Új mesterséges intelligencia stratégiát dolgoznak ki Palkovics László vezetésével | 24.hu

A Világgazdaság számára adott interjút 2025 februárjában a mesterséges intelligencia (MI) koordinálásával megbízott kormánybiztos, Palkovics László. Az interjú során részletesen kifejtette feladatkörét, az MI-stratégia frissítésének szükségességét, valamint a hazai mesterséges intelligencia fejlesztésének prioritásait.
Mint kiemelte, nagy területről van szó, amelynek megalapozása már 2020-ban, az ország MI-stratégiájának kidolgozásával megkezdődött - Palkovics László ekkor még technológiai miniszter volt. A stratégia fejlesztését utóbb Nagy Márton miniszter vette át, majd idén február végén Palkovics Lászlóhoz került vissza a feladat.
"Messziről szemlélve a mesterséges intelligencia két alapvető dimenziót ölel fel: egyrészt a benne rejlő lehetőségek maximális kihasználását, másrészt a vele járó kockázatok megelőzését. Az állam feladata mindkét területen aktív szerepet játszani, ahogyan azt a miniszterelnöktől kapott megbízásomban is hangsúlyozták" - emelte ki, hozzátéve, hogy nagy hiba lenne figyelmen kívül hagyni a felkínált lehetőségeket.
Ami a fenyegetéseket illeti: a legmagasabb veszélyességi kategóriába tartozó tevékenységek korlátozása már megtörtént, ide sorolható a személyességi jogok elleni sérelmek tiltása. A kormánybiztos szerint egyelőre az MI fejlődésének elején járunk, és létre kell hozni a mesterséges intelligencia szervezeteit, valamint egy kutatási tanácsot. "Maga a kormánybiztosi feladat a két említett terület, tehát a jogszabályi oldal és a szervezeti keret koordinálása" - nyilatkozta.
Palkovics László álláspontja szerint elengedhetetlen, hogy hozzájáruljon ahhoz, hogy az üzleti szereplők számára lehetőség nyíljon az MI-eredmények hatékony alkalmazására. Ezen lehetőségek közé tartozik például a szuperszámítógépek kapacitásának biztosítása, amely kulcsszerepet játszhat a fejlődésben.
2020-ban Magyarország az elsők között lépett a mesterséges intelligencia stratégiák kidolgozásának útjára, kiemelt figyelmet fordítva a technológia megismertetésére. Öt évvel ezelőtt a döntéshozók még bizonytalanul tekintettek a jövőbe, így a stratégiában számos különféle alkalmazás bemutatására került sor, például az autonóm járművek fejlesztése is a fókuszba került.
A feladat most a meglévő stratégia átdolgozása. "Alapvetően a 2020-ban létrehozott, 370-380 tagú MI koalícióra alapoznánk. A koalíció cégekből, egyetemekből, kutatóintézetekből, állami intézményekből áll" - mondta Palkovics László, hozzátéve, hogy a munkához 1-2 hónapra mindenképp szükség lesz.
A kormánybiztos szerint az alapkutatások nem feltétlenül tartoznak a prioritások közé, hiszen ezen a téren nagy országok már pozícionálták magukat, ennek ellenére történhetnek itt is áttörések. Több potenciális példát is felsorolt, ezek közé taroznak a Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet eredményei, az ígéretes területeknél említette továbbá a Levente nevű szuperszámítógép beszerzését, amit az EU támogat.
Az új stratégia fókuszában áll majd egy mesterséges intelligencia alapú digitális állampolgársági program bevezetése, továbbá a digitális közigazgatás fejlesztése és az oktatási rendszer tartalmainak más platformokra való integrálása is.
Az említett területen már elkészült egy 300 oldalas, PDF formátumú információgyűjtemény, amelyből oktatási anyagok készíthetők. Ezen anyagok segítségével akár digitális avatárok is létrehozhatók, amelyek interaktívan bemutatják az adatokat. Az avatár beszéde közben a prezentáció folyamatosan fut, míg a chatszobában a diákok kérdései érkeznek. "Amennyiben a rendszer a kérdések alapján észleli, hogy a tanulónak valami nem teljesen érthető, automatikusan visszaugrik az ismertetés megfelelő részéhez" - nyilatkozta a VG-nek.
Palkovics László hangsúlyozta, hogy az mesterséges intelligencia (MI) elterjedése már az előző években is számos külföldi vállalatot vonzott Magyarországra. "E folyamat folytatásaként, a munkánk eredményeként nagy lehetőséget látok arra, hogy egy jelentős technológiai együttműködéseken alapuló, hazai MI-alkalmazásokkal foglalkozó kutatóintézet jöjjön létre" - tette hozzá.