Sajnálattal értesítjük a közönséget, hogy Keresztes Péter, a neves közéleti személyiség, elhunyt. Az ő távozása mély űrt hagyott maga után, hiszen életműve és hozzájárulása a társadalomhoz örökre emlékezetes marad. Keresztes Péter sokak számára példakép v
A gyónás és a hazugság terjedése között szoros kapcsolat áll fenn: a gyónás lehetőséget ad arra, hogy az emberek szembesüljenek a saját tetteikkel, és ezáltal megszabaduljanak a bűntudattól. Amikor valaki őszintén megvallja hibáit, csökkenti a hazugságok számát, mert a titkok súlya eltűnik. Az üzleti életben az őszinteség kulcsfontosságú a tartós kapcsolatok kialakításához és a bizalom megteremtéséhez. Azok, akik nyíltan kommunikálnak, gyakran jobban boldogulnak, mivel az emberek szívesebben dolgoznak együtt megbízható partnerekkel. A tízparancsolat pedig nem csupán vallási útmutató, hanem etikai alapelvek gyűjteménye, amelyek segíthetnek az élet különböző területein való eligibilis döntések meghozatalában. A parancsolatokban rejlő tanulságok arra ösztönöznek, hogy tiszteljük egymást és a közösségünket, ami végső soron hozzájárul a harmónikus együttéléshez. Ezen alapelvek figyelembevételével a gyónás és az őszinteség nemcsak a személyes fejlődésünkhöz, hanem a társadalmi kapcsolatok erősítéséhez is hozzájárul.
A "Brutális őszinteség" címet viseli Moldován András legújabb könyve, amely a Cápák között című tévéműsorban szerzett népszerűségéről ismert üzletember tollából származik. Nemrégiben telefonon tudtam beszélni vele, és izgalmas gondolatokat osztott meg velem.
Az őszinteség brutális volta abban rejlik, hogy sokszor felkavarja a megszokott képet, amit a világról és magunkról alkotunk. Amikor a valóságot tükörként tartjuk elénk, az gyakran fájdalmas, hiszen leleplezi a hamis illúziókat, amiket magunk köré építettünk. Az őszinte szavak néha olyan élesek, mint a penge; képesek sebeket ejteni, de ugyanakkor gyógyító hatásuk is lehet, hiszen lehetőséget adnak a változásra és a fejlődésre. Az igazság sokszor nem kényelmes, de éppen ez a nyers, nyersessége az, ami előre lendít minket, ha merünk szembenézni vele.
A társadalom jelentős része hajlamos a hazugságra, így az őszinteséget sokan agresszívnak érzékelik. A mai Magyarországon a megtévesztés sajnos elterjedtebb, mint valaha. Az őszinte beszéd brutalitása abban rejlik, hogy teljesen idegen a megszokott normáktól.
- A könyvében említi, hogy a hazugság kutúrája viszonylag újkeletű. Sőt, arról is ír, hogy vélekedése szerint a gyónás intézménye nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a hazugság ennyire elfogadottá vált.
Meggyőződésem, hogy a keresztény időszámítás után kialakult társadalmak hajlamosabbak a hamis információk terjesztésére, mint az ősi, őskori emberek voltak.
Nem tudom elképzelni, hogy az őskor emberei miért éreztek volna késztetést arra, hogy hazudjanak egymásnak. Vajon mi haszna lett volna annak, ha valaki azt állította, hogy ő vadászta le a mamutot? Talán a közösség tisztelete vagy a dicsőség vágyának hajszolása, de úgy tűnik, hogy az ilyen cselekedetek nem igazán illeszkednek a túlélésre összpontosító világukba.
- Titokban elrejtette a mamuthúst, hogy bőségesebb legyen a készlete.
Természetesen! Íme egy egyedibb változat: - Igen, kivéve, ha éppen az ellenkezője történik.
Hogyan lehet hitelesen boldogulni az üzleti életben, ahol sokan úgy vélik, hogy a manipuláció és a megtévesztés a normális működési mód?
Az én meggyőződésem, hogy nem mindenki próbálja meg átejteni a másikat. Úgy vélem, hogy az igazi üzlet nem abban rejlik, hogy manipulálunk vagy átverünk valakit. Ez csupán rövid távú szemléletmód. Az üzlet lényege sokkal inkább az, hogy közösen dolgozunk másokkal, és kölcsönösen támogatjuk egymást a siker elérésében.
- És mi a helyzet az üzleti titkokkal? Vannak olyan információk, amelyeket inkább megtartok magamnak, mert ha elárulnám őket, azzal csak a másik fél helyzetét könnyíteném meg.
Ha abban állapodunk meg, hogy a megállapodásunkat bizalmasan kezeljük, mert ez kedvez a közös üzletünknek, az teljesen rendben van. A titokban tartás nem feltétlenül jelent hazugságot; sokszor a diszkréció éppen a siker kulcsa.
