Jelenleg a BRICS országai nem alkalmaznak közös valutát a pénzügyi tranzakcióik lebonyolítására | ma7.sk

Túlságosan korai még a BRICS tagállamai által tervezett közös valuta témájáról diskurálni. Jelen pillanatban sokkal fontosabb, hogy miként tudnánk bővíteni azt a gyakorlatot, amely lehetővé teszi a csoport országainak, hogy a kereskedelmi tranzakciókat saját helyi valutáikban bonyolítsák le. Ezt Szergej Lavrov, az orosz külügyminiszter fejtette ki a brazil O Globo napilapnak adott, nemrégiben megjelent interjújában.
Bár az utóbbi években a BRICS csoport jelentős bővítéseken ment keresztül, és egyre inkább gazdasági tényezővé válik, eddig nem került szóba egy közös valuta bevezetésének lehetősége. Most, hogy Oroszország külügyminisztere is időszerűtlennek minősítette ezt a kérdést, a téma felvetése mégis figyelemre méltó. Lehet, hogy csupán egy "hőmérőként" használt információcsepegtetésről van szó, de az is elképzelhető, hogy komoly igény húzódik a háttérben. Még akkor is, ha egy ilyen közös valuta megvalósítása előtt számos politikai és technikai kihívást kellene leküzdeni, amelyek hosszú évtizedekig is hátráltathatják a téma relevanciáját.
A nemzeti valutákban történő elszámolás terén a BRICS csoporton belül Oroszország már jelentős előrelépést tett, hiszen a tranzakcióinak körülbelül 90%-át ezen a módon bonyolítja le. Az orosz külügyminiszter egy interjúban hangsúlyozta, hogy senki sem szeretne a Nyugat által alkalmazott szankciók áldozatává válni, amelyek a pénzügyi piacokon fennálló monopolhelyzetét kihasználják.
Ha nem is az elkövetkezendő néhány évet nézve, de jövő tekintetében az is jelzésértékű lehet, hogy az időközben a fél világ ellen vámháborút indító Donald Trump amerikai elnök már nem sokkal idei hivatalba lépésének kezdetét követően bírálta az egységes BRICS valutának már csak az ötletét is, már akkor 100 százalékos vámokat kilátásba helyezve a résztvevő országokkal szemben. Ez, az időközben bejelentett amerikai vámintézkedések tudatában már szinte nem is jelent kiemelkedő fenyegetést, de akkoriban még kiemelkedő szintű nyomásgyakorlásnak tűnhetett a nemzetközi kereskedelemben már évtizedek óta szinte teljes monopolhelyzetet élvező amerikai dollár védelmében.
Miközben óvakodunk az elhamarkodott kijelentésektől, érdemes észben tartani, hogy a folyamatosan növekvő, már-már horribilis amerikai adósságállomány, valamint az a vélemény, miszerint az Egyesült Államok gazdasága leginkább csak "papíron" teljesít a kreatív könyvelés következtében, számos kérdést vet fel. Különösen gyakran merül fel a kérdés, hogy milyen következményekkel járna, ha a dollár elveszítené domináns pozícióját a globális gazdaságban.