A felvásárlóra súlyos következmények leselkedhetnek, amennyiben elmulasztja a termelő kifizetését.


Eddig nem volt következménye a fizetési határidők be nem tartásának, de mostantól közigazgatási bírságra számíthat, ha nem teljesíti a kötelezettségeit.

Január 1-jétől új szabály lép életbe, amely szerint a felvásárlóknak kötelességük lesz 30 napon belül kifizetni a termelőket. Ez a 30 napos fizetési határidő, amely a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek ellenértékének rendezésére vonatkozik, már 2012 óta érvényben van. Azonban a termelők védelme érdekében a jövő év elejétől a határidő be nem tartása közigazgatási bírságot vonhat maga után - tájékoztatott az Agrárminisztérium (AM) szombaton az MTI-nek.

A legfrissebb közlemény értelmében a késedelmes kifizetések esetén eddig a termelők csupán a bíróság segítségét kérhették. Azonban 2025. január 1-jétől a Nébih (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) közvetlenül is büntethet azokért, akik nem teljesítik a határidőket. A kiszabható bírság mértéke a határidőre meg nem fizetett összeg 10%-a, de minimum 1 millió forint, amennyiben a vevő - legyen szó felvásárlóról, feldolgozóról vagy forgalmazóról - meghaladja a törvényben előírt 30 napos fizetési határidőt.

A vevő az áru átvételétől számított 30 napon belül kell, hogy kifizesse a termék árát a termelő részére, azonban ennek előfeltétele, hogy a termelő az áru átadását követő 15 napon belül átadja a helyesen kiállított számlát a vevő részére. Amennyiben a termelő 15 napon túl adja át a számlát, úgy a vevőnek a helyesen kiállított számla beérkezésétől számított 15 napja van a kifizetésre - írták.

Fennmarad az a korábbi szabály is, hogy a határidőn túli kifizetések esetében késedelmi kamatot is fizetni kell - tájékoztattak.

A közleményben szereplő információk szerint azokban a szerződésekben, ahol a felek folyamatos szállítást kötnek ki, a fizetési határidő a teljesítést követő 30. napra esik. Fontos azonban, hogy a vevőnek a teljesítési hónapot követő ötödik napig a tárgyhavi teljesítés összegének legalább 30%-át el kell juttatnia a termelőhöz.

Az Agrárminisztérium ezzel a kisgazdaságok és a termelők piaci pozíciójának erősítéséhez járul hozzá, hiszen azok így kevésbé lesznek kiszolgáltatott helyzetben a felvásárlókkal szemben. A termelővédelmi törvénycsomagnak köszönhetően ugyanis gyorsabban juthatnak majd árujuk ellenértékéhez a gazdálkodók az eddigiekhez képest - közölték.

Related posts