Hűtik a felforrósodott hangulatokat: Brüsszel továbbra is a párbeszédet részesíti előnyben a megtorlás helyett.


Új irányvonal az EU-ban: Az Egyesült Államokkal folytatott vámvitában az Európai Bizottság mégsem hajtja végre hétfőn az előre eltervezett megtorló intézkedéseit. Ehelyett úgy döntöttek, hogy azokat augusztus elejére halasztják. Erről Ursula von der Leyen elnök adott tájékoztatást vasárnap.

Az EB szerint ugyanis még van remény az észszerű megállapodásra az Egyesült Államokkal, annak ellenére is, hogy Donald Trump szombaton a Truth Socialon bejelentette:

Augusztus 1-jétől kezdődően 30%-os vámot fognak alkalmazni az Európai Unió területéről érkező importtermékekre.

vagyis az Atlanti-óceánon túli legjelentősebb kereskedelmi partnerünk összes exportált termékére.

Holnapra egy 21 milliárd eurós ellenvámcsomag életbe lépése volt napirenden, miután Trump adminisztrációja már korábban számos vámtarifát alkalmazott az Európai Unióval szemben. Azonban a halasztás lehetőséget ad Európának, hogy mérlegelje a következő lépéseit, és megfontoltan reagáljon a kialakult helyzetre.

Az atomerejű vámháború helyett a nyugodt és ésszerű párbeszéd legyen a kulcs a megoldásokhoz.

Az Euractiv hírei szerint április óta az Európai Unióra általánosan 10%-os vámot alkalmaznak, míg az acél- és alumíniumtermékek esetében ez az arány 50%, az autók és autóalkatrészek vonatkozásában pedig 25%-ra emelkedik az Egyesült Államokban.

Az amerikai elnök újabb fenyegetése viszont vérfagyasztó az európai cégek számára, mivel a földrengésszerű kereskedelmi konfliktus további eszkalálódását vetíti előre, pedig a felek hetek óta próbálnak kölcsönös megoldást találni.

Nemrégiben úgy tűnt, hogy az Európai Unió kész elfogadni az Egyesült Államok által javasolt 10%-os vámtarifát, ami szinte hétszerese a megszokott, körülbelül 1,5%-os vámnak. Brüsszel emellett nyitott volt arra is, hogy csökkentse a Trump által folyamatosan emlegetett kereskedelmi deficitet, például azzal, hogy nagyobb mennyiségben vásárol amerikai cseppfolyósított földgázt.

Az elnök azzal a hivatalos érveléssel állt elő, hogy a magas hiány fenyegeti az Egyesült Államok nemzetbiztonságát. Ugyanakkor a háttérben valójában a nemzeti költségvetés lehetséges összeomlása miatti aggodalom húzódik meg. A vámbevételek elmaradása – amelyek várhatóan az év végére körülbelül 300 milliárd dollárt tennének ki – komoly problémát jelentene, hiszen ez az összeg nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a gazdagok számára bevezetett új adócsökkentések ne maradjanak fedezet nélkül.

Az Egyesült Államok elnöke úgy döntött, hogy az eddig végzett előkészületek az Európai Unióval kapcsolatban nem relevánsak, és célja, hogy a megállapodások során 30 százalékos részesedést biztosítson – számolt be erről a Morgenpost.

Vasárnap fő nyugati partnerünk vezető uniós tagállamként bírálta az Egyesült Államok újabb fenyegetőzését.

Lars Klingbeil, Németország pénzügyminisztere a Süddeutsche Zeitungnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy Donald Trump vámintézkedései csak veszteségeket hoznak, nemcsak az amerikai gazdaság számára, hanem az európai cégeknek is. Szerinte a helyzetet sürgősen rendezni kell, mivel a konfliktus mindkét oldalra nézve káros következményekkel jár.

megerősítette, hogy Európa elkötelezetten törekszik a méltányos megállapodás elérésére, és

"Senki sem vágyik újabb fenyegetésekre vagy provokáló helyzetekre."

Ehelyett mélyreható és célzott megbeszélések lebonyolítására ösztönöznek, viszont...

ha ezek kudarcba fulladnak, jöhetnek a határozott ellenintézkedések

Az európai munkahelyek és vállalatok védelme érdekében fontos, hogy tudatosan támogassuk a helyi gazdaságokat és munkaerőpiacokat. A közösségek számára létfontosságú, hogy helyi vállalkozások növekedését ösztönözzük, hiszen ezek nemcsak munkalehetőségeket teremtenek, hanem hozzájárulnak a régiók fejlődéséhez is. A munkahelyek megőrzése érdekében elengedhetetlen a megfelelő politikai és gazdasági keretek kialakítása, amelyek elősegítik a versenyképességet és a fenntartható fejlődést. Emellett a képzés és a továbbképzés támogatása is kulcsfontosságú, hogy a munkavállalók alkalmazkodni tudjanak a változó piaci igényekhez. Együttműködések és partnerségek kialakítása a vállalatok, az állami szektor és a civil szervezetek között szintén hozzájárulhat a munkahelyek védelméhez, hiszen így közösen tudunk megoldásokat találni a globális kihívásokra. Csak így biztosíthatjuk, hogy az európai munkaerőpiac erős és ellenálló maradjon a jövőbeni kihívásokkal szemben.

A költségek már most is milliárdos nagyságrendben állnak, és az összeg folyamatosan emelkedik - tájékoztatott a Német Autóipari Szövetség. Eközben a Német Külkereskedelmi Szövetség felhívást intéz Európához, kérve, hogy...

Ne hagyják magukat megtéveszteni az amerikai elnök tárgyalási taktikájában gyakran előforduló fenyegetések által.

Amerika és Európa a világ gazdasági termelésének több mint 40%-át képviselik, évente pedig körülbelül 1700 milliárd euró értékben bonyolítanak le kölcsönös kereskedelmet termékek és szolgáltatások formájában.

A tét rendkívül magas, és most az a kérdés, hogy a nyár közepére sikerül-e elérni egy hűvös kompromisszumot.

Donald Trump hivatalba lépése óta számos alkalommal megváltoztatta, visszavonta vagy elhalasztotta a büntető vámpolitikáját. Bennfentes források és gazdasági elemzők egybehangzó véleménye szerint ez a tendencia a jövőben is folytatódhat.

Az általa augusztustól belengetett, 30 százalékos megavámok alaposan

felforgatnák az alapvető transzatlanti ellátási láncokat, a cégek és a fogyasztók, betegek kárára

- állítja a német média.

Von der Leyen vasárnap bejelentette, hogy tíz évnyi tárgyalás után jelentős előrelépés történt Indonéziával egy "merész" szabadkereskedelmi megállapodás irányába.

Ez azért is lényeges, mert a tagállamok

Európa egyre határozottabban lép fel a kontinens amerikai piaci függőségének mérséklése érdekében.

Related posts