Hamarosan megvalósulhat a jelentős üzletkötés, amely lehetővé teszi az európai nagyhatalom számára, hogy elkerülje a vámterheket.


Fotó: Getty Images / LEON NEAL - Keir Starmer, a brit miniszterelnök, határozottan támogatja az Egyesült Államokkal folytatott szabadkereskedelmi kapcsolatokat.

A szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét hangoztatta Donald Trump amerikai elnökkel tartott pénteki telefonos megbeszélésén Keir Starmer brit miniszterelnök. A Downing Street rövid tájékoztatása szerint a két vezető áttekintette "a jelenleg is zajló és produktív" kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokat.

A jövő héten Washingtonba látogat Rachel Reeves brit pénzügyminiszter, hogy felgyorsítsa a tárgyalásokat. A látogatás során találkozik majd Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel is.

Brit és amerikai kormányzati hivatalnokok az utóbbi időszakban bizakodó nyilatkozatokat osztottak meg a kétoldalú kereskedelmi megállapodás lehetőségéről. Néhány amerikai tisztviselő véleménye szerint a két nemzet akár már két-három héten belül megállapodásra is juthat.

A Londoni Értéktőzsde (LSE) legnagyobb piaci tőkeértékű vállalatai alkotta FTSE 100-as indexe az előző két hét több mint 8 százalékos zuhanása után 3,9 százalékos nyereséggel zárta a húsvéti hosszú hétvége előtti heti kereskedést, miután J.D. Vance amerikai alelnök közölte, hogy Trump hamarosan bejelenti egy "kiváló" kereskedelmi megállapodás létrejöttét Londonnal.

A Downing Street szóvivője péntek esti beszámolójában nem tért ki arra, hogy mikor várható az egyezmény bejelentése. Közölte ugyanakkor, hogy az amerikai elnökkel tartott telefonos megbeszélésén Keir Starmer kormányfő megerősítette elkötelezettségét a szabad és nyitott kereskedelem, valamint a nemzeti érdekek megvédésének fontossága mellett.

Az amerikai kormány által bevezetett szektorális vámok következtében a brit üzleti szféra egyik legfontosabb reakciójaként a Jaguar Land Rover (JLR) autóipari konszern bejelentette, hogy áprilistól felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját. Ez a lépés jelentős hatással lehet a brit autóiparra és a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokra.

Az indiai Tata Motors ipari konglomerátum tulajdonában lévő cég szóvivője két hete Londonban közzétett rövid nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok a JLR luxusmárkáinak fontos piaca, de a cég az új kereskedelmi feltételekre adandó válaszon dolgozik üzleti partnereivel, és egyelőre rövid távra szóló lépéseket tesz. A Jaguar Land Rover bejelentésének előzményeként Donald Trump 25 százalékos vámot rótt ki az autóimportra.

Londoni pénzügyi elemzők szerint az amerikai vámok súlyos hatást gyakorolhatnak a 133 ezer alkalmazottat foglalkoztató brit autóiparra, amely évente 110 ezer járművet exportál az Egyesült Államokba. Ez azt jelenti, hogy a Nagy-Britanniában gyártott autók 12,5 százalékát az amerikai piac veszi fel.

Az Institute for Public Policy Research (IPPR), egy neves londoni gazdaságpolitikai kutatóműhely, legújabb modellszámításai alapján arra figyelmeztet, hogy amennyiben az amerikai kormány hosszú távon fenntartja a 25%-os vámot az importált személyautókra, az akár 25 ezer munkahely elvesztéséhez vezethet a brit járműiparban.

Az IPPR rámutatott arra, hogy a brit autóipari óriások közül a Jaguar Land Rover a legnagyobb mértékben bővíti jelenlétét az Egyesült Államok piacon, hiszen éppen ez a vállalat exportálja a legtöbb járművet az amerikai területre.

Az elemzőház kiemelte azt is, hogy a járműipar a legnagyobb brit áruexportőr: az ágazat adta 2024-ben a teljes brit árukivitel 13,9 százalékát.

Related posts