Bár politikai semlegességet hirdettek, a bírói tüntetésen mégis kifejezésre jutott a hatalomnak szóló üzenet.

Szombaton utcára vonultak a bírák, és az Igazságügyi Minisztérium épülete előtt több felszólalás is elhangzott. Bár a tüntetést szervező Magyar Bírói Egyesület szerette volna, ha a résztvevők minden politikai megnyilvánulástól és annak látszatától is tartózkodnak, azért az egyik felszólaló a jövő évi választásokra célozva a 2027-es bírói béremelés kapcsán megkérdezte a sajtó munkatársaitól és a hatalomtól: hol lesztek ti akkor?
A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) február 22-én demonstrációt hirdetett a bírói hatalom függetlensége érdekében. A résztvevők a Kossuth téren gyülekeztek, majd vonultak át az Igazságügyi Minisztérium Nádor utcai épülete elé. A MABIE célja az volt, hogy a tüntetők kerüljék a politikai megnyilvánulásokat és azok látszatát. Ez a szándék azonban csak részben valósult meg a rendezvény során.
A demonstrációt eredetileg hármas céllal hirdették meg, felhívva mindenki figyelmét
A demonstráción összesen kilenc felszólaló lépett mikrofon elé: hét magyar és két nemzetközi vendég. A hazai szónokok közül öt bíró volt, három aktív és két nyugalmazott, míg a többiek között egy igazságügyi alkalmazott és egy bírósági titkár is megszólalt.
Kajdi Rita az igazságügyi alkalmazottak alacsony fizetéséről szólva kiemelte, hogy a fizikaiak többségének a bére a nettó 190 ezret is alig éri el, pedig a munkájuk elengedhetetlen a rendszer működéséhez. Tóth László, aki szerint újra kellene gondolni a bírósági titkárok lehetőségeit és jogviszonyát, arról beszélt, hogy a titkárok rendszerszintű hátrányban részesülnek a bírákhoz hasonlóan. "Egyenlő munkáért nem jár egyenlő bér" - állította.
Köszler Ferenc nyugalmazott törvényszéki tanácselnök felszólalásában nem örült annak, hogy a bíráknak csak egy része jött el a demonstrációra. Hozzáfűzte: üdvözölné ő a Kúria elnökét is, de nem jött el, pedig szerinte itt lenne a helye. A nyugalmazott bíró nem riadt vissza a direkt politizálástól sem, amikor a 2026-os országgyűlési választásokra célozva egy kérdéssel üzent a sajtó munkatársainak és a hatalomnak, akik szerinte csak rémisztgetnek, és ígérgetnek 2027-es fizetéseket, hogy
Baka András, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnöke éles kritikát fogalmazott meg utódjával szemben, amikor utalt arra, hogy a főbíró az Indexnek adott interjúja során úgy fogalmazott: „Itt vagyunk az utcán, holott a Kúria elnöke szerint nekünk a tárgyalóteremben lenne a helyünk.” Az exelnök szavaira Matusik Tamás, a Budai Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírója is reagált, aki a demonstrációt történelmi jelentőségűnek minősítette, megjegyezve, hogy a Kúria elnöke hiába nem örül a történteknek. Matusik kiemelte, hogy az utcai megmozdulás szükségessége a bírói függetlenség veszélyeztetettségére figyelmeztetett. „Ha szükséges, újra itt leszünk, mert bírók voltunk, bírók vagyunk, és bírók is maradunk” – hangsúlyozta eltökélten.
A másik két aktív bíró, Boros Katalin, aki a Győri Törvényszék bírájaként és a MABIE elnökeként tevékenykedik, valamint Szántai Orsolya, a Veszprémi Járásbíróság bírája, a demonstráció keretein belül maradtak, hangsúlyozva, hogy "bíróként nem lázadni vagy magunkra irányítani a figyelmet kívánunk, hanem a függetlenségünket szeretnénk kifejezni."
