Mi legyen a köztes növények sorsa?

A köztes növények terminálása ugyan mostanában feladat, de nem mindenáron. Van, amikor érdemesebb megvárni, míg az időjárás téliesre fordul.
Az ősz eleinte kifejezetten aszályos volt, aztán érkezett egy kis eső, aztán a lassan olvadó hó, majd megint eső. Nem sok, a talaj nedvességtartalmának megfelelő pótlására a mélyebb rétegekben nem volt alkalmas, arra viszont igen, hogy nedvessé tegye a talajfelszínt, amely emiatt több helyen járhatatlan. Viszont nagy hidegek, fagyok sincsenek, hogy a föld alaposan átfagyjon, de annyira meleg sem, hogy megfelelően felszáradjon.
Akik köztes növényeket ültettek, most tanácstalanul állnak, és azon töprengenek, miként lehetne megszabadulni a túlnőtt növényektől anélkül, hogy munkagépet hívnának segítségül a területre. Azok, akik mégis próbálkoznak ezzel a kockázatos lépéssel, könnyen a talaj károsodásához és végzetes tömörödéséhez vezethetnek.
Télen inkább hengert használjunk, mint mulcsozót
Amennyiben a terület gépekkel megközelíthető, a szakértők úgy vélik, hogy célszerűbb hengeres módszert alkalmazni a terminálás során, mint a mulcsozást. A mulcsozott, apróra feldarabolt növényi részekből kiszabadul a nitrogén, amely télen, amikor nincs, aki hasznosítsa, kimosódik a talajból, így a benne rejlő tápanyagok elvesznek.
A hengerrel kezelt növények viszont szépen megfagynak, így a melegebb időszakig megőrzik tápanyagtartalmuk jelentős részét, ami a következő kultúrában hasznosul. Ráadásul ez a munkaművelet lényegesen alacsonyabb üzemanyag-fogyasztással is jár.
Ha nem tudunk hozzáférni a területhez, mi a teendő? A válasz pofonegyszerű: érdemes megvárni, amíg néhány fagyosabb téli nap beköszönt, amikor a terület gépek számára is járhatóvá válik, és akkor végezni el a feladatot. Ezzel kíméljük a talajt, és zökkenőmentesen tudjuk terminálni a köztes növényeket is. Ilyen esetben mondhatjuk, hogy a türelem nem csupán rózsákat hoz, hanem hatékony köztes növényterminálást is!