ÖMKi Szakmai Nap: Fedezd fel Debrecent!


2025. április 8-án az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) egy kiemelkedő konferenciát rendez, amely a hazai ökotermékek gazdasági potenciálját, a fogyasztói magatartás alakulását és a legújabb kutatási eredményeket helyezi a középpontba. Ez a rendezvény remek lehetőséget kínál az érdeklődőknek, hogy mélyebb betekintést nyerjenek a fenntartható mezőgazdaság aktuális trendjeibe és kihívásaiba.

A biotermékek globális piaca dinamikusan fejlődik, és jelenleg már 4,3 millió gazdálkodó foglalkozik ökológiai ellenőrzés alatt álló földek művelésével világszerte. Az Egyesült Államok után Európa a második legnagyobb ökotermék piaccal büszkélkedhet a világon. A legújabb statisztikák szerint az Európai Unióban az ökológiai művelésű területek folyamatosan bővülnek, elérve a 17,7 millió hektárt, ami a teljes mezőgazdasági terület 10,9%-át teszi ki.

"Akár a szántóföldi növénytermesztés, a kertészet vagy az állattenyésztés területén dolgozó gazdálkodókról van szó, a klímaváltozás és a piaci trendek egyre komolyabb kihívások elé állítanak minket. Az ökológiai gazdálkodás nem csupán a fenntarthatóság, a környezetünk védelme és a talajok egészségének megőrzése szempontjából fontos, hanem gazdasági értelemben is kifizetődő lehet. A hazai biotermékek iránti kereslet növekedése és a globális piacok bővülése új lehetőségeket kínál a magyar termelők számára." - mondta Dr. Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője.

Mit mutatnak a hazai piaci adatok? Hol van olyan lehetőség, amit kihasználva a magyar ökológiai gazdálkodók sikeresek lehetnek? Ezekre a kérdésekre is kitér Dr. Drexler Dóra plenáris előadása, valamint a délelőtti és délutáni agrárgazdasági szekciók programja a 2025-ös Ágazati Szakmai Napon.

Az esemény során sikeres gazdálkodók inspiráló személyes történetei és az egyetemi nézőpontok felfedezése várja az érdeklődőket. Kiemelt előadónk, Németh Gyula, az Organic Kingdom irányítója, izgalmas tapasztalatokat oszt meg a hazai bio zöldség- és gyümölcstermesztés versenyképességéről. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy első kézből értesülj a legfrissebb trendekről és kihívásokról a fenntartható gazdálkodás terén!

Dr. Stündl László, a házigazda Debreceni Egyetem Mezőgazdasági-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának dékánja pedig az egyetem régiós oktatási és kutatási szerepvállalásáról nyújt információkat.

A tanácskozás során elengedhetetlen, hogy a legfrissebb ökogazdálkodási kutatási eredmények, innovatív módszerek és javaslatok kerüljenek bemutatásra. Ezen kívül a résztvevők izgalmas terepi programokban is részt vehetnek, melyek során felfedezhetik a környékbeli növénytermesztő és állattartó gazdaságokat.

A regisztrált résztvevők számára lehetőség nyílik, hogy felfedezzék a hajdúhadházi Erdődi Biokertészetet, a Debreceni Egyetem Látóképi Növénytermesztési Kísérleti Telepét, valamint a Debreceni Lovasakadémiát is.

Tud-e egy családi gazdaság valódi biztonságot és megélhetést biztosítani? Milyen akadályokkal kell szembenéznie annak, aki a biogazdálkodás izgalmas, de kihívásokkal teli világába lép? Hogyan tartható fenn egy működő gazdaság mellett a környezet védelme és a természetes egyensúly megőrzése?

A közelmúltban megrendezett konferencián Kulcsár Balázs, aki az Év Ökológiai Gazdálkodójának titulálták, osztja meg tapasztalatait arról, hogyan alakította át a valaha kietlen tarlót egy virágzó gazdasággá. Az esemény helyszíne Vértesacsa, ahol a 12 hektáros Valaha Tanya permakultúrás elvek alapján működik, és egy inspiráló példát mutat a fenntartható gazdálkodásra.

A szervezők várják az ökológiai gazdálkodás iránt érdeklődőszakembereket, gazdálkodókat, kutatókat és a témát elsajátítani vágyó fiatalokat. Március 16-ig még kedvezményes áron regisztrálhatnak az érdeklődők.

Related posts