Az üzleti titok nem csupán egy egyszerű információ; sokkal inkább egy olyan adat, amelynek nyilvánosságra hozatala nem feltétlenül szükséges. Például senkinek sincs joga beleszólni abba, hogy egy vállalatot milyen áron vásároltak meg, hiszen ez a tranzakció a felek privát ügye.
Valószínűleg Önnek is van egy felesége, de a munkahelyén nem osztja meg a szexuális életük részleteit. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne tiszta és őszinte a kapcsolata, sőt, a házasságuk is lehet teljesen hiteles és valódi.
Valóban, az őszinteség szép elv, de a valóságban sokan nehezen fogadják el a nyers kritikát. Képzeljük el, hogy egy beosztott szembesül azzal a dilemmával, hogy kifejezze a véleményét a főnöke munkájáról. Milyen nehéz lehet számára, ha tudja, hogy az őszintesége akár a munkahelye kockázatát is jelentheti. Az emberi természet sajátsága, hogy a kényelmetlen igazságokat gyakran elkerüljük, főleg ha a következmények ilyen súlyosak lehetnek. Az őszinteség tehát nemcsak erény, hanem bonyolult és gyakran ellentmondásos kihívás is, amelyet sokan nem mernek vállalni a félelem miatt.
A megtévesztés lehet, hogy pillanatnyilag kedvező, de az igazság feltárása hosszú távon mindig kifizetődőbb.
Valójában ki szeretne olyan munkahelyen tevékenykedni, ahol folyamatosan manipulálnia kell a főnökét? Azok, akik olyan környezetben dolgoznak, ahol attól rettegnek, hogy az igazság kimondása miatt veszélybe kerül az állásuk, jobban teszik, ha mérlegelik a felmondást.
- Mi a helyzet az úgynevezett kegyes hazugságokkal?
Figyelje meg, mennyire érdekes ez a párbeszéd! Riportot készítünk, és amióta elkezdtük, már 8 perc 1 másodperce, ön folyamatosan azt firtatja, vajon lehetséges-e az igazságot mondani.
Én igyekszem mindenféle kegyes hazugságot elkerülni. Sőt, édesanyám mindig azt mondta, hogy az elhallgatás is egyfajta hazugság. Persze, ez valóban határvonalas dolog.
Ha hazamegyek, és közben megélem egy másik nővel az intimitást, de a feleségem nem érdeklődik arról, hogy történt-e valami, akkor nem kötelességem elárulni? Dehogyis, ez nem így működik.
Vagy esetleg felhúzom a testvérem cipőjét, és nem is említem neki később?
Ideális esetben előre meg szoktam kérdezni tőle, hogy szabad-e felvennem a cipőjét.
- Nem csupán ideális körülmények között, hanem ez lenne a normális állapot.
- Dr. House-zal egyetértve vallja, hogy mindenki hazudik. Hogy kezeli azt, amikor Önnek hazudnak mások akár személyes kapcsolatokban, akár a munkában?
- Talán az az egyetlen dolog, ami igazán fölidegesít. Mert annyira értelmetlen, annyival jobb, ha valaki igazat mond.
- Ön mit tanácsol, ha valakiben felébred a vágy, hogy őszinte emberré váljon, mik az ehhez vezető első lépések?
Viszont nem merném azt állítani, hogy tudom, miként lehet valakiből másik ember. Az az elv kétségtelenül helytálló, hogy az igazmondás nem igényel különösebb erőfeszítést. Az igazság szavát bárki képes megformálni. A hazugság viszont sokkal bonyolultabb, hiszen arra is figyelni kell, hogy mit mondtál korábban. Holnapra is emlékezni kell rá, és ez rengeteg felesleges problémát okozhat.
A gyónásról beszélve észrevehetjük, hogy a tízparancsolatban mindaz, amit tenni kell, isteni eredetű. Érdekes, hogy ami tilos, az mind emberi cselekedet. Nem furcsa ez? Isten akár megmondhatta volna, hogy az embernek mit kell tennie, de helyette csak figyelmeztetett arra, hogy mit ne tegyen: ne ölj, ne lopj, és így tovább. Ez a megközelítés mélyebb kérdéseket vet fel az emberi természet és a felsőbb rend kapcsolatáról.
Kinek ajánlott a könyv?
- Mindenki és senki számára. Csak a változás az, ami mindig velünk van. Az, amit valaha elérhetünk, csupán annyi, hogy folyamatosan a legjobb önmagunkra törekedjünk. Minden egyes nap új lehetőségeket kínál a tanulásra. Ha bárki csupán egy apró fejezetet is elolvasson a könyvemből, máris tudok neki valami értékeset adni ezen az úton.