Társadalmi és nemzetközi politikai színtér: a kormányprogram drámai átalakuláson mehet keresztül.


A németországi AfD párt új programtervében több vitatott téma is szerepel, amelyek célja, hogy megszólítsák a választók széles spektrumát. A dokumentumban kiemelt helyet kap a Dexit, vagyis az eurózóna elhagyása, valamint a menekültkérdés, amelyben a párt a hazaküldés mellett érvel. Emellett a klímacélok megkérdőjelezése is szerepel, ami a környezetvédelmi politikák kritikai átértékelését jelenti. A programban említést nyer az abortuszjogok korlátozása, valamint a transzneműek jogainak megszorítása is, ami a társadalmi feszültségeket tovább fokozhatja. Továbbá, a párt az Oroszországgal való kereskedelmi kapcsolatok helyreállítására is hangsúlyt fektet, ami a geopolitikai helyzet fényében különösen érdekes lépés. Ezek az irányvonalak a következő szövetségi választásokra készülő populista stratégiának részét képezik, és várhatóan élénk vitákat generálnak a német politikai életben.

A héten bemutatott választási programtervezetében a szélsőjobboldaliként elkönyvelt AfD (Alternatíva Németországnak) párt kifejezetten Európára összpontosít. A dokumentum radikális nézeteket tükröz a társadalmi és külpolitikai kihívásokkal kapcsolatban, amelyek a párt szerint sürgető megoldásokat igényelnek.

Az Európai Unió gazdasága, amely minden tagállam életében kulcsszerepet játszik, a populista politikai irányzatok képviselői számára kiemelkedő jövőképet kínál. E politikai vezetők legfőbb célja az, hogy...

Németországnak fontolóra kell vennie az EU-ból való kilépést, és ehhez a dexittel együtt az eurózónát is el kellene hagynia.

A jövőben az AfD egy innovatív, európai közösség létrehozását tervezi, amelyben az Európai Uniót egy új, gazdasági és érdekképviseleti csoporttal (WIG) kívánják helyettesíteni.

A volt NDK területein különösen népszerű párt gazdaságpolitikája a piacgazdaságra, a nemzeti tulajdonra és az európai államok közötti baráti kapcsolatokra épít. E megközelítés keretein belül fontosnak tartják, hogy a készpénzhasználatot polgári szabadságjogként kezeljék, hangsúlyozva ezzel a pénzügyi függetlenség és a választás szabadságának jelentőségét.

Miközben a Bitcoin szabályozását enyhítenék,

Az eurót egy új, megbízható nemzeti valuta bevezetésével egészítenék ki, amely fokozza a gazdasági stabilitást és a helyi piacok rugalmasságát.

Sokan úgy vélik, hogy a végső átállás számos olyan kiadást megszüntetne az országnak, amely jelenleg az eurózónához való tartozásból adódik.

"az EU-n és a NATO-n kívül állóként kell harcolnia a jövőjéért"

A választási anyagban a háború kérdése egyáltalán nem kerül említésre, ahogyan a kötelező katonai szolgálatról sem esik szó, pedig a múltban többször is kifejezték a visszaállítása melletti álláspontjukat.

A következő évtized során Németországnak milliós nagyságrendű tehermentesítést kell végrehajtania, a "vissza a feladónak" elvét követve.

Ennek alapgondolata, hogy az Európán kívülről érkezett menekülteknek nem a kontinensen, hanem az otthonukhoz közeli védelmi központokban, vagy a származási ország biztonságos területein kell maradniuk.

Az AfD követelései között szerepel, hogy a migránsokat, akik nem tudnak beilleszkedni a német társadalomba, hazaköltöztessék - értesül a Bayerischer Rundfunk.

A párt hivatalosan közzétett, de majd csak januárban véglegesítendő választási programjában további radikális elképzelések is szerepelnek.

Például a családpolitikában, amelynek egyik sarokpontja lehet, amennyiben a párt jelentős arányban szerzi meg a németek szavazatait, hogy

az abortusz lehetőségét csak nagyon kivételes esetekben engedélyeznék.

