Európa egy kritikus időszak elé néz: a gázkészletek folyamatosan csökkennek.
Kiderült: a fagyasztott zöldségben és gyümölcsben több a vitamin, mint a frissben (x)
Amennyiben Európa földgáztároló kapacitása 50% alá süllyed, számos komoly kihívás merül fel, különösen az energiaellátás megbízhatósága és a gazdasági stabilitás terén. Az aktuális helyzetet egy infografikán szemléltetjük, amely segít megérteni a lehetséges következményeket:
Európában a földgáz jelentős szerepet játszik a fűtésben, különösen Közép- és Kelet-Európában. Ha a tárolók kapacitása alacsony, egy hidegebb tél esetén gyorsan elfogyhat a rendelkezésre álló készlet. Alacsony készletszint esetén kevesebb tartalék áll rendelkezésre váratlan helyzetek, például geopolitikai feszültségek, szállítási zavarok vagy extrém időjárás esetén.
Európa gázellátása jelentős mértékben függ külső forrásoktól, mint például Norvégia, Oroszország, illetve az Egyesült Államokból és Katartól érkező LNG-import. Amikor a készletek alacsony szinten vannak, a kontinens még inkább kiszolgáltatottá válik e szállító országoknak. Ez a helyzet lehetőséget ad egyes beszállítóknak arra, hogy kihasználják az ebből fakadó sebezhetőséget, akár politikai, akár gazdasági érdekek mentén.
Az ipari szektor, amely jelentős gázfelhasználással bír, mint például a vegyipar és az acélgyártás, rendkívül érzékenyen reagál a gázellátási zavarokra. Amikor ellátási problémák lépnek fel, a termelés csökkentésére kényszerülnek, ami gazdasági visszaeséshez vezethet. Ráadásul a megemelkedett energiaárak tovább rontják az európai ipar versenyképességét a globális piacon, nehezítve ezzel a helyzetüket.
Az 50% alatti tárolói kapacitás Európában nem csupán energetikai problémákat vet fel, hanem gazdasági és politikai kihívásokat is generál. Az energiafüggetlenség és az ellátásbiztonság érdekében az Európai Unió célja, hogy a következő fűtési szezon kezdetéig a tárolók töltöttsége elérje a legalább 80-90%-os szintet.