Magyarország a legjobbak között!


Tavaly a világban a napelemes rendszerek aránya az áramtermelés terén a harmadik legmagasabb volt, míg Európában a második helyet foglalta el.

Magyarország zöld átállásának eredményei nem csupán hazai, hanem nemzetközi szinten is figyelemre méltóak. Az energiaügyi miniszter a Mandinernek adott, szombaton megjelent interjújában kiemelte, hogy az ország napelemes rendszereinek összes beépített teljesítménye idén már meghaladta a 7400 megawattot. Ez a szám folytatja a növekedést, megerősítve Magyarország elkötelezettségét a fenntarthatóság és a megújuló energiaforrások iránt.

Lantos Csaba kiemelte, hogy korábban az előrejelzések szerint 2030-ra 6000 megawattnyi napenergia kapacitásra számítottak az országban - tájékoztat az MTI.

A miniszter bejelentette, hogy Magyarország 2022-ben először tudta éves szinten 1 gigawatttal növelni napenergia-kapacitását. Ezt a teljesítményt a tavalyi évben túlszárnyalták, hiszen több mint 1600 megawatt újabb történelmi rekordot állítottak fel.

Kiemelte, hogy idén november végéig 1400 megawattnyi naperőművi teljesítmény épült ki, ezzel a harmadik egymást követő évben haladja meg az ország az éves 1 gigawattos növekedési szintet.

Lantos Csaba hangsúlyozta, hogy "nemzetközi szinten is az élvonalba tartoznak az eredményeink." Az utóbbi években csupán húsz-harminc ország tudott elérni évi 1 gigawatt feletti növekedést a globális piacon. Az uniós tagállamok között Magyarország a harmadik legnagyobb mértékben bővítette időjárásfüggő megújuló kapacitását 2019 és 2023 között. Tavaly a napelemes rendszerek aránya az ország áramtermelésében a világon a harmadik, míg Európában a második legmagasabb értéket képviselte.

"Ezzel nem csupán az önellátásunkat és energiaszuverenitásunkat fokozzuk, hanem jelentős előrelépést is teszünk a klímaváltozással kapcsolatos kötelezettségeink teljesítése terén" - nyilatkozta a tárcavezető.

Fedezd fel az új szóják világát! - Heti Körkérdés folytatása a hirdetés alatt. Startra készen!

**Hogyan óvjuk meg a kukoricát az aflatoxinok káros hatásaitól?** A kukorica termesztése során fontos, hogy megvédjük a növényt a rákkeltő aflatoxinoktól, amelyek komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Íme néhány hatékony módszer, amelyekkel biztosíthatjuk a kukoricánk biztonságát: 1. **Talaj előkészítése:** A megfelelő talajművelés segít csökkenteni a kórokozók jelenlétét. A talaj pH-értékének optimalizálása és a jó vízelvezetés elősegíti a kukorica egészséges növekedését. 2. **Fajta kiválasztása:** Olyan kukoricafajták ültetése, amelyek ellenállnak a penészesedésnek, csökkentheti a aflatoxinok megjelenését. 3. **Megfelelő öntözés:** A túlöntözés vagy a vízhiány stresszhelyzetet idézhet elő a növényben, ami kedvez a gombák fejlődésének. Az optimális vízellátás segít az egészséges növekedés fenntartásában. 4. **Rovarember elleni védelem:** A kukoricát károsító rovarok, mint például a kukoricamoly, elősegíthetik a gombák elszaporodását. Rendszeres védekezés a kártevők ellen segíthet megőrizni a növény egészségét. 5. **Betakarítás időzítése:** A kukorica időben történő betakarítása csökkenti a gombás fertőzések kockázatát. Fontos, hogy elkerüljük a túlérlelt növények betakarítását. 6. **Tárolás körülményei:** A betakarított kukorica tárolásakor ügyeljünk a megfelelő hőmérsékletre és páratartalomra. A jól szellőző tárolók segítenek megakadályozni a penészgombák elszaporodását. Ezeket a lépéseket követve nemcsak a kukorica minőségét védhetjük meg, hanem a fogyasztók egészségét is biztosíthatjuk. Vigyázzunk a kukoricánkra, és tegyünk meg mindent az aflatoxinok ellen!

A DEKALB-genetika sikerei 2024-ben Hirdetés

Fedezd fel a verhetetlen erőgép és munkagép kapcsolatok világát! Csökkentsd az üzemeltetési költségeket, miközben a termelékenység a csúcsra tör! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget!

Fedezd fel a 2024-es év legújabb kukoricahibrideit az RAGT portfóliójában! Ismerd meg a legfrissebb innovációkat és a legjobban teljesítő fajtákat, amelyek segítik a sikeres termelést. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy tájékozódj a jövő mezőgazdasági megoldásairól!

Kukoricatermesztés TIMAC AGRO technológiával Hirdetés

Fedezd fel a Syngenta hibridek világát, ahol a kukoricatermesztés új szintre lép! 20,8 t/ha terméshozammal büszkélkedhetünk, ami a legmodernebb technológiák és a komplex agráris ismeretek eredménye. Tapasztald meg, hogyan segíthetnek a Syngenta innovatív megoldásai a maximális hozam elérésében, és tedd még sikeresebbé a gazdaságodat! Ne hagyd ki, hogy a legjobbat hozd ki a földedből!