Az abortusz kérdése rendkívül érzékeny téma, amelyben hangsúlyozzák, hogy "abszolút kivételként" kellene kezelni, és kizárólag "kriminológiai vagy orvosi okokból" lenne szabad engedélyezni. Ezt a véleményt azon megfigyelések alapján fogalmazták meg, hogy a becslések szerint Németországban az évente regisztrált abortuszok száma túl magas.

Az AfD javaslata szerint kötelezővé tennék a "konfliktustanácsadást" az eljárás előtt. Ennek keretében az anyák számára ultrahangos felvételeket mutatnának be a magzatról, hogy jobban megértsék gyermekük aktuális fejlődési állapotát.

A nemi identitás kérdését sem hagyták figyelmen kívül.

Elképzeléseik szerint először is visszavonnák azt az önrendelkezési törvényt, amelyet a mostani kormány vezetett be.

Korábban említettük, hogy januártól a németországi transz emberek számára lehetőség nyílik arra, hogy személyi irataikban egy egyszerűsített adminisztratív eljárás keretében módosítsák nemüket és nevüket. A hivatalos jelentések alapján eddig sokkal többen éltek ezzel a lehetőséggel, mint ahogyan azt a jogalkotók előre várták.

A populista párt célja, hogy megóvja a gyermekeket a "transzkultúra" hatásaitól és a "korai szexualizálás" kockázataitól. Ennek érdekében például javasolják a pubertásgátló szerek alkalmazásának tilalmát, amelyeket a fiatalok nemi identitásuk megváltoztatására használnának.

A párt világosan és egyértelműen bemutatta kormányzati terveit, amelyekre a német sajtóban élénk reakciók érkeztek.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung értesülései alapján úgy tűnik, hogy a populisták valódi arca végre napvilágra került, felfedve ezzel a mögöttük rejlő szándékokat és stratégiákat. Az eddigi taktikázás helyett egyértelműbbé váltak a céljaik, amelyeket eddig elrejtettek a szavazók elől.

A Trump által alkalmazott stratégiát most Németországra adaptálták.

Az Európai Unióból való kilépés nem csupán politikai döntés, hanem mélyen gyökerező társadalmi és gazdasági következményekkel járó folyamat. Az ilyen irányú lépések gyakran összekapcsolódnak a fosszilis energiahordozók iránti elköteleződéssel, amely a környezeti fenntarthatóság ellen hat. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a geopolitikai feszültségek, különösen Putyin szerepe, új kihívások elé állítják a nemzetközi közösséget. Ezek a feszültségek kiegészülnek a születés jogának korlátozásával, amely komoly társadalmi vitákat generál, és sok esetben a nők jogainak csorbítását jelenti. A zöldellenes kultúrharc, amely egyre inkább teret nyer, tovább erősíti a környezetvédelmi mozgalmak ellen irányuló támadásokat, és megnehezíti a fenntartható fejlődés előmozdítását. Ezek a jelenségek együttesen formálják a jövőnket, és elgondolkodtatnak arról, milyen irányba haladunk, valamint hogy milyen értékeket kívánunk képviselni a globális színtéren. Az együttműködés és a párbeszéd fontossága most, talán soha nem volt ennyire kiemelkedő.

Egy zöldpárti képviselőkből álló csoport jelenleg azt kutatja, vajon jogi keretek között megvalósítható-e az AfD betiltása. Ezzel párhuzamosan Josef Schuster, a Zsidók Központi Tanácsának elnöke a Frankfurter Rundschau számára tett nyilatkozatában kifejtette, hogy az AfD választási eredményei komoly fenyegetést jelenthetnek a németországi zsidó közösség életére, továbbá alááshatják a demokrácia alapjait. Rámutatott, hogy a párt populista, leegyszerűsített állításai nem kínálnak ésszerű és megvalósítható megoldásokat.

Related posts