Az Európai Unió jogsértőnek minősítette a lombikbébi-program államosítását.
Az Európai Bizottság újabb lépést tett a Magyarországgal szembeni kötelezettségszegési eljárás keretében. Az indoklásuk szerint a magyar kormány elmulasztotta betartani az uniós normákat a meddőségi kezelések államosításakor, valamint a légi járművek üzemeltetésének szabályozásánál is.
Magyarországon 2022 júniusa óta a kormány szigorúbb ellenőrzés alá helyezte az orvosilag támogatott reprodukciós szolgáltatásokat, kizárólag az állami intézményekre korlátozva azokat. Ennek következményeként a jövőben a magánszolgáltatók nem fognak tudni meddőségi kezeléseket kínálni.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint ezek a korlátozások ellentétesek az uniós normákkal, valamint a letelepedés szabadságát is korlátozzák - értesült róla a hvg.
A közleményben kifejtett álláspont szerint az Európai Bizottság megítélése alapján a meddőségi kezelések államosítása nem támasztható alá semmilyen közérdekű indokkal, továbbá nem járul hozzá sem a közegészség, sem a közrend védelméhez.
"A döntés magyarázata szerint nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy a magánszolgáltatók 2022 júniusa előtt ne biztosították volna az orvosilag asszisztált reprodukció biztonságát és minőségét. Ráadásul úgy tűnik, hogy az új intézkedés nem javítja a reprodukciós szolgáltatásokhoz való hozzáférést, sőt, a szolgáltatók számának csökkenésével inkább hátráltatja azt."
Ha ez nem valósul meg, a Bizottság a Európai Unió Bírósága elé viheti az ügyet - emelték ki.
Az Európai Bizottság egy újabb eljárást indított Magyarország ellen, mivel az ország nem felel meg az uniós előírásoknak a polgári repülésbiztonsági felügyelet terén.
Az MA Bizottság megállapította, hogy a magyar kormány nem teljesíti a légi járművek üzemeltetésére vonatkozó műszaki szabályok és igazgatási eljárások rendeletében foglalt követelményeket.
Magyarország nem tud elegendő számú képzett személyzetet felmutatni ahhoz, hogy megfelelően felügyelje az engedéllyel rendelkező üzemben tartókat és azok szabályos működését
- emelték ki a közleményben.
Hozzátették, hogy a minősített szervezetek tevékenységeinek nyomon követésére szolgáló hatékony ellenőrzési programok is hiányoznak, ideértve a rendszeres átvizsgálásokat és vizsgálatokat.
Az Európai Bizottság ezúttal is levelet intézett Magyarországhoz, amelyben felszólította a kormányt a szükséges intézkedések megtételére. A levél kézhezvételét követően a magyar kormánynak két hónap áll rendelkezésére, hogy reagáljon, és orvosolja a Bizottság által azonosított problémákat.