A magyar gazdaság két ellentétes csoportra oszlott: a versenyképesekre, akik sikeresen alkalmazkodnak a változó környezethez, és a lemaradókra, akik nehezen birkóznak meg a kihívásokkal.


Érdekli, hogy a globális politikai zűrzavarok miként hatnak a pénzügyi helyzetére?

Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,

hanem meg is értik, mi zajlik a világban – és a tőkepiacok világában!

Önbizalom és alkalmazkodás ingatag talajon alcímmel elkészült a Budapesti Corvinus Egyetemnek a magyar vállalatok versenyképességéről szóló 2025-ös gyorsjelentése, amelyet sajtótájékoztatón mutattak be az érdeklődőknek május 6-án. A Versenyképesség Kutató Központ keretei között közel 30 éve folyó kutatássorozat legfrissebb adatfelvételében 335 közép- vagy nagyvállalat vett részt, 90 százalékuk magyar tulajdonban áll. A kiadvány összesen 14 fókuszterületen elemzi a hazai cégeket a HR-től a marketingen át az innovációig.

A környezeti változások megítélése a vállalatok körében összességében javult az előző felméréshez képest: a megkérdezettek 60 százaléka úgy véli, hogy a működési környezetük teljes mértékben kiszámítható. Ezzel szemben a gazdasági helyzet általános megítélése kedvezőtlenebb a 2019-es állapothoz viszonyítva. A válaszadók szerint a monetáris politika, különösen az adózási feltételek módosítása negatívan befolyásolta a vállalatok helyzetét, különösen a fogyasztást terhelő adók szabályozása kapott rossz értékelést. Chikán Attila, a Corvinus Versenyképesség Kutató Központ vezetője kiemelte, hogy örömteli trend, hogy a vállalatok egyre inkább figyelembe veszik a fenntarthatósági követelményeket, amit főként a szigorodó szabályozásoknak tulajdoníthatunk.

A kutatás alapján a hazai cégek fő stratégiai célokként a vevők kiszolgálását, a fejlődési lehetőségeket, valamint a profit- és tulajdonosiérték-teremtést jelölték meg. A válaszadók kétharmada javulásról számolt be a termelési-szolgáltatási folyamatok minden egyes tényezőjében, saját magukhoz és versenytársaikhoz hasonlítva egyaránt.

Related posts