A Zsoldos Péter-díjak átadása megtörtént, és most bemutatjuk az idei győzteseket!

A legjobb regény díját Patonai Anikó Ágnes nyerte el, a novella kategóriában Moskát Anita, a legjobb fordításban megjelent regény kategóriában Ray Nayler vehette át a zsűritől a díjat. A közönségdíjat Ian Pole Kárhozott testvériség című regénye nyerte el.
A magyar sci-fi egyik atyjáról, Zsoldos Péterről elnevezett díjjal minden évben a legjobb fantasztikus irodalmi alkotásokat jutalmazzák legjobb regény, novella és műfordítás kategóriában. A győztes művek idén is a Libri Könyvesboltok marketingtámogatásában részesülnek.
Idén ünnepeljük Zsoldos Péter születésének 95. évfordulóját, aki kétszeres EUROCON-díjas íróként (1972, 1974) nem csupán a magyar, hanem a nemzetközi sci-fi irodalom kiemelkedő alakja is volt. Művei, melyek a legnagyobb népszerűségnek örvendtek, több mint fél tucat nyelvre kerültek lefordításra. A kortárs kritikák Asimov és Lem mellett emlegették nevét, és magyar nyelven is több százezer példányban eljutottak a sci-fi rajongókhoz. Zsoldos életműve tehát nemcsak hazánkban, hanem világszerte jelentős hatást gyakorolt a műfajra.
A 2025-ös év elismerésre méltó személyei:
A nyílt, online jelölés után a hazai szakmai közönség szavazatai alapján kialakult shortlistéről a következő zsűri választotta ki az elismerésre méltó műveket: Benczik Vera, aki irodalmárként ismert, Borbíró Aletta, a kritikus és irodalmár, Domokos Gábor, író és forgatókönyvíró, H. Nagy Péter, az irodalomtörténet szakértője, Hegedűs Orsolya, szintén irodalmár, Keserű József, irodalomtudós, Lapis József, aki az irodalomtörténet terén jártas, Makai Péter Kristóf, egy elismert irodalomtudós, O. Réti Zsófia, az irodalom- és kultúrakutatás területén dolgozó szakember, valamint Szilárdi Réka, aki egyetemi oktató és kutató, szintén irodalmár.
Ez a megrendítően fajsúlyos, jellegzetesen hazai ízű és világlátású regény újabb bizonyíték arra, hogy a magyar spekulatív irodalom egy élő, eleven hagyomány, amely évről évre, írásműről írásműre haladva építi ki a saját stratégiáit arra, hogy a fantasztikum nyelvén beszéljen közös múltunkról és jövőnkről
- írta Makai Péter zsűritag laudációjában a Branstetter című regényről - "Patonai Ágnes Anikó a természetfeletti horror eszköztárát latba vetve, a magyar matematikai gondolkodás fejlődésének egyik kiemelkedő alakjának, Bolyai Jánosnak az életútján keresztül vall a modern ember szellemi fejlődésének olykor borzasztó áráról".
"Moskát Anita szövege komplex novella, sokrétű értelmezési vetülettel. Egyfelől a jól ismert villamosprobléma újszerű irodalmi kibontása, azaz, hogy egy egyén szenvedése elfogadható ár-e a társadalom egészének jólétéért. A szöveg középpontjában álló főnixmadár kiszolgáltatottsága és tárgyiasítása ehhez a réteghez rögtön társít egy ökocentrikus olvasatot is, a szöveget ki lehet bontani a jelenkor természeti kizsákmányolására, a haszonállatoknak okozott szenvedésre adott kritikai reflexióként is. A novella azonban főhősén keresztül olyan témákat is érint, mint a politikai aktivizmus értelme vagy épp hiábavalósága, a traumák és viselkedési mintázatok generációkon való átívelődése, valamint az önsértés különböző fokozatai, és az önfeláldozás etikai vetületei. Moskát Anita novellája érzékeny szöveg, képes e sokrétű jelentéstartalmat olyan komplex és újszerű szövetté szőni, mely feledhetetlen élményként vésődik be az olvasó elméjébe" - vélte Benczik Vera irodalmár a győztes novelláról.
Borbíró Aletta, a fordítóverseny egyik zsűritagja így vélekedett a díjazott műről: "Ez a regény egyaránt filozófiai elmélkedés, ökológiai felhívás és jövőbeli technológiai elképzelés. Az óceán szeme tökéletesen illeszkedik abba a trendbe, amely már nem választja el az emberi lényt, a technológiát és a természetet, hanem finoman felfedi azokat az összefonódásokat, amelyek összekapcsolják ezeket a területeket. E mű rávilágít egy közös alapra, amely az intelligencia kérdéskörét járja körül."
Ludvig Orsolya Stefanie, a Libri marketing- és kommunikációs igazgatója az idei közönségdíjas regényt e szavakkal méltatta: "óriási öröm, hogy egy olyan szerzőnek adhatom át a közönségdíjat, aki elmélyült tudásának, remek stílusérzékének - és persze nem utolsó sorban - izgalmas történetszövésének köszönhetően az olvasóink kitüntetett figyelemmel ajándékoztak meg. Ian Pole Kárhozott Testvériség című művével kétségkívül megbabonázta a műfaj követőit. Azt gondolom, egy író számára ez jelentheti az egyik legnagyobb elismerést".
A zsűri által írt laudációk teljes szövege, valamint a díjra jelölt alkotások listája a Zsoldos Péter-díj hivatalos weboldalán és Facebook-oldalán található.