Irán kész tárgyalásokra a nukleáris korlátozások ügyében, miközben három európai ország konkrét javaslatokkal áll elő a folyamat előmozdítása érdekében.


Pénteken Párizs, Berlin és London képviselői Genfben egy széleskörű tárgyalási ajánlatot fognak bemutatni Iránnak. Az ajánlat középpontjában a nukleáris program, a ballisztikus tevékenységek, valamint a térségben működő terrorcsoportok finanszírozása áll - jelentette be Emmanuel Macron.

A francia elnök a Le Bourget-i párizsi légi szalonon hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen prioritásunk, hogy visszatérjünk az érdemi tárgyalásokhoz. Ennek során különös figyelmet kell fordítanunk a nukleáris programra, a zéró dúsítás irányába történő elmozdulás érdekében. Emellett fontos, hogy foglalkozzunk a ballisztikai kérdésekkel is, amelyek Irán tevékenységeinek és képességeinek korlátozását célozzák. Továbbá, nem feledkezhetünk meg a régiót destabilizáló terrorcsoportok finanszírozásának megakadályozásáról sem.

Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter pénteken találkozik Genfben Nagy-Britannia, Franciaország és Németország külügyminiszterével, valamint az Európai Unió külügyi vezetőjével, hogy megpróbálják csillapítani a konfliktust.

Emmanuel Macron hangsúlyozta, hogy az iráni atomprogram komoly aggodalomra ad okot, és ezen a téren nem szabad engedményeket tenni. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy senki ne higgye, hogy a fenyegetés csupán a jelenlegi intézkedésekkel megoldható.

A francia elnök hangsúlyozta, hogy léteznek olyan erőművek, amelyek rendkívül jól védettek, és jelenleg senki sem rendelkezik pontos információval arról, hol található a 60%-os dúsítású urán. "Ezért egy olyan programról van szó, amelynek irányítása felett technikai szakértelemmel és alapos tárgyalások révén kell visszanyernünk az ellenőrzést" - tette hozzá.

Az AFP hírügynökségnek nyilatkozó egyik diplomáciai forrás szerint egy átfogó megoldás lehetősége magában foglalná többek között az iráni nukleáris létesítmények alapos és átfogó ellenőrzésének kereteit is...

Lehetséges, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) bármikor, előzetes bejelentés nélkül végezhetne ellenőrzéseket bárhol.

"A forrás megjegyezte, hogy ez egy olyan ellenőrzési modell lenne, amely hasonlítana a 1991-es iraki nukleáris programra bevezetett intézkedésekhez, az Öböl-háború következményeként."

Emmanuel Macron egyben felszólította Izraelt, hogy hagyjon fel az iráni "polgári infrastruktúrára" mért csapásokkal. "Semmi sem indokolja az energetikai infrastruktúrák és a polgári lakosság elleni csapásokat" - fogalmazott.

Az elnök hangsúlyozta, hogy "a gázai helyzetet sem hagyja figyelmen kívül, amely humanitárius és biztonsági szempontból sürgeti a lehető leghamarabb megvalósuló tűzszünetet, továbbá szükség van a humanitárius segélyek eljuttatására és a politikai párbeszéd újbóli elindítására".

Időközben a Reutersnek két diplomata azt mondta a Franciaországgal, Nagy-Britanniával, Németországgal és az Európai Unió külpolitikai főképviselőjével folytatott találkozó előtt, hogy Abbász Aragcsi iráni külügyminiszterrel közölni fogják, az Egyesült Államok továbbra is nyitott a közvetlen tárgyalásokra. A diplomaták szerint azonban ez ügyben nem várható áttörés.

Egy magas rangú iráni tisztviselő a hírügynökségnek nyilatkozva kifejtette, hogy Teherán nyitott a urándúsítási korlátozások megvitatására. Az európai szereplők most fontosabb szerepet játszanak ebben a folyamatban, különösen miután Irán korábban világossá tette, hogy amíg Izrael folytatja a támadásokat, addig elutasítja az amerikaiak tárgyalási ajánlatait.

Related posts