Több mint 900 kanyarós esetet dokumentáltak az Egyesült Államokban.

Jelenleg tíz amerikai államban terjed a kanyaró, emellett Kanadában és Mexikóban is jelentős számú esetet regisztráltak.
Az államok egyötödében aktív a kanyarójárvány és folyamatosan emelkedik a megerősített esetek száma - írja az AP hírügynökség az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja (CDC) közlése alapján.
A CDC 935 megerősített kanyarós esetről tud, ami több mint háromszorosa a 2024-es, egész éves adatoknak. A járvány leginkább Texas államot érinti, itt van az esetek jelentős része (683 darab), viszont a betegség már átterjedt a szomszédos Új-Mexikóba, Oklahomába illetve Kansasbe is.
Ezen kívül hivatalosan kanyarójárvány van még Indiana, Michigan, Montana, Ohio, Pennsylvania és Tennessee államokban, igaz jóval alacsonyabb esetszámokkal. Michiganben 46, Ohioban 33 esettel, a többi államban pedig 10 alatti a kanyarós megbetegedések száma. Az amerikai szabályok szerint akkor lehet járványról beszélni, ha háromnál több kanyarós esetet regisztrálnak valahol.
Jelenleg Kanadában, Ontario államban is járványhelyzetet tapasztalunk, ahol tavaly október közepétől kezdődően 1 243 esetet dokumentáltak. Hasonlóan, Mexikó Chihuahua államában is 844 esetet jegyeztek. Az Egyesült Államok és a mexikói egészségügyi hatóságok egybehangzóan állítják, hogy a járványt ugyanaz a vírustörzs váltja ki.
A kanyarót egy rendkívül fertőző vírus okozza, amely a levegőben terjed, rendkívül könnyen, amikor a fertőzött személy tüsszent vagy köhög. Oltással megelőzhető, és 2000 óta úgy tekintik, hogy az Egyesült Államokban már nem fordul elő.
Mivel a vírus az alacsony oltottsági aránnyal rendelkező amerikai közösségekben gyorsan terjed a szakértők arról tartanak, hogy akár egy évig is elhúzódhat a járvány.
A helyzeten valószínűleg nem javít, hogy Donald Trump által kinevezett egészségügyi miniszter, Robert F. Kennedy, aki ismert oltástagadó, legutóbb A-vitamint és csukamájolajat ajánlott a járvány kezelésére.