Idén a karácsony december 25-re esik, ami szombatra fog jutni. Érdekes, hogy 2024-ben az adventi időszak kicsit később kezdődik, hiszen az első adventi vasárnap december 1-jére esik. Ez azt jelenti, hogy a várakozás időszaka egy kicsit rövidebb lesz, de a


Melyik város nem a Duna partján található? Ezt a kérdést még az iskolában mindenkinek tudnia kellett!

A karácsony ünnepe nem csupán a vallásos hovatartozásról szól, hanem az összetartozás, a béke, a szeretet és az egymás iránti törődés szellemiségét hirdeti mindenki számára. Még azok is, akik távol állnak a vallási meggyőződésektől, nem tudják figyelmen kívül hagyni e jeles alkalom legfontosabb hagyományait. A keresztény kultúrkör gazdag öröksége és az ősi, archaikus hitvilág elemei szervesen összefonódnak, és így a karácsony időszaka mindenki számára értéket és mélységet hordoz.

Vannak, akik a fény újjászületését és napforduló utáni megerősödését, a természet és az élet ciklikusságát ünneplik ilyenkor, mások Jézus születését és a megtestesülés misztériumát. Vannak, akik mindkét irányt mélységesen tisztelik, és olyanok is, akik nem akarnak mást, csak együtt lenni szeretteikkel, vagy épp elcsendesülni és pihenni kicsit. Egyik esetben sem árt azonban tudni, hogy is alakul idén az ünnepi időszak.

Advent első vasárnapja 2024-ben december 1-jére esik, és az ünnepi gyertyák meggyújtására december 8-án, 15-én és 22-én kerül sor. Ez a várakozás időszaka viszonylag későn kezdődik, és nem tart sokáig, ami kedvező hír, hiszen akár néhány nap szabadság is elegendő lehet ahhoz, hogy a karácsonyi pihenés igazán hosszúra nyúljon. Érdemes jól megtervezni ezt az időszakot, hogy a családi együttlétek és az ünnepi készülődés igazán emlékezetes legyen!

Decemberben sajnos két alkalommal, 7-én és 14-én is áthelyezett munkanap lesz a szombat, cserébe viszont december 24-e, kedd és 27-e, péntek pihenőnap lesz. Így elegendő akár a december 23-át, hétfőt kivenni ahhoz, hogy egész héten otthon maradhass, ha pedig december 30-ára, hétfőre és december 31-ére, keddre is maradt szabadnapod, január 2-án kell csak újra munkába állnod.

A december 21-i téli napforduló már az ősi időkben is különleges jelentőséggel bírt, hiszen a legsötétebb éjszakák után a fény újjászületését és a nappalok fokozatos hosszabbodását ünnepelték. Az ókori Róma híres Szaturnáliája során az emberek egymást megajándékozták, míg a Mithrász ünnepe, amely a napisten tiszteletére jött létre, szintén jelentős szerepet játszott a téli rituálékban. Ahogy a kereszténység terjedt, a korai hívők Jézus születését kezdték ünnepelni, ezzel egy új hagyományt teremtve. A karácsonyt megelőző időszak valódi népszokások és hagyományok kincstára, amelyben a különféle jeles napok és ünnepek sokasága található – ezeknek részletes felsorolása azonban igazi kihívás, de megpróbálkozunk vele.

A téli ünnepkör, amely a nyugati kereszténység hagyományain alapul, advent első vasárnapjától egészen vízkeresztig, vagyis január 6-ig terjed. Ez az időszak a testi és lelki megújulás, a várakozás és a felkészülés jegyében telik. Számos jeles nap is kapcsolódik hozzá, amelyek között megtalálhatóak a babonás népszokásokról ismert András-, Borbála- és Luca-napok. Ezeket november 30-án, december 4-én és 13-án ünnepeljük, míg a december 6-ai Miklós-nap, amelyet mindenki ismer, külön figyelmet érdemel. Az ünnepi időszak tele van szokásokkal és hagyományokkal, amelyek összekötik a múltat a jelennel.

December 24-e a karácsonyi ünnepkör előestéje, amikor a világ a szeretet és a béke jegyében készülődik Jézus születésének megünneplésére, amely valóban december 25-én valósul meg. Ezt követően, december 28-án emlékezünk meg az aprószentekről, a betlehemi kisgyermekekről, akiket Heródes király rendelt el megölni. Január 1-je pedig különleges jelentőséggel bír, hiszen Szűz Mária istenanyaságának ünnepe, a fogadalmak napja, és ez a nap a Jézus körülmetélkedésére is emlékezik.

A karácsony 12 napja január 6-ig, vízkeresztig terjed, és ez az időszak az egyház számára különleges jelentőséggel bír. E hagyomány szerint a napkeleti bölcsek ekkor érkeztek, hogy tiszteletüket tegyék a názáreti kisfiúnál. Ezen a napon ünnepeljük Jézus keresztelését is a Jordán folyóban, valamint első csodáját, amikor a víz borrá változott a kánai menyegzőn. Az ünnep tehát nem csupán a születésről szól, hanem a megváltó életének fontos eseményeit is felidézi.

Related posts