A vizes élőhelyek állapota Magyarországon továbbra is kedvezően alakul. Az elmúlt időszakban számos intézkedést hoztak a természetvédelmi területek megóvása és helyreállítása érdekében, ami hozzájárul a helyi ökoszisztémák gazdagodásához. A környezettudat


Az eseményen elhangzottak alapján az államtitkár kiemelte, hogy Magyarország 1979 óta aktív résztvevője a Ramsari Egyezménynek, és azóta összesen 29 vizes területet sorolt fel a nemzetközi nyilvántartásba. Ezek a vizes élőhelyek a Kárpát-medence szinte minden jellegzetes élőhelytípusát képviselik, beleértve az állóvizeket, folyókat, tavakat, szikes tavakat, víztározókat, mocsarakat és nedves réteket, sőt, még a barlangok vízi ökoszisztémáit is. Ezt a legutóbbi kategóriát magyar kezdeményezésre vették fel az egyezménybe, ami különleges hozzájárulás a globális környezetvédelmi erőfeszítésekhez. A vizes élőhelyek a természet legfajgazdagabb és legértékesebb, ugyanakkor legkiszolgáltatottabb ökoszisztémái közé tartoznak, így védelmük mindannyiunk közös felelőssége. Rácz András hangsúlyozta, hogy ez a tény jól tükrözi Magyarország elkötelezettségét a vizes élőhelyek megóvása iránt, hiszen hazánk büszkén mondhatja magáénak 260 ezer hektár Ramsari területet.

Kifejtette: a Környezet és Energiahatékonysági Operatív Program (Kehop) keretében 109 projekt valósult meg 42 milliárd forintból, amelynek kétharmada élőhelyek helyreállítását szolgálta, ennek kétharmada pedig vizes élőhelyek rendbetételét érintette. Az új Kehop Plusz programban hasonló nagyságrendű fejlesztések indulnak, az első támogatási szerződések pedig már megszülettek.

A természetvédelem sikeréhez emellett a helyi lakosok, önkormányzatok, gazdálkodók, kutatóműhelyek és civil szervezetek összefogása is elengedhetetlen - emelte ki az államtitkár.

A rendezvény különleges jelentőséggel bír, hiszen idén ünnepeljük a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága fennállásának ötvenedik évfordulóját. Az államtitkár elismeréssel szólt az eddigi munkájukról, kifejezve háláját a kiskunsági vizes élőhelyek védelméért végzett öt évtizedes erőfeszítéseikért. A vizes élőhelyek világnapja arra figyelmeztet minket, hogy a természet megóvása nem csupán a mai napok feladata, hanem a jövő generációinak öröksége is. Rácz András hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is elkötelezetten fáradozik ennek a célnak a megvalósításán - áll a közleményben.

Related posts