A puszták téli látogatójának lenyűgöző, fürge röpte van, amely a ragadozók világában páratlan. | Színek varázsa...


Kis sólymokat elsősorban hazánk alföldi tájain figyelhetünk meg.

A téli időszakban a Körös-Maros Nemzeti Park pusztáin is találkozhatunk kis sólyommal, régi nevén törpesólyommal. Az első példányok már szeptember derekán megérkeznek Magyarországra és egészen áprilisig itt maradnak, írta a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság.

Az északi vidékek apró, elegáns sólyomféléje rendszeresen visszatér hozzánk télen, ám a megpillantása mindig különleges élményt jelent, hiszen egyre ritkábban bukkannak fel hazánkban.

Különösen lenyűgöző, amikor a zsákmányolás folyamatát figyelhetjük meg. Ez a rendkívül fürge, kis ragadozó a fák vagy bokrok csúcsán tanyázva kémleli a környéket, ahol az énekesmadarak sertepertélnek. Amikor eljön az idő a támadásra, egészen különleges légi akrobatikával szórakoztatja a nézőket. Míg számunkra ez csupán egy izgalmas pillanat, a kis énekesmadaraknak ez élet-halál kérdése, hiszen minden erejükkel meg kell védeniük magukat a sólyom lesben álló fenyegetésével szemben.

A téli hónapokban a sólyom fő táplálékául szolgáló madárfalka a csapatba verődött pintyekből, sármányokból, zöldikékből, tengelicékből és mezei verebekből áll. E mellett természetesen kisebb rágcsálókat is elejthet. Az egyre csökkenő madárpopuláció mögött sokan azt vélik, hogy az enyhébb telek következtében az északról érkező, táplálékul szolgáló apró énekesek is kevesebb számban keresnek menedéket nálunk.

Kis sólymokat elsősorban hazánk alföldi tájain figyelhetünk meg. Eredeti élőhelye is a fátlan tundra, bár lehúzódik egészen az erdők határáig, sőt a Brit-szigeteken egész évben előfordul, nem vonul. Méretére jellemző, hogy a hímek mindössze 20-25 dkg-osak, a tojók valamivel nagyobbak, 25-30 dkg-osak.

A kis sólyom egy védett madárfaj, amely különleges jelentőséggel bír a természetvédelem szempontjából. Egyedeinek értéke 50 000 forint, ami tükrözi a faj megőrzésének fontosságát és a környezetünk védelmére irányuló erőfeszítéseket.

A Kis-Balatonnál egy igazán különleges madárélmény zajlott, amikor madarászok felfedeztek három rendkívül ritka hattyút. Ez a felfedezés igazi szenzációt keltett a természetkedvelők körében!

Related posts