Nők a középpontban – Vadász Józsefné, ismertebb nevén Anilka, nyugdíjas éveit táncoktatóként tölti, új életcélokat keresve.


Negyven évig az egészségügyben dolgozott, felnevelt két gyermeket, ma már unokája is van. Öt évvel ezelőtt, nyugdíjazása után egy új területre lépett: elment megnézni, milyen a szeniorörömtánc, majd ennek oktatója is lett.

Vadász Józsefné életútja 17 éves korában indult, amikor is elhelyezkedett a szombathelyi gyerekkórházban. Négy év elteltével férjével Szentgotthárdra költöztek, ahol kezdetben bölcsődei munkát vállalt. Később a szakorvosi rendelőintézet nőgyógyászati osztályán talált végleges állást, ahonnan nyugdíjba vonult. Nyugdíjas éveit a szeniorörömtánc varázsában tölti, élvezve a mozgás és a közösség örömét.

- A nővérem már előbb nyugdíjas volt, mint én, járt szeniorörömtáncra, és mondta nekem, hogy mihelyst nyugdíjba mész, jössz velem. A férjemmel korábban is jártunk táncolni, elsősorban társastáncra, én jártam Line Dance-ra, ami vonaltáncot, sortáncot jelent. Nagyon-nagyon jó dolog. Gondoltam, jó, hát elmegyek megnézni ezt a szeniorörömtáncot, aztán majd meglátjuk. Elmentem, elkezdődött, és fülig ért a szám, hogy ez milyen jó. Nem tudtam, melyik a jobb kezem, a bal kezem, nem találtam meg a jobb és a bal lábamat, csak néztem és vigyorogtam rajta, hogy hihetetlen: tudok táncolni, és tessék, ezt nem tudom csinálni. Ott ragadtam. Az oktató javasolta, aki már egy idősebb hölgy volt, hogy menjek el oktatói képzésre.

A szeniorörömtánc egyedülálló módszerét Ilse Tutt német tánctanár alkotta meg, amely a közösségi táncok világában új dimenziót nyitott. Ez a mozgásforma kifejezetten az idősebb korosztály igényeire lett szabva, így a lépések kíméletesek az ízületek számára, és a tánc során elkerülik a hirtelen forgásokat és pörgések. A foglalkozások során vidám, ismerős dallamokra táncolnak, amelyek egyszerű koreográfiákra épülnek. A tánc népszerűsége világszerte robbanásszerűen nőtt, és ma már 17 országban elérhető. Magyarországra Csirmaz Szilvia hozta el ezt a különleges élményt, amelynek köszönhetően ma már körülbelül 360 oktatóval és mintegy 17 ezer szenior táncossal büszkélkedhetünk.

Related posts