem emberek írták őket; a kísérlet célja pontosan az volt, hogy feltérképezzék, mennyire tudnak az MI-k zökkenőmentesen beilleszkedni a valódi felhasználók közé.
A kutatás megállapításai szerint egyik résztvevő sem vette észre, hogy mesterséges intelligencia által generált hozzászólásokat olvas, legalábbis senki nem jelezte ezt. Ráadásul, a mesterséges intelligencia által írt kommentek esetében átlagosan 3-6-szor többen számoltak be arról, hogy ezek a hozzászólások sikeresen formálták át a véleményüket.
Ezzel a kutatók bizonyították, hogy az MI-vel működő botok már most is észrevétlenül be tudnak épülni egy internetes közösségbe.
A felhasználók és a moderátorok csak a kísérlet lezárta után értesültek minderről, és hamar panasszal is éltek a Zürichi Egyetemnél. A kutatást a tudományos élet szereplői is kritizálták, Carissa Véliz, az Oxfordi Egyetem munkatársa például úgy látja, a kutatók ezzel a techcégek színvonalára süllyedtek, amelyek jól ismertek arról, hogy rendszeresen semmibe veszik felhasználók önrendelkezési jogait.
A Zürichi Egyetem hivatalosan bejelentette, hogy belső vizsgálatot indított az ügy kapcsán, és a kísérletről készült tanulmányt nem tervezik nyilvánosságra hozni.