Lattman: Az Európai Bizottságnak most szélesebb körű lehetőségei vannak az Erasmus-programmal kapcsolatos ügyekben is.


Lattmann Tamás, a nemzetközi jog szakértője, a Klubrádiónak adott interjújában hangsúlyozta, hogy a Bizottság jelenleg a magyar kormány által benyújtott módosító javaslat értékelésére összpontosít.

Beküldte a kormány az "Erasmus-ügyi", a "közérdekű vagyonkezelő alapítványokról" törvény módosítóját az Európai Bizottságnak.

Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, a tagállamok miniszterei szinte egyhangú döntéssel, bizottsági javaslatra 2022 végén zártak ki minden kekvát és azok által fenntartott intézményt az összes új, uniós támogatásról szóló kötelezettségvállalásból. Úgy látták, hogy a kekvák (ilyenek állnak a modellváltó egyetemek mögött, de például az MCC alapítványa is ilyen) nem elég átláthatóan működnek, összeférhetetlen módon ülnek bennük politikai döntéshozók, a magyar kormány pedig nem kezelte a hónapokkal korábban ismertetett bizottsági kifogásokat.

A kormány azóta sem tudta elérni a korlátozás feloldását, amelynek kezdeményezése az ő feladatuk lenne. Ez a helyzet egyre súlyosabb problémákat okoz a kekva-háttérrel rendelkező modellváltó egyetemek számára. Ezek az intézmények már tavaly májusban jelezték, hogy a tiltás miatt eurómilliós veszteségekkel kell szembenézniük a Horizont Európa kutatási együttműködések terén. Jelenleg pedig a diákjaik számára már az Erasmus programban való részvétel is lehetetlenné vált.

Lattmann Tamás, nemzetközi jogász, a Klubrádiónak adott nyilatkozatában kiemelte, hogy a Bizottság feladata jelenleg az, hogy alaposan áttekintse a magyar kormány által benyújtott módosítót. Ezt követően az értékelés alapján javaslatot tehet a Tanácsnak a felfüggesztés esetleges feloldására. Hozzátette, hogy a Parlament nemrégiben támogatta a Bizottság munkáját, ami jelentős mozgásteret biztosíthat Von der Leyen elnökasszony számára a magyar kormánnyal folytatott tárgyalások során.

Related posts