Felháborító, hogy csalók kihasználják a magyar eper híres hírnevét!

A lajozsmizsei eper világszerte ismert és kedvelt csemege. Sajnos azonban napjainkban egyre több árus próbálja kihasználni a magyar eper hírnevét, ami rányomja a bélyegét a minőségre és a hitelességre.
Idén a megszokott időpontnál kicsit később, május közepe-vége környékén kezd megérkezni a boltokba és a piacokra a híres magyar eper, amely híres ízéről és minőségéről vált ismertté. Az ok, amiért késlekedik a termés, a márciusi fagyok, amelyek ugyan megviselték az eperbokrokat, de hála a természetnek, a növények túlélték a hideg időt, így az érés folyamata csupán néhány héttel később indult be. Ez a helyzet vonatkozik a világhírű lajosmizsei eperre is. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az utak mentén és a nagybani piacokon már március óta találkozhatunk árusokkal, akik azt hirdetik, hogy lajosmizsei epret kínálnak.
Az elmúlt három év során egyre több eperkereskedő bukkant fel, akik nem mindig mondanak igazat az általuk kínált eper származási helyéről.
Az utóbbi tíz évben gyakran olvasni arról, hogy alkalmi eperárusok visszaélnek a magyar eper hírnevével, leginkább a lajosmizseivel. Az utóbbi három évben már óriási számban jelentek azok az árusok, akik a külföldi epret magyarként próbálják eladni.
- mondta el K. Gábor, a lajosmizsei eper brand egyik alapítója.
Görögország 2021-től kezdődően jelentős európai uniós támogatásban részesült, amelynek célja, hogy fokozza az epertermelést. A megnövekedett mennyiséget eredetileg az orosz piacra szánták, azonban az orosz-ukrán konfliktus következtében bevezetett uniós élelmiszerszankciók megakadályozták ennek megvalósulását. A görög földeken termesztett eper mennyisége ugyan jelentős, de minősége nem éri el a magyar szamóca szintjét. Az epret a szállítás során hűteni kell, és gyakran tartósítószerekkel is kezelik, hogy hosszabb ideig eltartható legyen. Cserébe a görög eper egész évben kapható, és alacsonyabb árának köszönhetően sokkal vonzóbb alternatívát jelent a vásárlók számára. Márciusban a nagybani piacokon és az autópályák mentén feltűntek olyan árusok, akik a híres lajosmizsei epreket hirdetik. Valójában azonban gyakran külföldi, főként görög epret kínálnak, amely nem biztos, hogy megfelel a magyar ízlésnek.