Átláthatósági törvény: lehetőségünk van kilépni az EU jogi kereteiből.


A rendőrség emberei megdöbbentek, amikor Szabó Bálint büszkén belépett a Készenléti Rendőrség épületébe, hogy trombitáljon, ezzel okozva fejtörést a hatóságoknak.

Orbán Viktor által emlegetett "tavaszi nagytakarítás" újabb mérföldkőhöz érkezett. A Halász János fideszes képviselő által előterjesztett átláthatósági törvényjavaslat, ha ilyen formában kerülne elfogadásra, gyakorlatilag ellehetetlenítené azon külföldről is támogatott civil szervezetek működését, amelyek - a Szuverenitásvédelmi Hivatal megfogalmazása szerint - "a közélet befolyásolására irányuló tevékenységük révén Magyarország szuverenitását fenyegetik".

A törvényjavaslat rendelkezései szerint Magyarország szuverenitását veszélyezteti a külföldi támogatásból finanszírozott, a közélet befolyásolására irányuló minden olyan tevékenység, valamint törekvés, amely

Az érintett szervezetek súlyos következményekkel nézhetnek szembe, hiszen bírságuk akár a külföldi támogatásuk 25-szörösát is elérheti, és emellett nem jogosultak az adó 1%-ának gyűjtésére sem. Ez a helyzet különösen aggasztó lehet olyan sajtóorgánumok, jogvédő csoportok és más, a kormánytól független civil kezdeményezések számára, amelyek már most is nehéz körülmények között dolgoznak.

Az egész törvény egy célzott támadás, amelynek igazi szándéka az, hogy senki se juthasson pénzhez az államtól függetlenül. A javaslat jelenlegi megfogalmazása szerint még azokat is érintené, akik EU-s támogatásban részesülnek, hiszen ez is külföldi befolyásolásnak tekinthető. Ez a megközelítés teljesen ellentétes az Európai Unió belső szabályaival - nyilatkozta Lövétei István a Blikknek.

Az alkotmányjogász véleménye alapján jogi szempontból elfogadható lenne, ha kötelezővé tennék a Dél-Afrikából érkező támogatások bejelentését. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az uniós tagállamok közötti tranzakciók ilyen szintű állami felügyelete nem áll összhangban a jogi normákkal.

- Ezzel lényegében elhatárolódunk az uniós jogi keretektől. Ilyen szigorú átláthatósági szabályozás sehol máshol nem létezik az EU-ban; a tervezethez hasonló intézkedésekkel pedig Oroszországban találkozhatunk - hívta fel a figyelmet.

Felvetésünkre, hogy érintheti-e a határon túli kettős állampolgárok által nyújtott támogatásokat is a törvény, Lövétei azt mondta, ha nincs Magyarországon állandó lakhelyük, elképzelhető, hogy igen.

Az alkotmányjogász véleménye szerint az érintett civilek számára csupán egy út áll rendelkezésre: hogy jogi lépéseket tegyenek a rendelkezés és az arra alapozott szankciók ellen az EU bíróságán. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni, hogy egy ilyen jogi eljárás hosszú évekre is elnyúlhat.

Related posts