Egy felmondott szerződés, amely Schadl György vezetése alatt jött létre, milliárdos veszteségeket idézhet elő a végrehajtói szakmában.


A Fővárosi Törvényszék első fokú ítélete alapján a Magyar Bírósági Végrehajtói Kart több mint egymilliárd forintos kártérítés megfizetésére kötelezték. Ez a döntés nem csupán egy bonyolult jogi eljárás végéhez érkezett, hanem egy újabb fejezetet nyitott, amely súlyos pénzügyi következményekkel járhat a szervezet számára.

A Fővárosi Törvényszék első fokon több mint egymilliárd forint kártérítés megfizetésére kötelezte a Magyar Bírósági Végrehajtói Kart (MBVK) - értesült a HVG. Ez a nem jogerős döntés egy hosszú éveken át tartó jogi huzavona eredménye, amely egy 2017-ben megkötött, de végül felmondott informatikai szerződés köré összpontosult. Az ítélet jelentősége nem csupán erkölcsi szempontból kiemelkedő: a bruttó 1,11 milliárd forintos összeg a kár éves nyereségének megfelelő nagyságrendet képvisel.

A per a Schadl-érában megkötött, többmilliárdos értékű megbízás körül bontakozott ki, amely egy új ügyviteli rendszer fejlesztésére vonatkozott. A Sysdata PSE Kft. által készített szoftver a teljes végrehajtói működést váltotta volna le, miután a régi rendszerről bebizonyosodott: elavult, sebezhető és jogszabályellenes. A fejlesztés jól haladt, mígnem az igazságügyi tárcánál a felügyelet Völner Pálhoz került - ettől kezdve a kar előbb nem fizetett, majd felmondott, hibás teljesítésre hivatkozva.

A bíróság végül nem látta indokoltnak az MBVK által kezdeményezett szerződésbontást, és az elvégzett munkák értékét egy a per során bevont igazságügyi szakértő elemzése alapján állapította meg. A kar ugyan megpróbált fellebbezni, de a Kúria már korábban is megerősítette egy hasonló részítéletet.

A per részleteit tovább bonyolítja, hogy a szoftvertesztelést hosszú időn keresztül műszaki problémák nehezítették: például vízbetörés, hálózati zavarok és a szerverterem túlmelegedése is megnehezítette a bizonyítás folyamatát. Az MBVK nem adott választ a HVG által feltett kérdésekre.

Schadl György mellett Völner Pál, az igazságügyi tárca államtitkára, szintén a korrupciós büntetőper egyik központi vádlottja volt. 2021 nyaráig legalább 83 millió forintot kapott a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől. Az ügyészség feltárta, hogy Schadl György és hét társa egy olyan megállapodást kötött, amelynek célja az volt, hogy elérjék az önálló bírósági végrehajtói kinevezések megszerzését, cserébe pedig osztalékot ígértek a végrehajtói irodájuk nyereségéből. Hat végrehajtó elismerte bűnösségét, és jogerős ítéletet kaptak. Schadl György végül összességében több mint 924 millió forintot szerzett a végrehajtóktól, ami tovább árnyalja az ügy hátterét.

A volt bírósági végrehajtót és feleségét 2021. november 5-én fogták el a Ferihegyi repülőtér parkolójához vezető úton. A rendőrök több millió forintot és két diplomata-útlevelet foglaltak le tőlük. Később az eljárás során hatalmas vagyont foglaltak le a házaspárnál, aminek részbeni elrejtése miatt emeltek vádat Schadl felesége ellen is.

A két vádlott, Schadl György és Völner Pál, komoly vádakkal néznek szembe, többek között korrupcióval, vagyonelleni bűncselekményekkel és pénzmosással kapcsolatosan. Az ügyészség Schadl esetében tíz év, míg Völner esetében nyolc év börtönbüntetést indítványozott, amennyiben beismeri bűnösségét.

A vádak szerint az első esetben 200 millió, míg a másodikban 25 millió forintos pénzbüntetés kiszabására tettek javaslatot. Ezen felül mindkét érintettet tíz évre eltiltanák a közügyektől, és a jogi végzettséghez kapcsolódó foglalkozásoktól is véglegesen eltiltanák őket. Emellett vagyonelkobzást is kértek, hogy a jogtalanul megszerzett javak visszakerüljenek az államhoz. Érdekes módon a börtönben szerzett jövedelem révén a pénzbírság kifizetése nem tűnik nehézségnek számukra. A bíróság Varga Juditot és Trócsányi Lászlót, a korábbi igazságügyi minisztereket is tanúként idézte be a folyamatban lévő ügyben.

Related posts