Jogerős döntés született: börtönbüntetés vár a volt ortodox püspökre szexuális erőszak vádja miatt.

A legfelsőbb bíróság elutasította Corneliu Bărlădeanu fellebbezését, ami azt jelenti, hogy a volt ortodox püspöknek börtönbüntetése megkezdésére kell készülnie, miután elítélték folytatólagos nemi erőszak és szexuális erőszak vádjával.
A Hotnews, amely beszámolt a szerdai jogerős döntésről kiemelte, hogy ő a Román Ortodox Egyház (BOR) első magas rangú vezetője, akit letöltendő szabadságvesztésre ítélnek. A volt huszvárosi püspök mellett elítélték tavaly az egykori archimandritát, Sebastian Jitarut is. Az alapfokon kiszabott 15 évnyi börtönbüntetését viszont 14 év 2 hónapra enyhítették.
Ahogy korábban említettük, a huszvárosi egyházmegye 2017-ben egy rendkívüli szexbotrány középpontjába került. Corneliu Bârlădeanu püspököt három klerikus, köztük Sebastian Jitaru archimandrita, kompromittáló videókkal zsarolta. Bârlădeanu a korrupcióellenes ügyészséghez (DNA) fordult, hogy feljelentést tegyen zsarolás miatt, míg a három klerikust végül vádeljárás alá vonták és elítélték zsarolásért. A nyomozás kezdetben kizárólag erre a bűncselekményre összpontosított.
A Legyen világosság riporterei azonban felfedték, hogy legalább egy videofelvétel, amely a volt huși-i püspök által elkövetett szexuális visszaélésekről tanúskodik, nem jutott el a iași-i fellebbviteli bíróság ügyészségéhez. A független médiaplatform újságírói részletesen beszámoltak arról, hogyan zajlott a szemináriumi diákok szexuális zaklatása, valamint egy huși-i diák tanúvallomásáról, aki azt a vádat fogalmazta meg, hogy egy magas rangú ortodox pap molesztálta őt. A leleplezések nyomán a iași-i bíróság ügyészsége úgy döntött, újraindítja a bűnügyi vizsgálatot.
Corneliu Bârlădeanu 2017 augusztusában visszavonult hivatalából, és mindvégig határozottan tagadta a rá vonatkozó vádakat. Ügyvédjén keresztül nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy az ellene felhozott bizonyítékok hamisítványok. 2020-ban 24 órás őrizetbe vétel történt vele szemben, amelyet az iași-i bíróság követett nyomon, döntve az előzetes letartóztatásáról. Azonban a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszék végül úgy határozott, hogy szabadlábon védekezhet, elutasítva az ügyészség minden előzetes letartóztatási kérelmét. Az alapfokú ítéletet, amelyet tavaly hirdettek ki, a legfelsőbb bíróság is megerősítette.