Megérkezett a klímák terméktesztje: itt vannak a legjobbak árai!
A vizsgálat során tizenegy eltérő márkájú légkondicionáló berendezést elemeztek.
Bár kánikulára még nem kell számítani, eljött a légkondicionálók beszerelésének időszaka. A megfelelő modell kiválasztásának egyik fogas kérdése, hogy a berendezés képességei vajon megfelelnek-e az adott helyiség adottságainak és a benne élők elvárásainak. Mennyivel egyszerűbb lenne, ha elég okos volna, hogy tanuljon és alkalmazkodjon. Az LG új Artcool AI Air nevű hűtő-fűtő légkondicionálója éppen erre a mutatványra képes. Mesterséges intelligencia segítségével elemzi a felhasználó szokásait, hogy személyre szabott működést és jobb energiahatékonyságot érjen el. Hogy mindezt miként teszi, arról itt írtunk részletesen.
Mielőtt nekilátunk a klímaberendezés telepítésének, fontos, hogy alaposan mérlegeljük, vajon otthonunk energiafelhasználásának optimalizálása érdekében megtettük-e már a szükséges lépéseket - hívja fel a figyelmet a Tudatos Vásárlók Egyesülete. Ilyen lépések lehetnek például:
Ezek az intézkedések kulcsfontosságúak, hiszen ha nem figyelünk rájuk, a hűtő-fűtő légkondicionáló berendezésünk csupán egy energiapazarló eszközzé válik, amelynek hatékonysága a minimumra csökken. Miután ezeket a lépéseket megtettük, már bátran választhatjuk ki a megfelelő klímát. A legideálisabb típus megtalálásában pedig érdemes támaszkodni a gyártóktól független terméktesztekkel szerzett információkra.
Legyen szó akár hűtésről, akár fűtésről, ezek a berendezések rendkívül hasznos kiegészítői lehetnek otthonunknak. A TVE nemzetközi együttműködés keretében 28 olyan hűtő-fűtő, inverteres, oldalfali klímaberendezést tesztelt, melyek hazánkban is elérhetők. Az itt szerzett tapasztalatok és eredmények lehetővé teszik, hogy a valós teljesítmények alapján könnyedén kiválaszthassuk a számunkra leginkább megfelelő készüléket.
A 28 termék 11 márkát - Bosch, Daikin, Fujitsu, Haier, Hitachi, Midea, Mitsubishi Electric, Panasonic, Samsung, Toshiba, Whirlpool - képvisel. A tesztelt termékek között 16 2,5 kW és 12 3,5 kW teljesítményű gép volt. Minden terméket azonos tesztelési körülmények között vizsgáltak. Nem minden esetben a nagyobb teljesítményű klímák teljesítettek jobban.
Íme néhány egyedi alternatíva a mondatodra: 1. "Az értékelés során figyelembe vettük a legfontosabb szempontokat:" 2. "A minősítés során a következő alapvető tényezőket tartottuk szem előtt:" 3. "Az értékelés kulcsfontosságú szempontjai a következők voltak:" 4. "A vizsgálat során a leglényegesebb kritériumok a következőképpen alakultak:" 5. "A teljesítmény értékelésének során az alábbi főbb szempontokat vettük figyelembe:" Remélem, hogy ezek az alternatívák hasznosak lesznek számodra!
Előfordult, hogy egy készülék kiválóan teljesített, ha hűtésről volt szó, de gyengébben, ha fűtésről. Vagy éppen fordítva.
A tanulság, hogy jó, ha átgondoljuk, mire szeretnék elsősorban használni majd a készüléket. Csak hűtésre, csak fűtésre vagy esetleg mindkettőre? A Mitsubishi Electric MSZ-HR25VF / MUZ-HR25VF (2,5 kW) például a legjobbak között végzett, ha fűteni kellett. Hűtési teljesítménye viszont csak a középmezőnyben volt elegendő. A tesztelési szempontok szerint 35°C-os hőségben teljesített a leggyengébben, vagyis akkor, amikor a legnagyobb szükségünk volna rá.
A külső hőmérséklet változása markáns hatással volt az egyes készülékek hűtési és fűtési hatékonyságára. Eddig ez teljesen érthető, azonban meglepő módon nem minden esetben tapasztaltuk azt, amire előzetesen számítottunk. A légkondicionálók teljesítménye nem mindig mutatott arányos összefüggést a hőmérséklet ingadozásaival.
A hűtési hatékonyságot 40, 35, 30, 25 és 20°C-os külső hőmérsékletet szimulálva, míg a fűtést -7, 2, 7 és 12°C-on tesztelték.
A Midea CB1-12HRFN8-I / CB1-12HFNX-O (3,5 kW) klímája például csupán a 20°C-os külső hőmérséklet mellett tudott kiemelkedő hűtési eredményt produkálni a többi tesztelt termékhez képest, más hőfokokon közepes eredményt ért el. Fűtési teljesítménye viszont -7°C-on lett a legjobb, vagyis igazán nagy fagyok esetén számíthatunk rá, de nagy melegekben kevésbé.
A tesztelés során világossá vált, hogy a különböző klímaberendezések jelentős eltéréseket mutatnak abban, mennyi idő szükséges ahhoz, hogy elérjék a kívánt hőmérsékletet a megadott térben.
A tesztelt légkondicionálók átlagos ára 166 ezer és 781 ezer forint között alakult a tesztelési időszak során. Örömteli hír, hogy 21 termék "jó" minősítést kapott, ami azt jelenti, hogy összesített értékelésük 60-76 százalék között mozog. Az első tíz helyezett közül a legköltséghatékonyabb modell ára 446 ezer forint volt a teszt közzétételekor, tehát nem szükséges a legdrágább opciót választanunk ahhoz, hogy kiváló teljesítményű légkondicionálót találjunk. Ezt a tényt még inkább alátámasztja, hogy a legmagasabb áron kínált klíma nem is fért be az első tíz közé.