A grönlandi kormányfő inkább Dániához szeretne közeledni, mintsem a tiszteletteljes viselkedés híján álló amerikaiakkal kerüljön kapcsolatba.


A grönlandi miniszterelnök hétfőn esedékes találkozóján a dán parlament és a gazdasági szféra képviselőivel ül össze. Ezen a fontos eseményen tiszteletét teszi X. Frigyes dán király is, akivel együtt teszik meg az utat Grönlandra.

A Dán Királyság részeként működő autonóm Grönland szorosabbra szeretné vonni kapcsolatát Dániával - jelentette be Jens-Frederik Nielsen, a világ legnagyobb szigetének miniszterelnöke, aki a múlt vasárnap Dániába látogatott.

"Olyan nemzetközi politikai környezetben találjuk magunkat, amely megköveteli tőlünk, hogy közelítsünk egymáshoz" - nyilatkozta Nielsen a dán miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón, amelyre Frederiksen marienborgi rezidenciáján került sor, Koppenhágától északra.

Az Egyesült Államokkal "készen állunk egy erős partnerségre és annak továbbfejlesztésére, de tiszteletet is szeretnénk. Sosem leszünk tulajdon, amelyet megvásárolhatnak" - húzta alá Nielsen.

Kiemelte, hogy a Nuukban található amerikai konzulátus bővítése, amely már Donald Trump elnöksége előtt elindult, aggodalmakat váltott ki a grönlandi lakosok között.

Donald Trump az utóbbi időszakban többször kifejezte azon vágyát, hogy Grönland az Egyesült Államok része legyen, és ezt az elképzelést amerikai nemzetbiztonsági megfontolásokkal támasztotta alá. "A Dán Királyság keretein belül kívánunk fejlődni (ez magában foglalja a Feröer-szigeteket is), hogy megalapozzuk a jövőnket" - nyilatkozta most Nielsen.

"Semmit sem zárunk ki előre, még az autonómiastatútummal kapcsolatban sem" - hangoztatta Frederiksen. A dán kormány további befektetéseket ígért, és hangsúlyozta, hogy Koppenhága kész nagyobb pénzügyi támogatást nyújtani Grönlandnak viszonyuk korszerűsítése keretében.

Nielsen és Frederiksen is elkötelezettségét hangoztatta a védelmi képességek erősítését illetően a régióban.

A grönlandi kormányfő hétfőn a dán parlament, a Folketing képviselőivel és a gazdasági szektor szereplőivel folytat megbeszéléseket. Ezen a napon találkozik X. Frigyes dán királlyal is, akivel közösen indul vissza Grönlandra. A dán király tervei szerint péntekig tartózkodik a szigeten, hogy megismerje a helyi viszonyokat és kulturális életet.

Ez az egész helyzet rendkívül érdekes, hiszen Trumpék agresszív lépései előtt úgy tűnt, hogy Grönland nemsokára hivatalosan is leválik Dániáról, és független államként folytatja útját.

A függetlenségpártiak tábora az elmúlt négy évtized során folyamatosan növekedett. Ha léteznek is ellentétek a grönlandiak között ebben a kérdésben, azok már messze nem csupán a függetlenség hívei és ellenzői közötti feszültségek. A viták inkább az elszakadás módjáról és üteméről folynak, ami sokkal árnyaltabb diskurzusokat eredményez.

Trump Grönland amerikai annektálásának ötletével egy érdekes politikai hullámot indított el, amely végül hozzájárult ahhoz, hogy a szigeten márciusban tartott választásokon olyan párt került hatalomra, amely óvatosan közelíti meg a szakítást, és nem siet a döntésekkel.

Related posts