Ezért kelünk fel hajnalban.

Te is tapasztaltad már, hogy hirtelen felriadva ébredsz az éjszaka közepén, például hajnali 3 és 4 óra között? E mögött a jelenség mögött többféle magyarázat rejtőzik, amelyek izgalmasan magyarázzák, miért pont ekkor zökkenünk vissza a valóságba.
Sokan észlelik, hogy amikor éjszaka felébrednek, gyakran hajnali 3 és 4 óra között találják magukat ébren. Erre számos tudományos magyarázat létezik, amelyeket a kutatók eddigi megfigyelései alapján dolgoztak ki.
A hajnali felébredések és a nehezen visszaalvás egyik legjelentősebb kiváltója a stressz. Az éjszaka folyamán a szorongások gyakran intenzívebbé válnak, ami miatt könnyen felriadunk, akár a legkisebb zajra is.
A hajnali 3-4 óra tájékán általában megfigyelhető, hogy a testhőmérséklet fokozatosan emelkedni kezd. Ezzel párhuzamosan bizonyos hormonok, mint például a melatonin, a szerotonin és a kortizol, elveszítik az egyensúlyukat, ami különös hatással van a szervezet működésére.
Ha rendszeresen hajnali 3 óra körül ébredünk, ennek hátterében állhat a vércukorszint gyors csökkenése. Ezzel párhuzamosan a szervezet kortizol- és adrenalinszintje is emelkedik.