Manfred Weber tudomásul vette, hogy a Tisza Párt nem áll ki Ukrajna felgyorsított csatlakozása mellett.

"Manfred Weber hivatalosan is cáfolta Orbánék hazugságait Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásával kapcsolatban" - fogalmazta meg Magyar Péter pénteken, egy kép kíséretében, amelyen a Néppárt elnöke által aláírt levél látható.
A levélben Weber arról ír, hogy az Európai Néppárt tiszteltben tartja a politikai családon belül Ukrajna csatlakozásának "ütemezésére és módozataira vonatkozó nézetek sokféleségét". Ezért aztán tudomásul veszik a Tisza Párt álláspontját, miszerint nem támogatják Ukrajna gyorsított csatlakozását.
A Magyar kormány kedden bejelentette, hogy tájékoztatta a Néppárt elnökét arról, hogy amennyiben a csatlakozási tárgyalások befejeződnek és a szükséges feltételek világossá válnak, a Tisza népszavazást fog kezdeményezni, amely jogi értelemben kötelező erejű döntést hoz. A Néppárt tudomásul vette a Tisza álláspontját.
Weber a levélben hangsúlyozza, hogy „az Európai Néppárt határozottan kiáll Európa szolidaritása mellett Ukrajnával, szemben a brutális orosz agresszióval. Ukrajna elválaszthatatlan része Európának. Folyamatosan támogatni fogjuk Ukrajna csatlakozási folyamatát, és figyelembe véve a nemzeti sajátosságokat, meg fogjuk vitatni ennek lehetséges módjait is.”
Orbán Viktor pénteken adott interjújában reflektált a Tisza által felvetett népszavazási javaslatra. Kifejezte tiszteletét azok iránt, akik most lépnek be a politikai életbe, ugyanakkor megosztotta tapasztalatait: szerinte Brüsszel hajlamos eltéríteni mindenkit a helyes útról, ha nem sikerül időben megakadályozni a fontos döntések megszületését.
Miután a Fidesz az utóbbi hetekben megtalálta magának, és feltekerte az Ukrajna-ellenes gyűlöletkampányát, a Tisza Pártot is előszeretettel támadják ukránpártisággal.
A Tisza áprilisban nyilvánosságra hozta a Nemzet Hangja elnevezésű konzultációjának eredményeit, amely során Ukrajna uniós csatlakozása a legkevesebb támogatást, mindössze 58,18 százalékot kapta.
A kormánypárt kommunikációja szerint Brüsszel és most már Ukrajna is bábkormányt kíván felállítani Magyarország élén, ahol a Tisza a belföldi szövetségesük szerepét játssza. Nehéz megítélni, hogy az ukrajnai helyzet kritizálása csupán ürügy a Tisza támadására, vagy éppen ellenkezőleg, a téma felnagyítása annak a következménye, hogy jelenleg ez a legérzékenyebb pont a magyar közéletben.