Tánczos Barna kijelentette, hogy az állami kiadások mérséklésével megakadályozhatjuk a költségvetési hiány további növekedését, ezzel biztosítva a bérek időben történő kifizetését.
"Ki kell javítanunk az előző kormány túlköltekezését, hogy kiegyensúlyozott, méltányos és fenntartható költségvetésünk legyen 2025-ben. Értjük az elégedetlenséget, hiszen a járvány, infláció, energiaválság és a szomszédban zajló háború sok kihívással szembesítette az embereket. És látjuk az elszabadult államháztartási hiányt is, amely idén megközelítheti a 9%-ot. Az RMDSZ azért vállalta a kormányzást és a nehéz döntéseket, hogy visszavigyük a józan észt és a polgárok tiszteletét a döntéshozatalba. Ha nem biztosítottuk volna a kormánytöbbséget, nélkülünk káosz lenne. Éppen ezért a ma elfogadott fiskális-gazdasági intézkedésekről szóló 'ordonanța trenuleț' rendeletben biztosítottuk, hogy továbbra is ki tudjuk fizetni a jelenlegi szinten a nyugdíjakat, béreket és juttatásokat, miközben lefaragtuk az állami kiadásokat, megszüntetjük a kivételeket, és fenntartjuk a beruházások finanszírozását" - jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter, miniszterelnök-helyettes a hétfői kormányülést követő nyilatkozatában.
A tárcavezető kiemelte, hogy a nemrégiben elfogadott intézkedések révén a potenciális kiadások 133 milliárd lejes csökkentésére nyílik lehetőség. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy egy fenntartható 2025-ös költségvetést alakíthassunk ki, amely felelősségteljes egyensúlyt teremt a bevételek és kiadások között. "A polgároknak és a magánszektornak jogos elvárása, hogy az állam hatékonyabban működjön, és csökkentse a kiadásait. Éppen ezért a rendeletben szereplő intézkedések 95%-a az állami kiadások mérséklésére irányul. A költségvetési kiadások 126 milliárd lejes csökkentése mellett az adóintézkedések várható hatása a magánszektorra 7,1 milliárd lejes növekedést eredményez. A következő évnek a szolidaritás évének kell lennie, ahol a gazdaság az állami és európai uniós forrásokból származó beruházásokra támaszkodik, ezzel egyensúlyt teremtve a kiadások és bevételek között, stabilizálva az államháztartást" - hangsúlyozta Tánczos Barna.
A sürgősségi rendelet főbb előírásai közé tartozik a köztisztviselők és a közalkalmazottak bérének és bérpótlékainak, valamint az állami nyugdíjaknak a 2024. novemberi szinten való megtartása, a polgármesterek és megyei tanácselnökök speciális nyugdíjának az elhalasztása, az állami intézmények hatékonyabbá tétele és működési kiadásának csökkentése. A magánszektorban megszűnnek az adóügyi kedvezmények az IT-szektorban, az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozóknak, az osztalékadó 10%-os lesz, és csökken a mikrovállalkozásokra vonatkozó adóküszöb.
"Ahhoz, hogy megőrizzük az ország stabilitását, elősegítsük a tartós fejlődést és fenntartható módon csökkentsük a költségvetési hiányt a jelenlegi nehéz gazdasági környezetben, elengedhetetlenek ezek az átfogó korrekciók, amelyeket az előző évek felelőtlen döntései által kialakult helyzet indokol" - nyilatkozta az RMDSZ pénzügyminisztere.