A kormány könnyedén megakadályozhatja a rákosrendezői projekt megvalósulását, azonban a főváros is bármikor visszaléphet, ha ráébred, hogy a megállapodás nem bizonyul előnyösnek.


"Csak csapdákra utaló jeleket látok" - nyilatkozta Karácsony Gergely főpolgármester a 444-nek, miután fény derült arra, hogy a főváros élhet elővásárlási jogával, és így birtokba veheti Rákosrendezőt.

Azóta, hogy az oda-vissza üzengetések elkezdődtek, semmi lényeges nem történt: az érintettek még mindig várakoznak a kijelölt miniszter, Lázár János időpontjára. Lehetséges, hogy Lázár arra számít, hogy lejárjon az a határidő, amíg a Habony Árpád és Garancsi István érdekkörébe tartozó Stockton Zrt. gyakorolhatja az elővásárlási jogát. Azonban a cég szándékairól semmiféle információ nem áll rendelkezésre, mivel megkereséseinkre nem reagálnak, és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő sem osztott meg részleteket arról, hogy már tettek-e nyilatkozatot az elővásárlási jogukkal kapcsolatban.

Gulyás Gergely miniszter a kormányinfón arról beszélt, hogy a Stockton nem él majd a lehetőséggel, hiszen "kis cég" lévén nincs 30-50 milliárd forintja. (A kis cégséget azért a mögötte álló tulajdonosok erősen árnyalják.) Ha a Stockton mégis élne a lehetőséggel, akkor jogászok, illetve Kiss Ambrus, a városháza főigazgatója szerint fele-fele arányban osztoznának a területen a fővárossal.

Felmerül a kérdés, hogy mennyire reális mindez, de kétségtelen, hogy egy rendkívül izgalmas politikai szituációt idézne elő.

Mindenesetre addig, amíg nem kapunk hivatalos tájékoztatást az elővásárlási szándékról, vagy amíg a 30 napos határidő le nem jár válasz nélkül, az MNV és a főváros közötti adásvételi szerződés nem jön létre. Ha a Stockton is január 27-én kapta meg az értesítést az MNV-től, hasonlóan a fővároshoz, akkor még bőven a 30 napos időkereten belül vannak.

Felkerestük az eredeti vevőt, az Eagle Hills Hungary Zrt.-t, hogy tisztázzuk, terveznek-e még valamit Rákosrendezővel kapcsolatban. Hat nappal később, február 12-én a következő választ kaptuk: elkötelezettek amellett, hogy minden országban, ahol működnek, betartsák a jogszabályokat. Ezen kívül hozzátették: "Működésünk megkezdésekor szívesen állunk az ön rendelkezésére." Érdekes módon, ez a titokzatos, sablonos válasz minden megkeresésre érkezett, amelyet a cég kapott. Az arab befektető egyébként 250-500 méteres felhőkarcolók építésében gondolkodott Rákosrendezőn, míg a főváros egy parkváros kialakítását tervezi, amelyben legfeljebb 90 méteres épületek szerepelnek.

Kérdéses, hogy a projekt végül valóban megvalósul-e. Jogászok véleménye szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő olyan szerződést kötött, amely kedvező feltételeket biztosít a vevő számára, lehetőséget adva arra, hogy több szempontból is, előnyös körülmények mellett kiszálljon. Ugyanakkor az államnak is megvannak a lehetőségei a projekt leállítására.

Related posts