Energiaszint, lelkiállapot és vágyak – mindezekre hatással vannak a hormonok. Ezek a biológiai üzenetküldők nem csupán a test működését irányítják, hanem a mindennapi életünket is formálják. A hormonális változások kulcsszerepet játszanak abban, hogy hogy


Valaha megfordult a fejedben, hogy miért van az, hogy egyik nap tele vagy energiával, míg máskor szinte alig tudsz ébren maradni? A válasz valószínűleg a hormonjaidban rejlik!

A testünk egy lenyűgözően összetett, harmonikus rendszer, amely folyamatosan új titkokat tár fel előttünk. Most éppen a hormonok világába nyerünk betekintést.

Amikor újdonsült szerelmesként a boldogságtól a fellegekben járunk, éppúgy a testünkben szüntelenül dolgozó hormonoknak engedelmeskedünk, mint amikor egy kiadós edzés után egyik pillanatról a másikra jókedvre derülünk, vagy amikor valamitől dühbe gurulunk, zavarba jövünk, esetleg megijedünk. Ráadásul ezek a kémiai anyagok nem csupán az érzelmi életünkre vannak hatással, hanem a termékenységre, az anyagcserére, az immunrendszer működésére, az alvási ciklusra, illetve szervezet öregedési folyamataira is. Gyakorlatilag nincs olyan szerv, aminek a működését ne befolyásolnák!

A hormon egy speciális összetételű kémiai/vegyi jelátvivő anyag, amely főként a vérkeringés útján jut el a rá specifikusan érzékeny sejtekhez, hogy meghatározott feladatra sarkallja azokat, és a működésükben hosszabb távú változásokat indítson el. A célsejteknek erre a hormonhatásra sokszor szükségük is van ahhoz, hogy működni tudjanak. Például ha a petesejt nem kapná meg a hormonális irányítást az agyalapi mirigytől, ami amúgy a normális működéséhez elengedhetetlen, akkor nem funkcionálna.

A folyamatos testsúlynövekedés, az állandó idegesség, a migrén, az alvászavarok vagy a menstruációs problémák mind a hormonális egyensúly felborulásának jelei lehetnek. Ezek a zavarok nem csupán az életminőséget csökkentik, hanem az egészségre is komoly hatással bírnak, sőt, akár tartós, élethosszig tartó betegségek kialakulásához is hozzájárulhatnak.

A tüszőérés előtti időszakban, amikor az ösztrogén mennyisége meredeken növekszik, a szexuális vágy fokozódik az ösztrogénével együtt emelkedő tesztoszteronszint miatt.

A szenvedélyt serkentő "jótevők" között kiemelkedik a DHEA (dehidroepiandroszteron) hormon, amely főként a mellékvesében termelődik, de kisebb mennyiségben a petefészkekben és a herékben is jelen van. Ez a hormon gyenge férfihormonként ismert, és az utóbbi időben egyfajta anti-aging csodaszerként vált népszerűvé, különösen a libidó fokozása és a szexuális élet dinamizálása érdekében. Érdemes megjegyezni, hogy a DHEA egy úgynevezett prekurzor hormon, ami azt jelenti, hogy önálló hatással nem bír, azonban a szervezetben nagyobb mennyiségben tesztoszteronná alakul, ezáltal hozzájárulva a férfiasság növeléséhez.

Az örömérzet egyik legfontosabb forrása a szerotonin, amelynek megfelelő mennyisége elengedhetetlen ahhoz, hogy boldog és kiegyensúlyozott állapotban érezzük magunkat. Amikor a szervezetünk optimális szinten termeli ezt az anyagot, könnyedén alszunk, és reggel frissen, energikusan ébredünk. Azonban ha a szerotonin szintje csökken, az sajnos rányomhatja bélyegét a hangulatunkra. Tartós hiány esetén a lehangoltság érzése egyre inkább eluralkodhat rajtunk, ami hosszú távon akár depresszióhoz is vezethet. Érdemes tehát figyelmet fordítani a mentális jólétünkre, hogy elkerüljük a szerotonin szint csökkenésével járó kellemetlen következményeket.

A dopamin, mint egy igazi "jókedvvegyület", jelentős szerepet játszik a közérzetünk javításában. Amikor felszabadul, olyan érzéseket generál, mint az elégedettség és a boldogság. Energikusabbá tesz minket, feléleszti a nemi vágyat, serkenti a szexuális fantáziát, és megnyitja a kreativitás kapuit. Emellett segít csökkenteni a félelmet és a feszültséget is. Ha szeretnénk fokozni a dopaminszintünket, érdemes rendszeresen futni vagy tornázni, valamint bőségesen fogyasztani piros zöldségeket és gyümölcsöket, mint például burgonyát, ananászt, mogyorót, halat és tejtermékeket.

A tobozmirigy által termelt melatonin kulcsfontosságú a jó közérzet fenntartásához, és elengedhetetlen a pihentető alváshoz, valamint a biológiai óránk megfelelő működéséhez. A melatonin szintje a napszakok függvényében változik: naplementétől éjfélig folyamatosan emelkedik, majd hajnali kettő körül csökkenni kezd, míg a nappali órákban szinte észlelhetetlen mennyiségben van jelen a szervezetben. A B6-vitaminban gazdag táplálékok – mint például a gabonafélék, csirke- és sertéshúsok, barna rizs, valamint a banán – hozzájárulnak az alváshormon termelésének fokozásához.

Related posts