Az Egyesült Államok támadására a világ országai különböző módon reagáltak, tükrözve a nemzetközi politikai helyzet sokszínűségét és a globális közvélemény eltérő nézőpontjait. Egyes államok határozottan elítélték a lépést, hangsúlyozva a nemzetközi jog ti


Az Egyesült Államok szombatról vasárnapra virradó éjjel végrehajtott támadása Irán ellen nemcsak a helyi, hanem a nemzetközi közösség figyelmét is felkeltette. Számos ország reagált a történtekre, megosztott véleményekkel. A legtöbben hangsúlyozták a diplomáciai megoldások fontosságát, miközben mások Izrael "önvédelemhez való jogát" és azt a nézetet hangsúlyozták, hogy Iránnak nem lehet nukleáris fegyvere. Ugyanakkor akadtak olyan államok is, amelyek az Egyesült Államokat agresszornak bélyegezték, és a támadást illetően belső viták is kialakultak. Chuck Schumer, a demokrata párt képviselője, arra figyelmeztetett, hogy a kongresszusnak érvényesítenie kell azt a törvényt, amely kötelezi az elnököt, hogy 48 órán belül tájékoztassa a törvényhozást a katonai akcióról. "Egyetlen elnök sem dönthet egyoldalúan, kiszámíthatatlan fenyegetésekkel és átgondolatlan stratégiával vonva be a nemzetet a háborúba" - nyilatkozta. Közép- és Dél-Amerika országai egyértelműen agressziónak tartják az amerikai fellépést; Venezuela és Kuba külügyminisztériuma elítélte az iráni létesítmények ellen irányuló támadást, míg Mexikó a békés megoldások mellett érvelt, sürgetve az "azonnali diplomáciai egyeztetéseket".

**Fotó: Ronen Zvulun/Reuters** Ausztrália és Új-Zéland egyetértenek abban, hogy a konfliktusokat diplomáciai úton kell kezelni, ám míg Új-Zéland külügyminisztere, Winston Peters a helyzetet aggasztónak tartja, Ausztrália határozottan kijelenti, hogy "Irán nukleáris és ballisztikus programja komoly fenyegetést jelent a nemzetközi békére". Keir Starmer brit miniszterelnök szintén aggodalmát fejezte ki, hangsúlyozva, hogy "Irán nukleáris programja a globális biztonságra nézve súlyos kockázatot jelent". Starmer úgy véli, hogy Irán nem fejleszthet ki nukleáris fegyvereket, és az Egyesült Államok már lépéseket tett ennek a fenyegetésnek a csökkentésére. A közel-keleti helyzet továbbra is instabil, és a régió stabilizálása kiemelt prioritás – tette hozzá, felszólítva Iránt, hogy térjen vissza a tárgyalásokhoz a válság megoldása érdekében. António Guterres ENSZ-főtitkár kifejtette, hogy "a békéhez való egyetlen út" az amerikai-iráni feszültségek diplomáciai rendezésén keresztül vezet. A főtitkár figyelmeztetett a helyzet "veszélyes kiszélesedésére", amely katasztrofális következményekkel járhat a térség számára. Guterres hangsúlyozta, hogy a konfliktus megoldásának egyedüli módja a diplomácia, és a katonai eszközök nem hoznak megoldást. Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter az Egyesült Államokkal folytatott konfliktus kapcsán világossá tette, hogy az amerikai légicsapások megsemmisítették a diplomáciai megoldás lehetőségét. Az X-en közzétett bejegyzésében Aragcsi kifejtette, hogy a múlt héten még folytak tárgyalások Amerikával, amikor Izrael hirtelen megsemmisítette ezt a diplomáciai erőfeszítést. Az iráni szövetségesek, a jemeni húszik pedig megerősítették, hogy készek csapásokat mérni amerikai hajókra a Vörös-tengeren, amennyiben Washington támadásokat indít Irán ellen. Oroszország külügyminisztériuma a nukleáris létesítmények ellen irányuló amerikai csapásokat a nemzetközi jog súlyos megsértésének nevezte, hangsúlyozva, hogy egy szuverén államot rakétatámadásoknak alávetni elfogadhatatlan. Friedrich Merz német kancellár arra szólította fel Iránt, hogy kezdjen tárgyalásokat Izraellel és az Egyesült Államokkal a nukleáris programról. Franciaország is aggodalmát fejezte ki az amerikai csapások után, felszólítva a feleket, hogy tanúsítsanak önmérsékletet, és kerüljék el a konfliktus eszkalálódását. Katar és Kína is hangsúlyozták, hogy a katonai műveleteket le kell állítani, és a párbeszéd felé kell haladni a helyzet rendezése érdekében. Kína felhívta a feleket, különösen Izraelt, hogy mihamarabb tűzszünetet kössenek, és kezdjenek tárgyalásokat a béke érdekében. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök külön köszönetet mondott Donald Trumpnak az amerikai beavatkozásért, amely szerinte jelentős fordulópontot hozhat a térségben. Hangsúlyozta, hogy a békét erővel is ki kell kényszeríteni, utalva Izrael már egy hete tartó támadásaira Irán atom- és katonai létesítményei ellen. (Index alapján)

Related posts