Hogyan rontja el a szülő a gyermek jövőjét? Az arany gyermek szindróma tartós hatásai rendkívül ártalmasak - Metropol


A "Golden Child Syndrome" néven ismert jelenség egy extrém állapotot jelöl, ahol a gyermeket állandóan piedesztálra emelik. Ez a szindróma nemcsak egykéknél, hanem olyan gyermekeknél is megjelenhet, akik testvérek között nőnek fel. Mindkét esetben a helyzet nem egészséges, és általában a felnőttek saját problémái generálják ezt a dinamikát.

Szép és csillogó kifejezés az arany gyermek, ám az elsőre pozitív felhangú jelző valójában egy kicsit sem előnyös viszonyulást jelöl a szülők részéről.

- Az arany gyerek szindróma azt jelenti, amikor a kicsit - legyen egyke vagy testvér - valamiért nagyon kitüntetett, idealizált módon kezeli az apa vagy az anya, esetleg mindketten egyszerre, ráadásul állandó jelleggel. Az egykéknél ez a jelenség intenzívebb lehet, hiszen ilyenkor minden figyelem rájuk hárul, nincs mellettük senki, aki viszonyítási alap lehetne, és aki miatt megoszthatnák a figyelmet a szülők - magyarázza Sárga Noémi pszichológus. - Amennyiben testvérekről van szó, a kevésbé értékelt hamar háttérbe szorulhat, a rá fordított időben, figyelemben és verbálisan is, ezzel valamilyen szinten kirekesztik őt.

Érdemes elgondolkodni azon, hogy mi állhat a háttérben, amikor egy gondviselő sajátos módon viselkedik. Mi lehet az oka és a gyökere annak, hogy bizonyos személyek különleges bánásmódban részesülnek?

- Van, hogy a szülők extrém módon szeretnék sikeresnek tudni a gyerekeiket, így előfordulhat, hogy a saját be nem teljesített álmaikat az utódon keresztül igyekeznek megvalósítani. Ezzel azonban vízióik tárgyává válik a gyermek - részletezi a szakember. - Egy másik ok lehet, hogy a szülő perfekcionista, a tökéletességre való törekvést pedig próbálja átültetni a gyerekébe. Elképzelhető, hogy azért teszi mindezt, mert őt is így kezelték gyerekkorában, a minták alapján számára ez a hozzáállás vált a szeretet kifejező eszközévé. Előfordul, hogy csak az egyik szülő viselkedik így. Ha a másik egészséges viszonyulást mutat, az enyhítő tényező lehet a gyerek számára. Mindezeken felül a felnőtt saját önbizalomhiányának a kompenzálása is állhat az arany gyerek szindróma mögött.

Related posts