Miközben az ukránokat lövik, érdekes megfigyelni, milyen tevékenységeket folytatnak az oroszok.
Az ünnepek közeledtével egyre többen készülnek útra kelni az oroszok közül. De kik is ők, és hova indulnak Gyed Maróz, az orosz Télapó idején? A hagyományos ünnepi időszakban sokan keresik fel a festői tájakat, romantikus városokat, vagy éppen a családtagjaikat. A népszerű úti célok között szerepelnek a havas hegyvidékek, ahol a síelés és a téli sportok szerelmesei találhatják meg számításaikat, de a nagyvárosok, mint Moszkva és Szentpétervár is vonzóak, hiszen ilyenkor különleges ünnepi díszkivilágítással és programokkal várják az utazókat. A vidéki falvakba való utazás sem ritka, ahol a hagyományos orosz ünnepi szokásokat élhetik át az érdeklődők. Az ünnepek alatt tehát nemcsak a pihenés, hanem a kultúra felfedezése is fontos szerepet játszik az oroszok életében.
Természetesen, nem azokról van szó, akik Ukrajnában harcolnak. Az idei téli ünnepek különleges módon 11 napig, december 29-től január 8-ig terjednek. Az irodák által kínált utazási lehetőségek jelentős része már mostanra elfogyott. A Kommerszant című orosz politikai napilap megvizsgálta, hová látogatnak el az orosz turisták az év végén. Az írásban azonban egyetlen szó sem esik arról, hogy ezreknek éppen más, fontosabb elfoglaltsága akad, mint hogy az egyiptomi tengerpart homokján pihenjenek.
A karácsony, különösen a Télapó ünnepe és az új év köszöntése egy varázslatos időszak, amely nemcsak a családi összejövetelek, hanem az utazások főszezonját is jelenti. A VTsIOM legfrissebb statisztikái alapján tavaly az oroszok 27 százaléka döntött úgy, hogy más városokba, régiókba vagy akár külföldre utazik. Ez a szám 2021-ben még alacsonyabb volt, csupán 23 százalék. Az idei évre azonban a turisztikai szakemberek optimisták, és arra számítanak, hogy az utazási kedv jelentősen megnő.
Oleg Kozirev, a Travelata.ru marketingigazgatója elmondta, hogy az újévi ünnepek körüli túrafoglalások száma november első hetének végére 83%-kal meghaladta a tavalyi év hasonló időszakának adatait. Ez a kiugró növekedés részben annak tudható be, hogy sokan szeretnék elkerülni az utolsó pillanatra hagyott foglalásokat, amit az árfolyamok ingadozása is befolyásolhat. Ezen kívül a Sletat.ru jelentése szerint a közelgő újévi ünnepekre vonatkozó összes foglalás 5%-kal magasabb, mint az előző év azonos időszakában.
Idén a külföldi úti célok iránti kereslet még inkább megugrott: a téli vakációra szóló repülőjegyek értékesítése a OneTwoTrip elemzése szerint 32%-ról 39%-ra emelkedett. A Yandex Travel szakértői is hasonló trendeket tapasztaltak. Az Oroszországból induló, külföldi turisztikai célpontokra szóló repülőjegyek átlagos ára 61,4 ezer rubel körül mozog, ami körülbelül 230 ezer forintnak felel meg. A Yandex Travel statisztikái alapján ez az összeg éves szinten csupán 2%-kal emelkedett, ami alatta marad az általános inflációs rátának.
Ráadásul több népszerű utazási célpontnál az elemzők árcsökkenést tapasztaltak. A Yandex Travel adatai szerint a közelgő ünnepekhez kapcsolódóan egy repülőjegy Kínába átlagosan 54%-kal (!) olcsóbb, mint tavaly ilyenkor. Ezen kívül az Egyesült Arab Emírségekbe történő utazások árai is csökkentek.