**AgroVIRTUS: Fél év az agráriumban - egy kihagyhatatlan lehetőség az egyetemisták számára!** Fedezd fel az agrárium izgalmas világát! Az AgroVIRTUS program keretében fél évet tölthetsz el a mezőgazdaság különböző területein, ahol valós tapasztalatokat szerezhetsz és értékes ismereteket gyűjthetsz. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy egyedülálló élményekkel gazdagodj és megalapozd jövőbeni karrieredet! Csatlakozz hozzánk, és légy része a jövő agrárszakembereinek közösségének!

Lantos Csaba kifejtette, hogy a legfrissebb népszámlálási adatok szerint a 2010 óta épült, legalább 100 négyzetméteres lakóingatlanok egynegyedén már található napelem. Ez a tendencia nemcsak a fenntarthatóság szempontjából kedvező, hanem jelentős anyagi előnyöket is kínál a háztartások számára.

"A magyar családok tehát világosan látják a hasznokat, hajlandóak erőfeszítéseket tenni saját energiatermelésük érdekében. Értik és a gyakorlatba ültetik azt a gondolatot, amely szerint a legjobb az önállóan megtermelt és lehetőség szerint helyben fel is használt elektromos áram" - fejtette ki a miniszter.

Az energiaárakról Lantos Csaba elmondta, az elmúlt két év egyik legnagyobb eredményének tartja, hogy a háborús energiaválságra reagálva sikerült megőrizni a rezsicsökkentést, és mérsékelni az ország energiafüggőségét. A magyar családok Európa legalacsonyabb áram- és gázárait fizetik mindmáig - fűzte hozzá a tárcavezető.

A családok számára a Napenergia Plusz Program keretében nyújtanak segítséget, amely lehetőséget teremt napelemek és energiatárolók együttes beszerzésére, támogatott formában. (Fotó: pixabay.com)

Kiemelte, hogy a rezsicsökkentést minden külső és belső támadás dacára 2025-ben is fenntartják. Egyúttal hangsúlyozta, hogy idén sem lesz gond, a gáztárolók töltöttségi szintje megfelelő, akkor sem kell ellátási nehézségekkel számolni a télen, ha az újévben a várakozásoknak megfelelően tényleg leáll az ukrajnai gáztranzit.

A 2030-as év jelentős mérföldkő lehet, hiszen a magyar kormány komoly elkötelezettséget vállalt a klímaváltozás elleni küzdelemben. A miniszter hangsúlyozta, hogy jelenleg már több mint 20%-kal túlteljesítjük az eredetileg 2030-ra kitűzött napelemes kapacitáscélokat. Ennek eredményeként a felülvizsgált Nemzeti Energia- és Klímaterv (NEKT) keretein belül az elvárások emelkedtek, és most már 12 000 megawattos célkitűzést tűztek ki.

Rámutatott, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklése érdekében elkötelezték magukat, hogy a 1990-es szinthez képest 40%-os csökkentést érnek el.

Tavaly a belföldi kibocsátás 9,5%-kal csökkent az előző évhez viszonyítva, ami összességében már 43%-os visszaesést jelent. Ennek következtében az idei felülvizsgálat során elhatározták, hogy a bázisévhez képest a következő évtized elejére a kibocsátást a felére csökkentik. Egy nyilatkozatban kiemelték, hogy az áramigény növekedése arra utal, hogy a gazdasági aktivitás helyreáll, és a gyárak termelése is fokozódik.

Jelezte ugyanakkor, hogy áramtermelő alaperőművek nélkül megfizethető, versenyképes energiaköltségekkel nem tud működni egy ország, ezért kezdeményezték a paksi blokkok üzemidő-hosszabbításait és ezért épül Paks II. Hozzátette, hogy nagy kapacitású gázerőművekkel is számolnak, amelyek 2028-ra készülhetnek el: ezek egyike a Mátrai Erőmű visontai telephelyén, a másik pedig az egykori tiszaújvárosi hőerőmű területén épülhet fel.

Az akkumulátor-kapacitások bővítése kapcsán elmondta, hogy a családok számára a Napenergia Plusz Program keretein belül nyújtanak segítséget. Ez a program lehetőséget biztosít napelemek és energiatárolók egyidejű beszerzésére, támogatás formájában. Júliusig már körülbelül 32 ezer előregisztrációs kérelmet nyújtottak be, és a nyári időszakban a keretösszeget 105,8 milliárd forintra emelték. Figyelembe véve az átlagos, 4,1 millió forintos támogatási igényt, ez több mint 25 ezer fejlesztés megvalósítására elegendő forrást biztosíthat.

Ezen a területen az ipari méretű kapacitásbővítések adják a másik irányt. Két programban csaknem 100 milliárd forinttal ösztönzik az ipari energiatárolók telepítését.

Természetesen! Itt van egy egyedi változat: "Indexkép: flickr.com – egy varázslatos hely, ahol a képek mesélnek."

Related posts