A WHO bejelentette a megszorító intézkedéseket, amelyek várhatóan kihatnak az emberek egészségére is.

21 százalékkal, 5,3 milliárd dollárról 4,2 milliárdra tervezi csökkenteni 2026-27 évi költségvetését, emellett kevesebb munkavállalót fog alkalmazni az Egészségügyi Világszervezet (WHO). Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató szerint az intézkedés jelentős befolyással lesz az emberek egészségére az egész világon. A szervezet adományainak 18 százaléka érkezett a kilépését év elején bejelentő Egyesült Államokból, ez pedig jelentős hatással lehet a WHO pénzügyi keretére.
Az egészségügy globális finanszírozása komoly történelmi kihívásokkal küzd, mivel az adományozók visszafogják a támogatásaikat - jelentette be csütörtökön az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője.
"Emberemlékezet óta a legjelentősebb változások közepette állunk az egészségügy globális finanszírozásában" – nyilatkozta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz a WHO genfi központjában, újságírók előtt.
Az idei évben a WHO költségvetése körülbelül 600 millió dollárral csökkent, ami új kihívások elé állítja a szervezetet a 2026-27-es időszakra tervezett pénzügyi tervének megvalósítása során.
- ezt közölte az MTI.
A főigazgató szerint mindez jelentős befolyással lesz az emberek egészségére nézve világszerte. Közölte, hogy csökkentik a genfi központ munkatársainak számát és néhány országban megszüntetik az irodájukat.
Az Egyesült Államok az év elején jelezte kilépését a WHO-ból, azzal vádolva az ENSZ egészségügyi szervezetét, hogy rosszul kezelte a Covid világjárványt és más nemzetközi egészségügyi válságokat. Az amerikai finanszírozás a WHO-nak nyújtott adományok mintegy 18 százalékát tette ki. A kilépés jelzése után a WHO csökkentette költségvetését, de más tagállamok szintén csökkentették fejlesztési hozzájárulásukat.
A WHO főigazgató-helyettese, Mike Ryan a sajtótájékoztatón "irtózatosnak" nevezte, ami Gázában történik. "Fel kell tennünk a kérdést: mennyi vér elegendő ahhoz, hogy kielégítse a két tábor politikai céljait?" - jelentette ki.
Március 2. óta a Gázai övezetbe egy árva humanitárius segély sem juthatott el. Izrael bejelentése szerint ezzel azt a célt szolgálják, hogy nyomást gyakoroljanak a Hamász iszlamista terrorszervezetre, hogy engedjék szabadon azokat a túszokat, akiket 2023. október 7-én hurcoltak el, és akik még mindig fogságban vannak.