A bírói demonstráció bejelentése már önmagában is nagy port kavart. A tervezett tüntetés előtt Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, az ATV-nek adott nyilatkozatában kifejtette, hogy véleménye szerint a bírók által szervezett megmozdulás nem igazán illeszkedik a bírói hivatás keretei közé.
Az igazságszolgáltatás önállósága nem csupán a kormányzati hatalommal szembeni elvárásként fogalmazódik meg, hanem az állampolgárok és a bírák közötti viszonyban is. Itt rendkívül fontos, hogy minden olyan látszatot elkerüljünk, amely akár a legcsekélyebb mértékben is veszélyeztetheti ezt a függetlenséget.
- szögezte le a miniszter, aki szerint a bírók tüntetése könnyen olyan látszatot kelthet, amely sérti a bírói függetlenséget és pártatlanságot. Emlékeztetett arra is, hogy több tárgyalás során megállapodás született a bírók fizetésemeléséről. "Egy átlag bírói fizetés kevesebb, mint két év múlva majdnem 2 millió 300 ezer forint lesz" - mondta a miniszter.
Bayer Zsolt újságíró, publicista a február 5-i Magyar Nemzetben megjelent véleménycikkében pedig arról írt, hogy pontosan regisztrálni kell, mely bírók jelennek meg a február 22-i tüntetésen. Úgy fogalmazott:
Mindegyiknek meg kell jegyeznünk a nevét, azon egyszerű oknál fogva, hogy február 22-e után bármelyikünknek, kormánypárti politikusnak, újságírónak, celebnek, közszereplőnek bármilyen peres ügye akad, s a tüntetésen jelenlévő valamelyik bíró tárgyalja az ügyünket, akkor haladéktalanul elfogultság miatt kell panaszt tennünk, és mindaddig nem kell - sőt tilos! - megjelennünk egyetlen egy tárgyaláson is, ameddig le nem cserélik egy olyan bíróra, aki nem tüntetett.
Bár az ellenzéki táborban másképp értelmezték a helyzetet, Gulyás Gergely kijelentette, hogy Bayer Zsolt írását nem tekinti listázásnak. Szerinte csupán arról van szó, hogy a tüntetésen részt vevő személyek nevét hozzák nyilvánosságra. "Nem hiszem, hogy a fideszes képviselők listázása történne, csupán arról van szó, hogy tájékoztatják a közvéleményt arról, kik képviselték a Fideszt a tüntetésen" - tette hozzá.
A február 22-i demonstrációról készült beszámolóban a Tények című műsorban az állt, hogy "a bírótüntetésen nem voltak bírók". Ez a kijelentés a TV2 hírműsorának szerkesztőségéhez eljutott rejtett kamerás felvételekből derült ki. A felvételeken látható, ahogy egy személy odalép egy másikhoz a tömegben, és megkérdezi tőle, hogy bíró-e. A válasz egyértelmű: "nem." Ezt követően egy maszkot viselő egyén is megerősíti, hogy "nem, dehogyis, itt nincsenek bírók."
A tüntetést lebonyolító MABIE egy hivatalos közleményt adott ki, amelyben válaszoltak a tudósításra. A közleményben kifejtették:
Határozottan elutasítjuk azokat a téves állításokat, amelyek azt sugallják, hogy a rendezvényen bírák nem vettek részt. A tények ezzel ellentétben azt mutatják, hogy a bírók aktív és jelentős jelenléttel képviseltették magukat az eseményen, hangsúlyozva elkötelezettségüket az igazságszolgáltatás függetlensége mellett.
Az egyesület visszautasította azokat a vádakat is, amelyek szerint a demonstrációt nem a MABIE szervezte, és külső források finanszírozták volna. "A valóság az, hogy a rendezvény megtartásáról a MABIE Országos Választmánya határozott, és a rendezvényt teljes egészében a MABIE saját forrásaiból, az egyesületi tagdíjakból finanszírozta, külső támogatást nem vett igénybe" - olvasható a közleményben.
(Borítókép: Demonstráció az igazságszolgáltatás függetlenségéért 2025. február 22-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)