Természetesen! Íme egy egyedibb megfogalmazás: "Nem minden ragyogó bitcoin, ami látszik - Concorde blog" Ha szeretnéd, hogy további részletekkel vagy más stílusban bővítsem, csak szólj!


Ha nincs más lehetőség, akkor most már újra történelmi tetőpontot ért el az arany ára, amelyet amerikai dollárban mérnek. Ezen senki sem csodálkozik, aki az elmúlt két hónapban nem bújt el egy barlangban.

Sok szót ezért nem is pazarolnék az arany menetelésének lehetséges okaira, hiszen minden növekszik és erősödik, aminek ehhez növekednie és erősödnie kell: tehát a káosz a nemzetközi politikában, a recessziós kockázatok, az általános bizonytalanság és félelem - egyszóval az arany ára felől nézve minden a legnagyobb rendben.

Kétségtelen, hogy amikor Alsó- és Felső-Egyiptom egyesült körülbelül i.e. 3000 táján, az arany már akkor is kiemelkedő szimbolikus jelentőséggel bírta, és mint értékes kincs, fontos szerepet játszott. Az arany ára és értéke azóta is stabilnak mondható, hiszen a kínálata korlátozott, ami csak fokozza vonzerejét. Emellett körülötte kialakult egy olyan mítosz, miszerint amikor a dolgok nehezednek, az arany mindig megőrzi értékét, sőt, akkor virágzik igazán. Bár ez a kijelentés nem teljesen pontos, mégis elég gyakran beigazolódik ahhoz, hogy a legenda tovább éljen, és az egyszeri befektetők vágyakozása folyamatosan táplálja ezt az elképzelést.

Ezekben a kissé elsötétülő hónapokban mindenesetre pont úgy működik, ahogyan kell neki, azaz negatívan korrelál a megreccsenő főbb befektetési eszközök ármozgásaival: akkor emelkedik új csúcsra, amikor azokban minimum masszív korrekció van.

De mi a helyzet a digitális arannyal, amely a felvilágosult emberek jövőbeli jólétének kulcsát rejti? Az algoritmusok által vezérelt korlátozott kínálat miatt még a pénznyomtatás mesterfokon űző, inflációval küzdő jegybankárok is kétségbeesetten keresik a megoldást. Hol van hát a pénzügyi Szent Grál, az a jövőálló okosság, amit egyetlen kattintással beszerezhetünk? Igen, a bitcoinról beszélek. Nem pont most érte el új történelmi csúcsát? Érdekes módon éppen akkor, amikor a Nasdaq-100, a technológiai szektor sztárjait tömörítő index, is esett. Már tavaly is említettem, hogy amikor a Nasdaq-100 lefelé mozdult, a bitcoin is követte a trendet. Vajon miért van ez?

Miközben a világ egyre inkább bizonytalanságba burkolózik, ahol az egyetlen stabil tényező az arany és az Egyesült Államok elnökének sárga haja, a digitális aranynak, ami színtelen, mégis ragyogó jövőt ígér, ideje lenne végre negatív korrelációt mutatnia a technológiai részvényekkel. Ez talán segítene azoknak a befektetőknek is, akik valamiért még mindig zavarban vannak, és egy tőmondatban sem tudják megfogalmazni, hogy valójában mi ez az „izé”.

Míg tehát az arany ára az elmúlt egy évben – ebben az újabban kissé zavaros, némileg sárgább és savanyúbb világban – körülbelül 40 százalékkal nőtt, addig a bitcoin sem maradt le a versenytársaktól, hiszen ő is büszkén mutathatott fel egy 30 százalékos emelkedést.

A BITCOIN ÁRA AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK ARANYÜSTÖKŰ ELSŐ POLGÁRÁNAK HIVATALBA LÉPÉSÉNEK NAPJÁN, VAGYIS PONTOSAN AZNAP (!) TÖRTÉNELMI CSÚCSRA JUTOTT, ÉS JELENLEG ÉPPEN 23 SZÁZALÉKKAL CSÖKKENT, AMIKOR EZEKET A SOROKAT ÍROM.

Még mindig nem értem, miért lenne a bitcoin digitális aranynak tekinthető, ha nem ugyanazért, amiért az analóg arany ilyen nagy népszerűségnek örvendett. Az emberek hisznek az értékmegőrző képességében, sőt, sokan szinte kultikus tisztelettel viseltetnek iránta, még akkor is, ha ezt racionálisan nehéz megmagyarázni. Ezt a hitet ráadásul megerősíti a bitcoin viszonylagos ritkasága és a meghatározott, korlátozott kínálata. Nyilvánvaló, hogy már sokan osztoznak a bitcoin értékállóságába vetett hitben, és sokan tisztelik is, még ha ennek racionális alapja nem is mindig egyértelmű.

Sokan vannak, de még mindig messze nem elegen – és nem is feltétlenül azok, akiknek igazán szükségük lenne rá – ezért a legfontosabb befektetési eszközökkel való korreláció még mindig nem mutat kedvező jeleket. Főleg, amikor a bizonytalanság és a félelem egyre inkább eluralkodik. Az arany megőrzése során a befektető nyugodtan támaszkodhat a mások által kialakított, hagyományos hiedelmekre. Ezzel szemben a bitcoin esetében csupán a saját meggyőződésére és az új hit elterjedésére számíthat.

A hit nem csupán a templom falain belül létezik.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.

Related posts