Mindenki megnyugodhat: Saková úgy véli, hogy a gázhiánytól nem kell tartani.
Szlovákia előre felkészült arra, hogy 2025. január 1-től megszűnik az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja, és a következő évre elegendő gázkészlettel, valamint alternatív szállítási megoldásokkal rendelkezik. Ha az orosz gáz tranzitjának kérdését nem sikerül megoldani 2025 elején, Európa nehéz helyzetbe kerülhet a jövő évi fűtési szezon előtt - közölte a Gazdasági Minisztérium sajtóosztálya.
"Az ukrán területen zajló gáztranzittal kapcsolatos megbeszélések már régóta napirenden vannak, beleértve a szlovák és ukrán kormány közös üléseit, valamint az orosz féllel folytatott tárgyalásokat is. A diskurzus során számos alternatíva merült fel. Ukrajna azonban egyoldalú döntést hozott, amely hátrányosan érinti Szlovákiát is. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy mind a lakosság, mind a vállalatok számára biztosítjuk, felkészültünk erre a helyzetre, és jelenleg Szlovákiában nincs gázhiányra utaló jel" - nyilatkozta Denisa Saková gazdasági miniszter.
Az állami gázszolgáltató egy sokszínű portfólióval büszkélkedhet, melyben öt jelentős nemzetközi energiaszolgáltató gázszállításai találhatók. Ezek közé tartozik többek között a BP, az Exxon Mobil, a Shell, az RWE és az ENI, biztosítva ezzel a stabil és megbízható energiaellátást.
Saková kiemelte, hogy a Nyugat-szlovákiai Áramszolgáltató (ZSE) július elején megállapodást kötött az Orlen Group-pal, amely amerikai eredetű cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítására vonatkozik. Szlovákia ezen kívül jól kiépített gázvezeték-hálózattal bír, amely lehetővé teszi a földgáz szállítását bármely szomszédos országból.
A miniszter arra is figyelmeztetett, hogy az orosz gáz keleti tranzitjának leállítása közvetlen pénzügyi hatásokkal jár Szlovákia számára. Csak a tranzitdíjak tekintetében, amelyeket a nyugatról érkező, és nem keletről érkező gázra kell kifizetni, a szlovákiai gázszolgáltatók mintegy 177 millió euróval többet fizetnek majd. Ez az összeg már tartalmazza azt a körülbelül 90 millió eurós megtakarítást, amelyet a németországi tározók feltöltési díjának eltörlésével értek el.
Saková kifejtette, hogy a helyzet még aggasztóbb következményekkel járhat az európai gazdaság számára, amely már most is küzd a magas energiaárakkal. Szakértői elemzések alapján Ukrajna lépései a gáz, valamint közvetve a villamos energia árának emelkedését idézhetik elő az európai piacon. A következő két évben ez körülbelül 51 milliárd euró többletköltséget jelentene a földgáz terén, továbbá hozzávetőleg 77 milliárd euróval növelné a villamos energia árait. A miniszter véleménye szerint ezek a megnövekedett költségek a vállalatok és a háztartások számláira is áthárulnának.
Robert Fico, a szlovák kormányfő, korábban kifejtette, hogy január 1-jét követően, amikor az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja megszűnik, a kormány alaposan felülvizsgálja majd a helyzetet és az Ukrajnával kapcsolatos lehetséges intézkedéseket. Amennyiben a körülmények úgy kívánják, akár a villamosenergia-szállítás leállítását is fontolóra vehetik a szomszédos államok irányába. (TASR, para)