Zelenszkij elutasította Trump ajánlatát, így továbbra sincs megállapodás.

Az ukrán elnök elutasította az amerikai javaslatot az ország ritkaföldfém-ásványkincseinek tulajdonba vételéről, és jobb feltételek mentén kíván tárgyalni. Volodimir Zelenszkij szeretné, ha az amerikai és európai biztonsági garanciákat közvetlenül kötnék az ásványkincsekről szóló megállapodáshoz, és más országok is részt vennének a természeti erőforrások jövőbeni kiaknázásában - jelentette a Financial Times.
Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere, szerdán Kijevben tett látogatása alkalmával új üzleti javaslattal állt elő Volodimir Zelenszkij elnöknek. Az ajánlat lényege, hogy az Egyesült Államok az ukrán ritkaföldfém ásványkincsek körülbelül 50 százalékát kívánja megszerezni. A javaslat azután merült fel, hogy Donald Trump hangsúlyozta: Ukrajna félbillió dollár értékű nyersanyaggal tartozik az Egyesült Államoknak, amiért a háború által sújtott ország támogatását nyújtották.
A tárgyalások részleteit ismerő források alapján Zelenszkij nem elégedett a jelenlegi ajánlattal. Egy magas rangú ukrán tisztviselő a Financial Timesnak nyilatkozva ezt megerősítette, jelezve, hogy a helyzet komoly aggodalmakat vet fel.
Célunk, hogy egy kedvezőbb megállapodás érdekében folytassunk tárgyalásokat.
Bessent kijevi látogatása során egy különleges dokumentumot hozott magával, amelynek aláírását Trump kívánta Zelenszkijtől. A pénzügyminiszter ezt az egyezséget "gazdasági megállapodásként" jellemezte, hangsúlyozva, hogy az "hosszú távú biztonsági védelmet biztosítana minden ukrán számára" az orosz háború befejezése után.
Az ukrán képviselők viszont kifejezték aggodalmukat a javaslatban szereplő konkrét biztonsági garanciák hiányosságai miatt. Egy ukrán tisztviselő megjegyezte, hogy...
Amikor alaposan átvizsgáltuk a részleteket, csalódottan tapasztaltuk, hogy egyetlen utalás sem található a jövőbeni amerikai biztonsági garanciákra.
Bessent azzal érvelt, hogy az ásványkincsek lelőhelyeit biztosító amerikaiak puszta jelenléte elegendő lenne Moszkva elrettentéséhez.
A javaslat másik vitatott aspektusa, hogy New York lenne az a jogi terület, ahol az ásványkincsek feletti vitás kérdéseket rendeznék. Zelenszkij a találkozó után nyilatkozott az újságíróknak, kijelentve, hogy mérlegelik a javaslatot, de jelenleg nem kívánnak semmiféle aláírást tenni. Ennek oka, hogy Zelenszkij más országokat, köztük európai nemzeteket is szeretne bevonni az ásványkincsek kitermelésébe.
Az amerikai javaslat szorosan összefonódik egy "győzelmi stratégiával", amelyet Zelenszkij csapata tavaly nyár óta kidolgoz a Trump-kormányzat kapcsolatainak megerősítése érdekében. Ukrajna hatalmas, több ezer milliárd dollárra becsült értékű ásványkincseket rejt, beleértve a lítiumot, titánt és grafitot, amelyek alapvető fontosságúak a modern technológiák előállításához. Azonban ezek az értékes erőforrások sok esetben olyan térségekben találhatók, amelyek orosz megszállás alatt állnak, vagy ahol a Kreml előrenyomuló erői fenyegetik a terület megszerzését.