A régészek félelemmel tekintenek Kína első császárának sírjára - Liner.hu


A Shaanxi tartományban 1974-ben felfedezett síremlék, amely az i.e. 221-től i.e. 210-ig uralkodó első kínai császár végső nyughelyét rejti, világszerte híres a terrakotta hadseregéről. Érdekes módon, a régészek eddig még nem nyitották meg a császár központi sírkamráját, így a titkok, melyek ott rejtőznek, továbbra is felfedezésre várnak.

Az IFL Science tudósítása alapján a régészeti károk elkerülése mellett a szakértőket leginkább az ősi feljegyzésekben említett védelmi rendszerek aggasztják. A sírkamra feltárását nehezítő körülményekről Sima Qian, a híres történetíró, részletesen számolt be, aki a császár halálát követő évszázadban dokumentálta az építkezés folyamatait és kihívásait.

Sima Qian leírása szerint a sírkamra lenyűgöző látványt nyújt, tele van a hivatalnokok számára készült impozáns palotákkal és kilátótornyokkal, amelyek között ritka műtárgyak és csodálatos kincsek sorakoznak. A történetíró azt is megemlíti, hogy a mesterek által készített számszeríjak és nyilak azonnal céloznak, és halálos veszélyt jelentenek mindazokra, akik merészelnek belépni a sírbolt titkos világába. A higanyt a Jangce és Sárga folyó, valamint a hatalmas óceán utánzásaként használták, és ügyes mechanizmusok révén folyamatosan áramoltatták.

Egy 2020-as kutatási dokumentum megerősítette, hogy még ha az ősi csapdák már nem is működnek, a folyékony higany továbbra is jelentős veszélyforrást jelent. "A rendkívül illékony higany a szerkezetben az idők során kialakult repedéseken keresztül szivároghat. Vizsgálataink alátámasztják az ősi krónikák feljegyzéseit a sírkamráról, amelyet vélhetően soha nem nyitottak fel vagy raboltak ki" - állapították meg a kutatók.

A kutatók korábban javasolták, hogy nem invazív technológiákat alkalmazzanak a sírkamra felfedezésére, ám eddig ezek a megoldások még nem kerültek megvalósításra.

Related posts