Macron: Ukrajna nélkül nem létezhet béketárgyalás Emmanuel Macron francia elnök hangsúlyozta, hogy Ukrajna részvétele elengedhetetlen a konfliktus békés rendezéséhez. A politikai párbeszéd alapja, hogy a háborúban érintett országok véleményét figyelembe
Emmanuel Macron francia elnök a híres Elysée-palota falai között állt, miközben a nemzethez intézte szavait egy televíziós adás keretében. Ez a pillanat különösen jelentőségteljes volt, hiszen a miniszterelnök lemondásának napján, 2024. december 5-én történt, egy nappal azt követően, hogy a kormány parlamenti vereséget szenvedett el, amely végül a kormányfő lemondásához vezetett.
Lengyelország és Franciaország egyhangúlag megerősítette, hogy Kijev részvétele elengedhetetlen a ukrajnai háború lezárását célzó béketárgyalásokhoz. Emmanuel Macron francia elnök ezt csütörtökön Varsóban, Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel közösen tartott sajtóértekezletén hangoztatta.
A kétoldalú tárgyalásokat követő sajtókonferencián Macron aláhúzta: ő és Tusk közös állásponton vannak arról, hogy "csak a tartós ukrajnai béke a lehetséges béke". Az ukránoknak kell tárgyalniuk róla, hogy állandó biztonsági garanciákat nyerjenek - tette hozzá a francia elnök.
Macron hangsúlyozta: Tuskkal "egy hangon beszélnek" arról, hogy Ukrajnában "nem lesz béke az ukránok nélkül", és "Európában sem lesz béke az európaiak nélkül". Tartós ukrajnai béke "tartós európai békét is jelent" - jegyezte meg Macron.
Kiemelte az Egyesült Államokkal való együttműködés fontosságát is, amikor az Ukrajna érdekeit és szuverenitását figyelembe vevő megoldások kereséséről beszélünk. Emellett hangsúlyozta, hogy Európának sürgetően szüksége van védelmi ipara fejlesztésére és a védelmi beruházások bővítésére.
Kitért az Európai Uniónak a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezettel múlt héten aláírt előzetes megállapodására, aláhúzva: nem egyezik bele a szerződés jelenlegi formájába.
Donald Tusk Macronnal közösen fogalmazta meg azt a "határozott és egyértelmű" állásfoglalást, amely hangsúlyozza, hogy Ukrajnának aktívan részt kell vennie minden, az országot érintő tárgyaláson, és elengedhetetlen, hogy hozzájáruljon a javasolt megoldásokhoz.
A lengyel miniszterelnök határozottan elutasította azt a spekulációt, miszerint bármilyen tűzszünet vagy békemegállapodás után "egyik vagy másik ország katonái esetleg megjelenhetnének Ukrajnában". Kiemelte, hogy Lengyelország sorsáról "csak és kizárólag Varsóban fognak dönteni", és hozzátette, hogy kormánya jelenleg nem tervez ilyen típusú lépéseket. A fegyverszünet vagy béke elérése esetén Lengyelország együttműködik francia és más partnereivel, hogy kidolgozzanak olyan megoldásokat, amelyek megakadályozzák a konfliktus újbóli kirobbanását, hangsúlyozta Tusk.