Növekvő katonai jelenlét a Balti-tengeren – Üdvözlet Magyarország!
Mark Rutte, a NATO főtitkára, pénteken bejelentette, hogy a szövetség növelni fogja katonai jelenlétét a Balti-tenger környékén. A döntés hátterében áll, hogy Finnország a héten lefoglalt egy olajszállító tartályhajót, amelynek gyanúja szerint köze lehetett a tenger alatti áram- és internetkábelek megrongálásához.
A finn és az EU-s tisztviselők állítása szerint az Eagle S nevű hajó Oroszország úgynevezett "árnyékflottájához" tartozik, ahogyan arról a Newsweek is beszámolt. A nyilvánosan elérhető hajókövető adatok alapján karácsony napján zavarok léptek fel az áram- és adatkapcsolatokban Finnország és Észtország között a Finn-öböl térségében. Az Eagle S éppen ebben az időszakban haladt a vizeken, és lehetséges, hogy akár öt tenger alatti kábelt is megrongálhatott. Ez nem az első alkalom, hogy hajók kábeleket vágnak át a Balti-tengeren, ezért a NATO fokozott jelenlétet tart fenn a térségben.
Az ilyen kábelek kulcsfontosságú szerepet játszanak, hiszen a globális adatforgalom körülbelül 99 százaléka ezen a csatornán keresztül áramlik. A finn parti őrség csütörtökön megakadályozta az Eagle S hajó előrehaladását, és a finn vizek irányába irányította. A hatóságok feltételezése szerint a hajó az orosz árnyékflotta tagja, amely különböző országokban bejegyzett hajókból áll, és célja, hogy észrevétlenül olajat szállítson orosz kikötőkből, elkerülve a nemzetközi szankciókat. Pénteken Rutte üzenetében kijelentette, hogy "a NATO megerősíti katonai jelenlétét a Balti-tengeren".
Robin Lardot, a finn nemzeti nyomozóiroda vezetője a tenger alatti kábelkárok bejelentése után kijelentette, hogy komoly szabotázs ügyében folytatnak nyomozást. Információik szerint a vizsgálat alatt álló hajó egyik horgonya állhat a károk mögött. Csütörtökön Mark Rutte, Hollandia miniszterelnöke a közösségi médiában hangsúlyozta, hogy "a NATO szolidáris a szövetségesekkel, és határozottan elítéli a kritikus infrastruktúrát érintő támadásokat". Ezen felül kifejtette, hogy a szövetség figyelemmel követi az észt és finn nyomozásokat, és készen áll arra, hogy szükség esetén további támogatást nyújtson.
A finn hatóságok nem jelezték, hogy mikor fejeződnek be a vizsgálatok, de a zavarok valószínűleg még inkább ráirányítják a figyelmet az ilyen infrastruktúra sebezhetőségére.