Ez a különös tünet is utalhat refluxbetegségre: sokan talán nem is sejtik.
A radiátor pormentessé tétele és tisztán tartása nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem a fűtés hatékonyságát is jelentősen növeli. Ha rendszeresen ápolod, a fűtési rendszered jobban fog teljesíteni, és kevesebb energiát igényel.
A refluxbetegség mint nagy álarcos? Dr. Hidvégi Edit, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, pulmonológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy az elhúzódó, száraz köhögés, gyakori torokköszörülés és a környezet számára rendkívül irritáló krákogás nemcsak légúti problémákat jelezhet, hanem nagyon sokszor a csendben lappangó reflux egyik tünete is lehet.
Ó, nátha, ó, nátha! Influenza! / Különféle szavakkal jössz, / Bármilyen fura névvel / Képviselve bukkansz fel. / Miért nem pihensz, mondd, miért nem? - kiáltott fel Arany János Elégiák című versében a légúti bajokra. Valóban, amikor a vírusok támadnak, szinte egyetlen nap sem telik el, hogy ne hallanánk az orrfújásokat, tüsszentéseket, köhögéseket és krákogásokat.
- Ráadásul az őszi-téli infekciós időszakban hamar azon kaphatjuk magunkat, hogy ezek az enyhe tünetek elhúzódnak - mondja dr. Hidvégi Edit, aki arra figyelmeztet, hogy bármily meglepő, a tartósan fennálló légúti tüneteket nemcsak vírusfertőzések, hanem akár a refluxbetegség is kiválthatja.
A refluxbetegség kapcsán sokak fejében a klasszikus tünetek, mint a gyomorégés és a savas felböfögés ugranak be. A gyomorégés egy rendkívül zavaró érzés, amely a szegycsont mögött, a mellkas középvonalában alakul ki, és könnyen kisugározhat a nyakra, a lapockákra, sőt akár a karokra is. Ezzel párhuzamosan a savas felböfögés is megjelenik, amikor a gyomor savas tartalma visszafelé áramlik a nyelőcsőbe, és elérheti a garatot, sőt akár a szájüregbe is, ahonnan a légutakba is juthat.
A betegek gyakran tapasztalják ezeket a tüneteket étkezés után, de előfordulhatnak lehajláskor, fekvő helyzetben vagy a hasi nyomás növekedésekor is. Érdekes módon a köhögés is hozzájárulhat a reflux kialakulásához. Ahogy Hidvégi doktornő is megjegyzi, a reflux nem csupán ezeken a klasszikus tüneteken keresztül nyilvánulhat meg, hanem számos egyéb panaszt is okozhat. Ezek közé tartozik a nyelés nehezítettsége vagy fájdalma, szívproblémák, valamint mellkasi és szájüregi panaszok, mint például a fogak károsodása. Ezen kívül fül-orr-gégészeti problémák, például tartós középfülgyulladás, és légúti tünetek is megjelenhetnek.
Ezek közé a következőek sorolhatók:
Elképzelhető tehát, hogy a beteg hetek, hónapok óta fennálló köhögésről, torokköszörülésről és rekedtségről számol be, miközben sem gyomorégést, sem savas felböfögést nem okoz nála a reflux. Ennek az a magyarázata, hogy ha nem erősen savas a nyelőcsőbe visszajutó gyomortartalom, akkor nem érezni a savas ízt. A légúti tünetek kiváltásában kétféle módon játszik szerepet a reflux - magyarázza a szakember. Egyrészt a gyomorból a nyelőcsőbe visszaáramló, majd a garatba is feljutó refluxtartalom okoz irritációt; másrészt reflexes úton, a nyelőcső falának érző idegvégződéseit ingerelve okoz panaszokat a gyomorsav irritáló hatása. Korábbi cikkünkből megtudhatod, melyek a leghatásosabb gyógynövények gyomorégés esetén.
Ha a légúti tünetek huzamosabb ideig fennállnak, akkor érdemes megfontolni a következő lépéseket.
Ha rekedtséget, a torokban tapasztalható idegentest-érzést tapasztal valaki, akkor azonnal fül-orr-gégészeti kivizsgálást kell kérnie, mert tünetei akár súlyosabb betegségeket is jelezhetnek! Mindenképpen indokolt a pulmonológiai kivizsgálás a hosszasan (8 hete) fennálló köhögés egyéb lehetséges okainak - például allergia, légzőszervi megbetegedések, gyógyszerhasználat - kizárása érdekében. Ha a betegnek nincsenek tipikus refluxos tünetei, nehéz lehet a refluxbetegség azonosítása. Bár a légúti panaszokkal érkező refluxos pácienseket többnyire légúti betegként könyvelik el a szakellátásban, fontos, hogy a hatástalannak bizonyuló légúti terápia esetén a páciens kivizsgálása gasztroenterológiai irányban is folytatódjék! A gondos anamnézis során fény derülhet számos olyan körülményre - például, hogy a páciens megemlíti, hogy tünetei összekapcsolhatók az étkezéssel, testhelyzettel -, amelyek indokolttá teszik a gasztroenterológus bevonását. A reflux szakszerű kezelésével - életmódbeli és diétás változtatások, gyógyszeres kezelés - a légúti panaszok is mérséklődnek, vagy akár meg is szűnhetnek.
- A refluxról tudni kell azt is, hogy nemcsak nagyszerű álarcos, hanem gyakran társul légzőszervi megbetegedésekhez is, például asztmához, COPD-hez, obstruktív alvási apnoéhoz. A panaszokat a légcsőbe, majd a tüdőbe jutó maró gyomortartalom váltja ki. Sajnos ilyenkor a kétféle betegség tünetei összemosódnak, egymást erősítik, és egyre súlyosbodó tüneteket és problémákat okozhatnak. Ez esetben a betegségeket egyszerre, komplex módon kell kezelni - mondja dr. Hidvégi Edit, a Gasztroenterológiai Központ szakembere, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy különösen igaz ez az összemosódás a kis csecsemőkre, amikor az etetés után néhányat bukik a baba.
Amikor a babát lefektetik, előfordulhat, hogy a gyomrából a nyelőcsőbe visszajön a tejes gyomortartalom, ami szörtyögő hangokat kelt, köhögést, sőt, sípoló légzést is okozhat. Ha a gyomortartalom egy része elér a hátsó orrüregbe, akár a megfázás tüneteit is produkálhatja. Ilyenkor gyakran tapasztalható, hogy az orrszívás során csak egy kis fehéres váladék távozik, és a baba állapota nem javul. A "hörghurut" vagy "nátha" tünetei általában csak akkor enyhülnek, amikor a kisbaba függőleges testhelyzetbe kerül.