Izgalmas verseny bontakozik ki a magyar befektetők kegyeiért, és most bemutatjuk a legkiemelkedőbb nyerteseket!


Február 18-án megrendezésre kerül a Portfolio Investment Day 2025, egy kiemelkedő befektetési konferencia, ahol tapasztalt szakértők osztják meg legfrissebb befektetési stratégiáikat. Legyen szó részvényekről, állampapírokról, nyersanyagokról, kriptovalutákról, ingatlanokról vagy műtárgyakról, itt mindenki találhat inspiráló ötleteket. Ne habozz, most van itt az ideje a jelentkezésnek!

Bár a részletes statisztikák holnap kerülnek nyilvánosságra, már most is van egy fontos információnk: tavaly a lakosság befektetési alapokban elhelyezett megtakarítása 2450 milliárd forinttal nőtt, ami szinte duplája annak az összegnek, amennyivel az állampapíroké emelkedett. Az állampapíroknál azonban a decemberi adatok még nem állnak rendelkezésre.

2023 után tehát 2024-ben is jelentős maradt a magyarok kereslete a befektetési alapok iránt, ami nem meglepő, tekintve, hogy a lakossági állampapírok kamata nyár óta folyamatosan csökkent, míg a befektetési alapok körében nem volt ritka a kétszámjegyű hozam sem:

A felfutó kereslet eredményeként jelentős növekedésen mentek keresztül a hazai alapkezelők vagyona, ahogy azt már korábban is említettük. Különösen a legnagyobb szolgáltatók, mint az OTP, kiemelkedtek a piacon, és sikerült tovább erősíteniük dominanciájukat. A december végi statisztikák szerint az OTP birtokolja a legnagyobb összeget a befektetési alapok terén, ráadásul tavaly a piaci részesedésük is növekedett. Az alábbi grafikonon összegyűjtöttük a kezelt vagyon alapján legnagyobb szolgáltatókat, és jól megfigyelhető, hogy az élmezőnyben szereplők az utóbbi években különösen figyelemre méltó fejlődésen mentek keresztül.

A legfrissebb adatok alapján a legnagyobb 10 alapkezelő piaci koncentrációja elérte a lenyűgöző 94%-ot, ami azt jelenti, hogy szinte teljes mértékben uralják a befektetési alapok világát. Ebből világosan kirajzolódik, hogy

Az OTP és az MBH Alapkezelő piaci részesedése az utóbbi években folyamatosan bővült. Tavaly, ezen szolgáltatók mellett, a Hold, a VIG és a Gránit alapkezelők piaci koncentrációja is növekedett egyéves időtávon.

A kockázati és magántőkealapok nem találhatók meg ezen a listán.

Összességében a tíz legnagyobb alapkezelő összesen több mint 15 000 milliárd forintnyi vagyont kezelt december végén a befektetési alapok terén, ahogy azt a BAMOSZ statisztikái is mutatják. Érdekes, hogy ennek a hatalmas összegnek körülbelül 60%-a a három legnagyobb szolgáltatónál található.

Ahhoz, hogy teljes képet kapjunk a helyzetről, érdemes megvizsgálni, hogy a vezető alapkezelők miként osztják el vagyonukat különböző befektetési alapok között. Például az OTP esetében a kötvényalapok dominálnak, hiszen ezek képviselik a legnagyobb részesedést a kezelt vagyonban. Ezzel szemben az Erste alapkezelőnél a vagyon eloszlása szélesebb spektrumot ölel fel, hiszen a kötvény-, vegyes- és ingatlanalapok között egyenletesebben oszlik meg. A harmadik legnagyobb szereplő, az MBH pedig még inkább a kötvényalapokra helyezi a hangsúlyt, hiszen náluk ezek az alapok a legnagyobb súlyt képviselik a kezelt vagyonban.

Miért is érdemes kiemelni ezt a témát? A kötvényalapok az utóbbi évek igazi sztárjaivá váltak, hiszen 2021 óta folyamatos növekedés jellemzi a bennük kezelt eszközök volumenét. Ennek következtében mára a kötvényalapok lettek a legnagyobb kategóriák egyike. Tavaly azonban a kötvénypiaci volatilitás következtében egy érdekes fordulatot figyelhettünk meg: a vegyes és abszolút hozamú alapok jelentős növekedésnek indultak, és felzárkóztak a kötvényalapok mellé.

Nem meglepő, hogy azok az alapkezelők tapasztaltak számottevő növekedést a vagyonukban az utóbbi évek során, akik elsősorban ezekre a szegmensekre összpontosítottak a termékeik kialakításakor.

A BAMOSZ által szolgáltatott adatok alapján megvizsgáltuk, hogy a legnagyobb alapkezelők között a lakossági alapokra fókuszálva is ugyanazt a rangsort kapjuk-e. Érdemes megjegyezni, hogy a szolgáltatók jelentős tőkéket kezelnek intézményi befektetők részére szánt alapokban is. A legfrissebb információk szerint a teljes, zártkörű alapok nélküli befektetésialap-piac körülbelül 16 ezermilliárd forintot képvisel, ebből a lakossági alapok körülbelül 15,2 ezermilliárdot tesznek ki. Ennek tükrében nem meglepő, hogy a korábban említett sorrend lényegében megmarad, csupán a lista végén tapasztalható egy helycsere: a VIG helyét az Accorde veszi át.

A jelentősebb alapkezelők részesedése a lakossági piacon közel áll a teljes piacon mért arányhoz.

Kutatásunk során felmértük, hogy a legnagyobb lakossági vagyont kezelő alapok milyen piaci részesedéssel rendelkeznek. Az élen járó OTP Optima kötvényalap a lakossági vagyon 8,6%-át irányítja, míg a második helyen az Erste Ingatlan T sorozata áll, amely 4,7%-os részesedéssel bír. A dobogó harmadik fokát az OTP Tőkegarantált Rövid Kötvény alap foglalja el, 3,6%-os arányával.

Összességében a lakossági sorozatok vagyoni koncentrációja tavaly év végén 35%-on stagnált, míg 2023-ra ez a szám közel 40%-ra emelkedett. Ez azt jelzi, hogy a nagyobb alapok mellett más, kisebb alapok is sikeresen érvényesültek 2024-ben.

(vélhetően elsősorban vegyes és abszolút hozamú alapok törhettek előre).

Ahogy az alábbi táblázat is tükrözi, a legmagasabb hozamokat nem feltétlenül a legnagyobb alapok produkálták tavaly. Jellemzően 6-7% körüli teljesítményt mutattak fel, viszont ha a múltbeli hozamokat nézzük, azok valamivel meggyőzőbb képet festenek:

Figyelem: Az alapkategóriák között nem szerepelnek a zártkörű alapok, továbbá a legnagyobb kategóriák közé a származtatott alapok helyett a részvényalapokat soroltuk, mivel ezek szélesebb körben elérhetők a különböző szolgáltatóknál, így a lakossági befektetők számára is ismertebb és elterjedtebb választásnak számítanak.

A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts