Íme, az ukrán nő, akinek nem a harcmezőn, hanem a sportpályán kellett szembenéznie egy "méltatlan" lelki sérüléssel - PestiSrácok.


Íme, az ukrán nő, akit nem a harcmezőn, hanem a pályán ért "méltatlan" lelki sérelem PestiSrácok.hu 2025-04-23

Ha esetleg már kezdjük unni Zelenszkij "én vagyok a világ közepe" típusú megszólalásait, itt van egy újabb ukrán teniszcsillag, aki hatalmas megpróbáltatásokkal nézett szembe – de nem a harctéren, hanem a teniszpályán. Leszja Curenko nem riadt vissza attól, hogy jogi úton keresse a sértettségei orvoslását, így keresetet indított a new yorki bíróságon a Női Teniszszövetség (WTA) és annak elnöke, Steve Simon ellen. A vádjai között szerepel a szerződésszegés, gondatlanság és "érzelmi sérelem gondatlan okozása", amiért "szerencsétlen hisztigépnek" kellett átélnie mindezt, mivel a Szövetség nem tiltotta el az orosz és fehérorosz játékosokat. Reméljük, hogy ez a bátor és akárhisztérikus lépés inspirálóan hat a fronton küzdő honfitársaira.

Curenko, aki korábban a világ legjobb 25 teniszezője között szerepelt, jogi lépéseket tett a Női Teniszszövetséggel szemben. Azt állítja, hogy a WTA vezetői, köztük Simon, aki akkoriban a szervezet vezérigazgatója volt, megszegték az ukrán sportolókkal folytatott megbeszélésük során tett ígéretüket. Ez az ígéret arra vonatkozott, hogy a szervezet el fogja tiltani azokat az orosz és fehérorosz játékosokat, akik nyíltan támogatják az Ukrajnával zajló háborút. Curenko a keresetében példaként említi Veronika Kudermetovát, aki a francia tenisz bajnokságon egy orosz cég, a Tatnyefty logóját viselte. Ez a cég egy olyan vállalat leányvállalata, amelyet az Európai Unió szankciókkal sújtott, mivel hozzájárult az orosz hadsereg ellátásához.

Curenko véleménye szerint azonban ezek az ígéretek nem váltak valóra, hiszen a teniszező azt állítja, hogy...

Steve Simon és a WTA egyaránt nem hozott döntést az orosz és fehérorosz játékosok eltiltásáról, akik nyíltan kiálltak a háború mellett.

A WTA egyik hivatalos állásfoglalásában kifejezte határozott és világos elítélését Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja, valamint az orosz kormány által az ukrán nép ellen elkövetett cselekedetek kapcsán.

Egyúttal a WTA nyilatkozatában kiemelte, hogy

A WTA számos intézkedést hozott annak érdekében, hogy támogassa ukrán játékosainkat, akik profi sportolóként számos nehézséggel néznek szembe. Az egyesület határozottan kiáll az egyenlőség és a diszkrimináció-mentesség elvei mellett, hangsúlyozva, hogy a versenyeik minden olyan női sportoló számára nyitottak, akik érdemeik alapján, bármiféle megkülönböztetés nélkül kvalifikálnak. Eme elveket szem előtt tartva, a WTA, más teniszszervezetekkel karöltve, azt az álláspontot képviseli, hogy a sportolókat nem lehet büntetni a kormányuk döntései miatt.

Ukrajna orosz megszállása után nem sokkal a WTA, az ATP (Férfi Teniszszövetség) és a Nemzetközi Teniszszövetség együttes nyilatkozatot adott ki. Ebben bejelentették, hogy az orosz és fehérorosz sportolók számára lehetőséget biztosítanak a versenyzésre, feltéve, hogy nem a saját országuk zászlaja alatt indulnak. Ez a szabályozás továbbra is érvényben maradt, és az orosz, valamint fehérorosz sportolók a tavalyi párizsi olimpián "semleges sportolóként" léptek pályára. Különösen emlékezetes, hogy az orosz játékosok, Mirra Andreeva és Diana Shnaider női párosban ezüstérmet szereztek.

Curenko a keresetében nem kertelt, hanem nyíltan elmondta, hogy egy tornán azért volt kénytelen visszalépni, mert pánikrohamot élt át, amikor arra gondolt, hogy orosz és fehérorosz ellenfelek ellen kellene játszania. Ekkor olyan mértékű stressz és koncentrációvesztés lépett fel nála, amely jelentősen befolyásolta a teniszmérkőzéseken nyújtott teljesítményét.

Lindsay Brandon, a WTA védelmi igazgatója 2023-ban értesítette Curenkót arról, hogy Simon ellen eljárás indul a magatartási kódex állítólagos megsértése miatt. Azonban még abban az októberben a szervezet hivatalosan is bejelentette, hogy Simon nem követett el jogsértést, sem a kódex, sem a munkavállalói kézikönyv vonatkozó szabályaiban. Curenko fellebbezési kísérletei azonban nem bizonyultak eredményesnek. A dühös teniszező a közösségi médiában is hangot adott felháborodásának:

Még a legrosszabb rémálmaimban sem tudtam elképzelni, hogy a hely, amelyet az otthonomnak tekintettem, egy félelmetes és idegen lesz számomra, ahol a szervezet (korábbi) vezérigazgatója tudatosan elkövetett egy erkölcsi visszaélést ellenem, amely pánikrohamhoz és a munkám végzésére való képtelenségemhez vezetett.

A WTA - diplomatikus módon - kifejezte, hogy "együttérzéssel tekint azokra a kihívásokra, amelyekkel Curenko asszony és a többi ukrán sportolónk szembesült", de azt már a szövetség is kikérte magának, hogy ők lennének a felelősek a teniszező ostoba magatartásáért és felfogásáért.

Az ESPN alapján készült anyagunkban szeretnénk bemutatni a legfrissebb sporthíreket és elemzéseket.

Vezető kép:

Persze, szívesen segítek! Írd meg, miről szeretnél posztolni, és én egyedivé teszem a szöveget. Ha van valami konkrét stílus vagy hangvétel, amit szeretnél, azt is írd meg!

Az ATP és WTA világában a sportág dinamikus fejlődése mindig izgalmas eseményeket tartogat. Az ukrán teniszezők, mint Leszja Curenko, nemcsak a pályán mutatják meg tehetségüket, hanem a politikai helyzet, például az orosz-ukrán konfliktus árnyékában is helytállnak. E közegben a sport nem csupán szórakozás, hanem a nemzeti identitás és bátorság kifejeződése is, ahogy a vezetők, mint Volodimir Zelenszkij, támogató szavakkal ösztönzik a sportolókat. A fehérorosz teniszezők szerepe is megérdemli a figyelmet, hiszen a nemzetközi porondon való helytállásuk sokszor a politikai feszültségekkel is összefonódik.

Related posts