Az új év beköszöntését sokan Egyiptomban ünneplik, ez a tendencia mostanra igazán népszerűvé vált. A Travelata.ru adatai alapján az orosz utazók körében egyharmad választja ezt a különleges desztinációt december végén. Míg tavaly csupán 11 százalékuk döntött Egyiptom mellett, idén a számok drámai emelkedést mutatnak. Az orosz turisták átlagosan 264,8 ezer rubelt (majdnem 1 millió forintot) szánnak az újévi ünneplésre a Vörös-tenger festői üdülőhelyein.
Az utazási irodák által szervezett programok rangsorában Thaiföld a második helyet foglalja el. Az év folyamán a desztináció részesedése az eladásokból 8%-ról 17%-ra emelkedett. Érdekes, hogy a felmérések alapján az utazók átlagosan 374,1 ezer rubelt (körülbelül 1,4 millió forintot) költenek egy-egy utazás során, ami 13,6%-kal alacsonyabb összeg az előző évhez képest. Ez a csökkenés részben a kínálat bővülésének és a kisebb költségvetésű utasok megjelenésének tulajdonítható, hasonlóan Egyiptom esetéhez.
A közvetlen járatok miatt Thaiföldet a turisták ma egész évben működő úti célnak tekintik, és ennek megfelelően nagy a kereslet. A közelgő újévi ünnepekre pedig már szinte a teljes utazásszervezői kínálat elkelt a közepes árkategóriájú szállodákban. A kereslet erőteljes növekedése nemcsak Thaiföldre, hanem az ázsiai országok egészére is jellemző. A szervezett utazók idén a tavalyinál gyakrabban választják Kínát és Srí Lankát az újévi kikapcsolódásra. A tíz legnépszerűbb újévi úti cél között szerepelt Vietnam és Indonézia. Az orosz turisták Kubát is kedvelik.
Időközben a járvány előtti időkben megszokott európai turisztikai központok is fokozatosan visszatérnek a népszerű újévi úti célok közé, mint például Olaszország és Franciaország. Az európai érdeklődés növekedése a repülési foglalási adatokban már most megfigyelhető.
Bár az orosz turisták körében Törökország mindig is népszerű úti cél volt, úgy tűnik, hogy az ide irányuló utazások száma mostanában csökkent. Ez a régió nem igazán számít a tipikus újévi kiruccanások helyszínének. A Sletat.ru adatai szerint a szervezett utazások résztvevői átlagosan 179,9 ezer rubelt (körülbelül 670 ezer forintot) költenek a téli ünnepekre irányuló törökországi látogatásuk során. Pedig a szállodák szilveszterkor különleges ünnepi vacsorákkal várják a vendégeket, és sok helyszínen all inclusive szolgáltatásokat, valamint wellness lehetőségeket kínálnak az oroszok számára. Törökország azonban nem az egyetlen úti cél, amelyik a korábbi népszerűségéből veszített: az Egyesült Arab Emírségek iránti érdeklődés is úgy tűnik, hogy csökken, legalábbis a téli hónapokban.
Az újévi ünnepek szülőföldön való eltöltése iránti vágy egyre inkább teret nyer, különösen Karélia és a Kalinyingrádi régió irányába, ahol szinte minden út már gazdára talált. A Szentpétervári és a Moszkvai régióba szervezett túrák iránti kereslet szintén dinamikusan növekszik.
Szentpéterváron az éjszakánkénti szobaár átlagosan 5900 rubel (körülbelül 22 ezer forint), ami 10%-os növekedést jelent a tavalyi szinthez képest. Moszkvában hasonló tendencia figyelhető meg; itt is emelkedtek az árak, miközben a foglalások száma is nőtt.
Szocsi továbbra is a harmadik legnépszerűbb belföldi téli úti cél, ám a hegyi kikapcsolódás és a téli sportok költségei jelentősen megemelkedtek. Azok a turisták, akik alternatív lehetőségeket keresnek, gyakran az Abházi pihenést mérlegelik, mint Szocsi kiegészítő úticélját. Ezen kívül a különböző orosz sípályák iránti érdeklődés is növekszik, sok helyszín esetében a szállodafoglalások száma évente több mint kétszeresére emelkedik.